Kim jest hepatolog?
Hepatolog, zgodnie z definicją zawartą w Encyklopedii PWN, jest lekarzem zajmującym się badaniem przyczyn powstawania chorób i badaniem wątroby, ich przebiegiem oraz leczeniem. Warto jednak podkreślić, że w Polsce hepatologia nie stanowi odrębnej specjalności lekarskiej, co reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.
Na próżno jej szukać w wykazie specjalizacji lekarskich, stanowiącym załącznik do wymienionego rozporządzenia. Hepatologia znalazła się jednak na liście tzw. umiejętności lekarskich w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych.
Obok hepatologii znalazło się tam 47 innych dziedzin medycyny, w których lekarz, po odbyciu odpowiedniego szkolenia i zdaniu Państwowego Egzaminu Umiejętności, może otrzymać świadectwo potwierdzające posiadanie danej umiejętności. Co warto podkreślić, program kształcenia w umiejętności hepatologicznej przeznaczony jest dla lekarzy posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia we wszystkich specjalnościach lekarskich.
Reklama
Lekarz od wątroby
Opisane wyżej przepisy odnośnie specjalizacji i umiejętności lekarskich sprawiają, że pacjenci mają wątpliwości co do tego, jaki lekarz leczy wątrobę. Na forach internetowych dotyczących poradnictwa z zakresu medycyny wielu pacjentów pyta o to, jak się nazywa lekarz od wątroby lub jaki lekarz leczy woreczek żółciowy.
Ponieważ hepatologia nie jest odrębną specjalizacją lekarską, leczeniem chorób wątroby w Polsce zajmują się także inni lekarze, mianowicie posiadający specjalizację w chorobach zakaźnych lub gastroenterolodzy. Podsumowując – pacjenci poszukujący lekarza od wątroby oraz woreczka żółciowego, mogą korzystać z usług hepatologa, specjalisty od chorób zakaźnych lub gastroenterologa.
Reklama
Czym się zajmuje hepatolog?
Co istotne, wiedza teoretyczna i praktyczna hepatologa różni się od tej zdobytej przez lekarzy w trakcie specjalizacji z chorób zakaźnych czy gastroenterologii. Wobec tego czym zajmuje się hepatolog?
Zgodnie z programem kształcenia, po zdaniu Państwowego Egzaminu
Umiejętności z zakresu hepatologii, lekarz posiada następujące umiejętności:
- samodzielnie diagnozuje i leczy wszystkie typy chorób wątroby,
- zajmuje się konsultacją przypadków hepatologicznych dla innych jednostek klinicznych,
- przygotowuje i prowadzi pacjenta do przeszczepienia wątroby,
- może opiniować w charakterze biegłego sądowego, wydawać opinie i zaświadczenia,
- może wykonywać indywidualną praktykę lekarską, a także kierować zakładem lub inną placówką o profilu hepatologicznym z wyłączeniem pracowni endoskopowych zakładów patomorfologii i zakładów diagnostyki obrazowej,
- może prowadzić szkolenia z zakresu hepatologii dla innych lekarzy i pracowników medycznych,
- może kierować badaniami klinicznymi w dziedzinie hepatologii,
- zajmuje się orzekaniem w chorobach zawodowych oraz może prowadzić konsultacje merytoryczne dot. decyzji finansowanych przez NFZ.
Reklama
Co leczy hepatolog?
Lista schorzeń wątroby i dróg żółciowych, których leczeniem zajmuje się lekarz z umiejętnością hepatologa jest bardzo długa. Co leczy hepatolog? Z podejrzeniem jakich chorób należy się udać do lekarza posiadającego tę umiejętność?
Oto wykaz najczęstszych chorób hepatologicznych:
- hiperbilirubinemi
- ostre zapalenie wątroby (wirusowe, polekowe)
- nadostre i podostre zapalenie wątroby
- przewlekłe zapalenie wątroby
- marskość wątroby
- encefalopatia wątrobowa
- wodobrzusze
- zespół wątrobowo-nerkowy
- gastropatia wrotna
- osteopenia
- alkoholowa choroba wątroby
- stłuszczenie i stłuszczeniowe zapalenie wątroby
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby
- choroby cholestatyczne (marskość żółciowa pierwotna i pierwotne sklerotyzujące zapalenie wątroby)
- choroba Wilsona
- choroby nowotworowe wątroby i dróg żółciowych (m.in. rak wątrobowokomórkowy, rak dróg żółciowych, hepatoblastoma)
- łagodne zmiany nowotworowe wątroby (naczyniaki, torbiele)
- zakrzepica żył wątrobowych
- kamica dróg żółciowych
- choroby wątroby w przebiegu chorób ogólnoustrojowych.
Reklama
Do jakiego lekarza z wątrobą?
Zgodnie z powyższym, lekarza z umiejętnością hepatologa można nazwać specjalistą od chorób wątroby. Bez wątpienia hepatolog będzie posiadał najbardziej rozległą wiedzę z zakresu schorzeń wątroby i dróg żółciowych.
Warto jednak podkreślić, że w Polsce niewielu lekarzy posiada świadectwo ukończenia tej umiejętności. Jeśli pacjent nie ma możliwości zapisania się do hepatologa, to do jakiego lekarza z wątrobą powinien się udać?
W pierwszej kolejności należy skorzystać z usług gastroenterologa, który posiada rozległą wiedzę na temat chorób układu pokarmowego, w tym także schorzeń wątroby. Wyjątek stanowią pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW), którzy powinni skorzystać z pomocy lekarza specjalisty chorób zakaźnych.
Potwierdza to zarządzenie prezesa NFZ, zgodnie z którym poradnie hepatologicznie w Polsce powinny być prowadzone przez gastroenterologów, zaś specjaliści chorób zakaźnych powinni zajmować się leczeniem pacjentów chorych na WZW.
Warto wiedzieć, że chorą wątrobę można także leczyć u internisty, inaczej lekarza chorób wewnętrznych.