Dlaczego warto dbać o higienę intymną?
Słowo „higiena” pochodzi od imienia greckiej bogini zdrowia - Hygeia. Dbałość o higienę intymną przechodziła wiele zmian na przestrzeni wieków. Ludzie w jednym czasach dbali o higienę, w innych zrezygnowali z niej całkowicie.
Nie posiadali takiej wiedzy, jak my teraz, ale wymyślali zaskakujące metody radzenia sobie brudem i brakiem czystości.
Zasady przestrzegania higieny intymnej we współczesnych czasach dotyczą wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Okolice narządów płciowych to szczególne miejsce, ale niestety narażone na przegrzewanie i zbyt dużą wilgotność. Takie warunki sprzyjają rozwojowi infekcji i innym stanom zapalnym. Dbanie o miejsca intymne to szczególny rodzaj higieny osobistej.
Zaniedbania w sferze dbałości o higienę intymną są częstą przyczyną zakażeń stref intymnych w postaci infekcji o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym.
Poważnym problemem jest zakażenie wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który może doprowadzić do zachorowania na niektóre nowotwory, zlokalizowane w obrębie miejsc intymnych kobiet i mężczyzn.
Większość osób myśli, że tym wirusem można zarazić się tylko drogą płciową. Nieprawda, HPV może przenosić się poprzez wspólne korzystanie z przedmiotów higieny osobistej, jak na przykład ręczniki.
Zaniedbania higieniczne w obrębie narządów płciowych mogą skutkować zakażeniem, które naprawdę łatwo przenieść na partnerkę lub partnera.
Reklama
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?
Jak dbać o higienę osobistą? Nasze działania mają przede wszystkim na celu:
- ochronę przed podrażnieniami, infekcjami i reakcjami alergicznymi,
- utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH miejsc intymnych,
- zachowanie równowagi mikrobiomu, czyli zbiorowiska mikroorganizmów, charakterystycznych dla organizmu konkretnej osoby.
Powinniśmy zawsze pamiętać, aby:
- myć okolice intymne maksymalnie 2 razy dziennie,
- unikać gąbek i myjek,
- unikać długich kąpieli,
- dokładnie osuszać miejsca intymne po kąpieli,
- nosić wygodną i luźną bieliznę, wykonaną z naturalnych materiałów.
Ważnym elementem zdrowotnym jest prawidłowa higiena intymna przed i po stosunku. Przed stosunkiem należy umyć okolice intymne, a bezpośrednio po stosunku oddać mocz, aby wypłukać cewkę moczową i pozbyć się drobnoustrojów.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
Higiena intymna kobiet
Kobieca higiena intymna opiera się na kilku ważnych zasadach. Ich przestrzeganie jest gwarancją zdrowia i pozwala odpowiednio zabezpieczyć mikrobiom pochwy.
Oto główne zasady higieny intymnej u kobiet:
- używaj specjalnych kosmetyków do higieny intymnej, aby nie zaburzyć naturalnego kwaśnego odczynu.
- unikaj mydła - może wysuszać miejsca intymne, bezpieczniej jest myć okolice intymne nawet samą wodą (systematycznie, dwa razy dziennie),
- dbaj o prawidłową pozycje mikcyjną - należy podcierać się od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z odbytu w stronę pochwy,
- zadbaj o szczególną higienę w czasie miesiączki - należy często wymieniać tampony lub podpaski, (co 4 godziny) i podmywać się kilka razy dziennie,
- unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie - takie kąpiele mogą doprowadzać do przekrwienia błony śluzowej okolic intymnych,
- nie przesadzaj z depilacją - całkowite wygolenie włosów ułatwia przedostawanie się bakterii do flory bakteryjnej pochwy,
- po depilacji (jeśli zrobisz ją w ograniczonym zakresie) pielęgnuj skórę - zabezpieczy to wnikanie drobnoustrojów, które mogą wywoływać infekcje,
- ćwiczenie mięśni Kegla - pozwala to zapobiegać nietrzymaniu moczu,
- kontroluj konsystencję, zapach i kolor swojej wydzieliny - taka samokontrola pozwala na szybką reakcję medyczną, kiedy pojawią się nieprzyjemne objawy i dolegliwości,
- unikaj silnie perfumowanych i pieniących się kosmetyków do kąpieli,
- dbaj o prawidłową higienę pochwy, myjąc jej okolice dłońmi bez używania myjek (mogą być siedliskiem bakterii),
- korzystaj z osobnego delikatnego ręcznika do osuszania miejsc intymnych,
- nie używaj do mycia za ciepłej wody (wystarczy 36°C).
Higiena intymna w ciąży
Higiena intymna w czasie ciąży opiera się na takich samych zasadach, co standardowa higiena, ale przyszłe mamy powinny zwrócić uwagę na kilka nowych aspektów.
W okresie ciąży, pH pochwy osiąga wartość powyżej 4,5, a to oznacza dogodniejsze warunki dla rozwoju potencjalnych infekcji dróg rodnych i moczowych.
Na skutek zmian w gospodarce hormonalnej środowisko pochwy przechodzi z kwaśnego do bardziej zasadowego. Taki odczyn jest idealnym miejscem do namnażania patogennej flory bakteryjnej. To może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka, ponieważ wzrasta ryzyko infekcji. Z tego powodu dbałość o higienę intymną w ciąży ma wyjątkowe znaczenie - mycie pochwy w odpowiednim kierunku, osuszanie, delikatna i przewiewna bielizna, unikanie gorących kąpieli w wannie i korzystanie częściej z prysznica.
Pamiętaj - w czasie osobistej higieny w ciąży nie wprowadzaj płynu do higieny intymnej do pochwy, a tylko myj zewnętrzne okolice.
Higiena intymna po porodzie
Higiena intymna po porodzie to bardzo ważny element prawidłowego przejścia przez czas połogu.
Zasady higieny po porodzie są takie same, jak standardowe. Warto:
- używać papierowych ręczników do osuszania pochwy (wilgoć sprzyja bakteriom),
- stosować delikatne płyny do higieny intymnej,
- w miarę możliwości zrezygnować z noszenia majtek, w szczególności mocno przylegających.
Młode mamy nie powinny korzystać z tamponów i kubeczków menstruacyjnych, aby zapewnić swobodne wydalanie odchodów połogowych.
Sposoby dbałości o okolice intymne są także uzależnione od rodzaju porodu. Higiena po porodzie naturalnym wymaga właściwej pielęgnacji krocza, które zostało w czasie porodu nacięte. W tym przypadku należy podmywać się kilkukrotnie, po każdej wizycie w toalecie, ciepłą bieżącą wodą pod prysznicem lub w bidecie.
Po wypróżnieniu pamiętajmy o właściwym kierunku mycia - tylko od strony wzgórka łonowego w kierunku odbytu i nigdy odwrotnie. To bardzo ważne, aby nie przenosić bakterii kałowych w okolice krocza, które jeszcze się goi. Rany krocza należy wietrzyć, korzystać tylko z luźnych ubrań.
Higiena intymna po cesarce wymaga dodatkowo dbałości o ranę, aby nie rozwinęła się infekcja, która może przemieścić się niżej.
Po zdjęciu opatrunku i szwów miejsce cięcia można myć tylko wodą z delikatnymi środkami hipoalergicznymi, używać jednorazowych ręczników papierowych. Pamiętajmy, aby myć ręce po każdej wizycie w toalecie.
Reklama
Higiena intymna mężczyzn
Czystość narządów płciowych i pielęgnacja intymna jest także bardzo ważna dla mężczyzn. Prawidłowa męska higiena ma ogromne znaczenie z kilku powodów.
Męskie okolice intymne charakteryzuje dość gruba skóra, bardziej owłosiona niż u kobiet, z większą liczbą gruczołów łojowych. Z tego powodu to miejsce jest narażone na zwiększoną potliwość, a to sprzyja rozwojowi bakterii, które wywołują infekcje.
Higiena miejsc intymnych u mężczyzn to przynajmniej raz dziennie dokładne umycie, ale warto zadbać o to (w miarę możliwości) po każdej wizycie w toalecie. W przypadku uprawiania sportu czy dużego wysiłku fizycznego należy zwiększyć tę częstotliwość.
Jak prawidłowo myć męskie narządy płciowe?
- najlepiej pod bieżącą wodą, ciepłą, a nie gorącą. Można używać płynów do higieny intymnej dla mężczyzn, ale nie jest to konieczne. Tego rodzaju płyny mają większe znaczenia dla kobiet, ponieważ ich błona śluzowa potrzebuje właściwego pH. Panowie nie posiadają błony śluzowej, a w miejscu intymnym jest tylko skóra i bakterie skórne - wystarczy zatem woda i naturalne mydło,
- panowie powinni zaczynać higienę od spłukania wodą okolic intymnych, a następnie spłukać pod bieżącą wodą penisa,
- pielęgnacja musi być dokładna - należy zsunąć napletek, umyć rowek i żołądź, ponieważ w tych miejscach gromadzi się złuszczony nabłonek (mastka). Nagromadzony może działać rakotwórczo,
- do mycia nie używać gąbek ani myjek, ponieważ są siedliskiem bakterii,
- po stosunku pamiętać o oddaniu moczu i opłukaniu penisa.
Reklama
Higiena intymna dzieci i nastolatków
Higiena intymna dzieci i nastolatków ma ogromne znaczenie.
Oto zasady postępowania:
- noworodka dziewczynki - szparę sromową przemywamy od przodu ku tyłowi, wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą. Nie wymywammy wydzieliny, która znajduje się pomiędzy wargami sromowymi. Myjemy fałdki skóry w pachwinach i na udach. Skórę po takim zabiegu dokładnie osuszamy i dodatkowo natłuszczamy skórę pośladków,
- noworodka chłopca - dokładnego umycia wymaga skóra pod penisem i workiem mosznowym. Pamiętajmy - myjemy skórę pod genitaliami, podtrzymując jądra. U większości maluchów napletek jest sklejony z żołędziem i nie należy usuwać go na siłę. Na koniec wszystkie miejsca wymagają dokładnego osuszenia,
- dziewczynek - kierunek mycia jest taki sam, jak u kobiet, czyli w kierunku odbytu. Kiedy dziewczynki przestają nosić pieluchy, wystarczy mycie wodą raz dziennie,
- dziewczynek w okresie dojrzewania - nastolatki powinny myć okolice intymne przynajmniej raz dziennie ciepłą woda, mogą także używać delikatnych płynów do higieny intymnej. Nie wolno wprowadzać żadnych płynów do pochwy, która czyści się samoistnie i wystarczy tylko umycie zewnętrznych powłok. Warto także nosić przewiewną bieliznę,
- chłopca - u starszych chłopców należy delikatnie odsunąć napletek w taki sposób, aby było widoczne ujście cewki moczowej. Myjemy to miejsce i zakamarki wokół worka mosznowego wodą z mydłem. Jeśli nie można odsunąć napletka to nie wolno robić tego na siłę. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem,
- chłopców w okresie dojrzewania - mycie należy rozpoczynać od pachwin w kierunku moszny i penisa, na końcu okolice odbytu. Dokładnego umycia wymaga obszar pod prąciem, ponieważ to miejsce jest szczególnie narażone na odparzenia.
Reklama
Higiena intymna u osób dojrzałych
U osób dojrzałych zachodzi wiele zmian w organizmie i inaczej wygląda higiena intymna osób starszych. Inne zasady dotyczą kobiet, a inne mężczyzn. W tym okresie życia zwiększa się także ryzyko infekcji intymnych.
U kobiet wraz z pojawieniem się menopauzy zmienia się odczyn pH pochwy - z kwaśnego przechodzi do zasadowego, a to oznacza większe narażenia na rozwój drobnoustrojów.
Kobiety silniej odczuwają suchość pochwy, a higiena intymna po 50. roku życia wymaga już preparatów do mycia, które posiadają właściwości nawilżające i łagodzące.
Warto, aby zawierały także w swoim składzie kwas mlekowy, który przywraca kwaśny odczyn. Do mycia należy używać ciepłej wody, bez gorących kąpieli. Wystarczy mycie okolic intymnych dwa razy w ciągu dnia. Zawsze trzeba pamiętać o kierunku mycia - od pochwy do odbytu.
Higiena intymna po 60 roku życia powinna obejmować także ćwiczenia mięśni Kegla, które zapobiegają nietrzymaniu moczu. Pamiętajmy, aby zawsze po takim „zdarzeniu” podmywać okolice intymne.
Przy regularnym nietrzymaniu moczu można używać specjalnych wkładek. Ważne, aby zawsze je zmieniać po każdorazowym incydencie.
U mężczyzn z wiekiem także pojawia się problem nietrzymania moczu. Miejsca intymne należy podmywać w zależności od potrzeb i zmieniać bieliznę.
Ma to istotne znaczenie - mocz na bieliźnie może doprowadzić do infekcji intymnych lub powodować podrażnienia. Warto stosować wtedy wkładki męskie, które tak samo, jak u kobiet należy zmieniać po każdym nieprzyjemnym zdarzeniu.
Wsparciem w codziennej pielęgnacji może być przyrząd do pielęgnacji intymnej dla seniora, który ułatwia wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych po zakończeniu potrzeb fizjologicznych. W środku takiego urządzenia umieszcza się papier toaletowy lub wilgotne chusteczki. Jego anatomiczny kształt zapewnia dostęp do okolic intymnych.
Reklama
Kosmetyki do higieny intymnej. Czy warto stosować?
Rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz kosmetyków do higieny intymnej. W sklepach i drogeriach możemy kupić płyny, żele, chusteczki, pianki, olejki, kremy, mydła i dezodoranty do higieny intymnej.
Pamiętajmy, aby zawsze:
- zapoznać się z ich składem,
- nie eksperymentować, gdyż głównym czynnikiem stabilizującym powinno być właściwe pH,
- używać ich w niewielkiej ilości,
- kupować produkty delikatne, naturalne i ekologiczne,
- używać takich, które zapobiegają stanom zapalnym, reakcjom alergicznym i podrażnieniom,
- zaprzestać stosowania, gdy odczuwamy dyskomfort lub nieprzyjemne dolegliwości w okolicach intymnych.
Pamiętajmy - używanie tego typu produktów nie zawsze jest konieczne, a właściwą higienę może zapewnić ciepła woda i systematyczna higiena.
Płyn do higieny intymnej
Co powinien zawierać w swoim składzie dobry płyn do higieny intymnej? Jego skład powinien odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom lub dolegliwościom, w którym ma nam pomóc.
Oto przykłady płynów do higieny intymnej:
- przy stanach zapalnych - charakteryzuje je wysoka zawartość kwasu mlekowego i niski odczyn pH. Ich zadaniem jest zwalczanie infekcji i podrażnień,
- na częste infekcje - odpowiednio dobrane składniki przywracają naturalna równowagę i ochronę. Dobrym przykładem jest produkt z aktywnym zielem tymianku, które zabezpiecza przed zakażeniami grzybiczymi lub bakteryjnymi. Kolejnym efektywnym składnikiem jest benzydamina, która działa przeciwzapalnie i odkażająco,
- w ciąży - powinny przywracać kwaśne pH okolic dróg rodnych. Skutecznym składnikiem jest kwas mlekowy,
- po porodzie - w tym przypadku ich zadaniem jest łagodzenie podrażnień i przyspieszanie gojenia ran. Dobrym składnikiem jest alantoina lub d-panthenol,
- na nieprzyjemny zapach - przykładem są produkty, które zawierają olejek z drzewa herbacianego lub mentol,
- przeciwgrzybiczy - wzbogacony na przykład o ekstrakt z nagietka. Płyn tego typu dodatkowo łagodzi pieczenie, swędzenie i podrażnienia wywołane grzybicą,
- dla dzieci - składniki, które właściwie dbają o higienę okolic intymnych to alantoina, gliceryna, betaina i d-panthenol,
- dla mężczyzn - powinien posiadać kwaśny odczyn i wykazywać działanie łagodzące podrażnienia.
Jeśli mamy wątpliwości przy wyborze odpowiedniego produktu warto skorzystać z porady lekarza i wybrać płyn do higieny intymnej polecany przez ginekologów.
Żel do higieny intymnej
Żele do higieny intymnej charakteryzuje bogatsza (żelowa) konsystencja. Te produkty są bardziej skoncentrowane, ale spełniają taką sama funkcje, jak płyny. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego poziomu pH błony śluzowej, który zapewnia naturalną barierę ochronną dla czynników chorobotwórczych, jak bakterie i grzyby.
W zasadzie żele od płynów odróżnia głównie konsystencja. W sklepach, drogeriach i aptekach możemy kupić żele do higieny intymnej dla dzieci, mężczyzn i kobiet. Dostaniemy też żele o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Specjalna kategoria jest przeznaczona dla kobiet w ciąży i po porodzie.
Chusteczki do higieny intymnej
Chusteczki do higieny intymnej to idealne rozwiązanie dla osób, które podróżują. W takich sytuacjach nie ma warunków do tradycyjnej pielęgnacji z użyciem żelu czy płynu, a chusteczki nawilżane zapewniają odświeżenie i oczyszczenie okolic intymnych bez wysuszania błon śluzowych i zaburzania ich naturalnego pH. Mogą także przydać się w pracy.
Zaletą mokrych chusteczek jest to, że możemy mieć je zawsze przy sobie. Warto wybierać te z dobrym składem, czyli z naturalnych materiałów, na przykład z włókniny celulozowej.
Ten rodzaj pielęgnacji dobrze sprawdza się także u osób leżących w łóżku - chorych albo seniorów.
Chusteczki nawilżające do higieny intymnej pomagają w pielęgnacji osób, które stosują wyroby chłonne, jak pieluchy czy wkładki na nietrzymanie moczu. Są proste w użyciu i pozwalają na odświeżenie okolic intymnych u osób niesamodzielnych.
Dezodorant do higieny intymnej
Dezodoranty do higieny intymnej posiadają następujące zalety:
- działanie odświeżające w okolicach narządów płciowych,
- dzięki odpowiednio dobranym składnikom podtrzymują naturalne pH flory intymnej,
- pozostawiają świeży zapach,
- usuwają nieprzyjemny zapach wrażliwych okolic intymnych,
- przeciwdziałają bakteriom,
- łagodzą uczucie swędzenia i suchości okolic intymnych.
Produkty tego typu przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Gdzie można je kupić? Znajdziemy je w drogeriach, aptekach, sklepach kosmetycznych, w sprzedaży stacjonarnej i internetowej.