Reklama
Czym są i jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne?
Hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu zewnętrzne) to przekrwione, obrzęknięte sploty tętniczo-żylne znajdujące się w kanale odbytu i odbytnicy.
Sploty żylne (zwane też guzkami krwawniczymi) występują w odbycie naturalnie - ułatwiają oddawanie stolca i pomagają kontrolować gazy.
Jeśli jednak dojdzie do stanu zapalnego, sploty żylne ulegają powiększeniu i przekrwieniu. Ten stan w medycynie określa się chorobą hemoroidalną, potocznie zaś hemoroidami lub żylakami odbytu.
Hemoroidy, w zależności o miejsca występowania, dzieli się na:
- hemoroidy zewnętrzne - znajdują są pod skórą w okolicy odbytu, powodują ból, swędzenie i krwawienie;
- hemoroidy wewnętrzne - są niewidoczne, przynajmniej w początkowej fazie i zazwyczaj bezbolesne, ale objawiają się krwawieniem z odbytu<, zwłaszcza podczas oddawania stolca.
Reklama
Jak powstają hemoroidy zewnętrzne? Przyczyny
Naukowcy spierają się co do przyczyny powstawania hemoroidów zewnętrznych. Wśród przyczyn występowania żylaków odbytu zewnętrznych najczęściej są wymieniane:
- siedzący tryb życia,
- zaparcia lub biegunki,
- niewłaściwa dieta, pozbawiona produktów zawierających błonnik,
- otyłość,
- ciąża i poród naturalny,
- zaawansowany wiek,
- niewydolność żył okołoodbytowych,
- przewlekły kaszel,
- inne stany powodujące ciśnienie w obrębie jamy brzusznej,
- marskość wątroby,
- guzy miednicy.
Jak rozpoznać hemoroidy zewnętrzne?
Hemoroidy zewnętrzne objawiają się przede wszystkim bólem, świądem i pieczeniem odbytu oraz krwawieniem podczas wypróżniania. Mogą również pojawić się bez krwawienia. Zazwyczaj oznacza to wczesne stadium
Żylaki zewnętrzne odbytu można także rozpoznać po sinych lub czerwonych, twardych guzkach w okolicy odbytu. W miarę rozwoju choroby, dolegliwości się nasilają - guzki krwawnicze stają się coraz większe, powodując dyskomfort przy siadaniu.
Przy zaawansowanej chorobie hemoroidalnej można również zaobserwować stany zapalne skóry i śluzową wydzielinę, pojawia się zmiana cyklu defekacji, a nawet lęk przed wypróżnianiem.
Reklama
Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne?
Małe hemoroidy zewnętrzne można z powodzeniem wyleczyć samodzielnie. W początkowej fazie rozwoju zewnętrzne żylaki odbytu leczy się przede wszystkim objawowo.
Jak długo trwa takie leczenie? Jeśli zareaguje się wystarczająco szybko, hemoroidy można zlikwidować nawet w kilka dni. Bardziej zaawansowane stadium wymaga nawet kilkunastu dni, by je zmniejszyć.
Jak jeszcze można wyleczyć hemoroidy zewnętrzne? W aptekach znajdziemy leki na hemoroidy zewnętrzne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, łagodzące świąd oraz zwiększające napięcie ścian naczyń włosowatych.
Czym najlepiej je smarować? Zaleca się preparaty działające miejscowo np. maści na hemoroidy (w tym ichtiolowa i propolisowa), kremy i czopki- zawierają one sterydy, lignokainę i tribenozyd.
A co na hemoroidy zewnętrzne można przyjąć doustnie? Przede wszystkim tabletki zawierające diosminę, hesperydynę i pochodne rutyny. Warto też sięgnąć po leki na zaparcia i biegunki.
Niestety leki bez recepty i inne środki, jak maści czy czopki, nawet jeśli są dobre i skuteczne, pomagają jedynie w początkowym stadium powstania hemoroidów zewnętrznych. Często do rozpoznania dochodzi, gdy jest za późno, by się wchłonęły.
Kto wtedy leczy hemoroidy zewnętrzne? Lekarzem, który się nimi zajmuje jest proktolog lub chirurg proktolog. Można udać się do niego prywatnie lub dzięki skierowaniu na NFZ.
Czy hemoroidy zewnętrzne mogą zniknąć lub wchłonąć się same? Raczej się to nie zdarza i najczęściej wymagają leczenia.
Pozostawione hemoroidy zewnętrzne często pękają i może być konieczna wtedy nawet operacja.
Domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne
Istnieje też wiele domowych sposobów na hemoroidy zewnętrzne z wykorzystaniem ziół - np. nasiadówki w naparze z kory dębu lub z rumianku. Na powstałe rany sprawdzić się może miód, a na ból okłady z lodu.
Równie skuteczny na hemoroidy zewnętrzne okazuje się czosnek. Można wykorzystać go jako czopek lub wetrzeć w żylaka.
Czym natomiast smarować hemoroidy zewnętrzne? Maść ichtiolowa, choć jest powszechnie stosowana w leczeniu różnych zmian skórnych, nie nadaje się do odbytu.
Odpowiednia na hemoroidy jest maść propolisowa. Przyspiesza ona gojenie, a do tego działa nie tylko przeciwzapalnie, ale także przeciwdrobnoustrojowo.
Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne w ciąży?
Niestety w 2 i 3 trymestrze pojawiają się dość często głównie przez zaparcia. W tym okresie nie powinno stosować się leków, dlatego zalecane są ziołowe nasiadówki.
Co jeszcze jest dozwolone na hemoroidy w ciąży? Maści i czopki są uznawane za bezpieczne, jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby hemoroidalnej.
Reklama
Jak usunąć hemoroidy zewnętrzne? Leczenie zabiegowe
Jeśli hemoroidy zewnętrzne są w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe lub chirurgiczne.
Duże żylaki odbytu zewnętrzne leczy się za pomocą:
- skleroterapii - metoda, która polega na wstrzyknięciu substancji zamykającej dopływ krwi do hemoroidów,
- koagulacji cieplnej - laser, podczerwień, prąd,
- krioterapii,
- metody Barrona (gumkowanie) - zakładanie gumowej opaski na hemoroid,
- metody Morinagi-DGHAL - podwiązanie naczyń hemoroidalnych z użyciem UGS Dopplera.
Niekiedy hemoroidy zewnętrzne odbytu można wyleczyć tylko chirurgicznie, czyli po prostu wyciąć żylaki skalpelem (hemoroidektomia) lub przeprowadzić operacje metodami:
- Milligana-Morgana (wycięcie hemoroidów i podkłucie ich szypuł),
- Fergusona (wycięcie hemoroidów i wysokie podwiązanie ich szypuł),
- Longo (wycięcie hemoroidów skalpelem okrężnym).
Reklama
Profilaktyka hemoroidów zewnętrznych
Czy można zapobiegać powstawaniu hemoroidów zewnętrznych i jak to robić? W profilaktyce najważniejsza jest dieta bogata w błonnik i aktywność fizyczna, a także odpowiednia bielizna, np. z bawełny. Nad większością przyczyn niestety nie można zapanować.
Początek treści sponsorowanej
INUBIOTYK to unikalna kompozycja błonników, które pozwalają regulować procesy trawienia w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Dzięki niej uwolnisz się od dotychczasowych problemów trawiennych – zaparć, biegunek i wzdęć. Wyraźnie poprawi się efektywność trawienia, gdyż INUBIOTYK zapewni równowagę bakteryjną i zapobiegnie dysbiozie jelitowej. Poznaj wszystkie zalety produktu INUBIOTYK – zadbaj o swoje jelita i komfort swojego życia.
Koniec treści sponsorowanejWażne jest też zapobieganie dolegliwości. W przypadku skłonności do powstawania bolących hemoroidów zewnętrznych, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie zdrowej diety.
Oprócz wspomnianej już konieczności wprowadzenia do swojego jadłospisu produktów bogatych w błonnik, należy pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Ważna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli pacjent prowadził do tej pory siedzący tryb życia.
Regularne ćwiczenia pomogą na hemoroidy zewnętrzne, minimalizując prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Zaleca się zwłaszcza spacery, bieganie oraz pływanie.