Czym higiena intymna w ciąży różni się od higieny przed zajściem w ciążę?
Nawet kobietom dbającym o higienę intymną przytrafiają się dokuczliwe infekcje; często dzieje się to po pobycie na basenie, wizycie w toalecie publicznej lub przyjmowaniu antybiotyków.
W ciąży ryzyko ich wystąpienia jest jeszcze większe! Sprzyjają mu naturalne obniżenie odporności organizmu, zmiany hormonalne i zaburzenie flory bakteryjnej pochwy.
Najczęstszym powodem problemów jest obniżenie poziomu pH z kwaśnego na bardziej zasadowe, co skutkuje zwiększonym namnażaniem się chorobotwórczych bakterii i grzybów.
Ponieważ zmiany te są związane z odmiennym stanem, w jakim znajduje się kobieta, jedynym sposobem na uniknięcie infekcji intymnej w ciąży jest szczególne dbanie o higienę okolic intymnych.
Warto zrewidować dotychczasowe nawyki, by wyeliminować te, które w przypadku ciężarnych nie są zalecane oraz zmienić kosmetyki myjące na opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży.
Zasady higieny intymnej kobiet w ciąży
- myj okolice intymne dwa razy dziennie, używając ciepłej, ale nie zbyt gorącej wody;
- pamiętaj, by podmywać się w odpowiednim kierunku - zawsze od przodu do tył. Zapobiegnie to przeniesieniu bakterii z odbytu w okolice pochwy;
- zrezygnuj z używania gąbek i myjek, na których gromadzą się drobnoustroje;
- po kąpieli osusz miejsca intymne czystym, najlepiej jednorazowym ręcznikiem lub przygotuj osobny ręcznik bawełniany, który będzie służył do wycierania wyłącznie tego obszaru;
- na czas ciąży zamień długą kąpiel w wannie wypełnionej gorącą wodą na szybki prysznic;
- stosuj wyłącznie preparaty przeznaczone do mycia i pielęgnacji okolic intymnych, powinny zawierać delikatne substancje oraz bakterie kwasu mlekowego - wyjątkowo korzystne dla utrzymania odpowiedniego pH pochwy. Szczególnie polecamy sięgnąć po płyny do higieny intymnej dedykowane ciężarnym.
Reklama
Pielęgnacja krocza po porodzie. Jak dbać o higienę intymną w połogu?
Okres bezpośrednio po porodzie to czas regeneracji organizmu po wysiłku, jakim było wydanie na świat dziecka.
Macica musi wrócić do rozmiaru sprzed ciąży oraz przejść proces gojenia. W jego trakcie przez około dwa tygodnie z dróg rodnych będzie wydobywała się krew oraz wydzielina zawierająca fragmenty tkanek, ale także groźne dla zdrowia drobnoustroje (m.in. gronkowce, pałeczki okrężnicy, paciorkowce).
Z tego względu higiena intymna w połogu staje się szczególnie ważna, bo zaniedbania mogą doprowadzić do powikłań poporodowym. Nie wystarczy już dostosować się do wskazówek dedykowanych kobietom w ciąży, w czasie połogu zalecenia higieniczne będą bardziej restrykcyjne.
Zasady higieny intymnej po porodzie
- pamiętaj, że miejsca intymne należy myć po każdej zmianie wkładki i wizycie w toalecie. Korzystaj w tym celu z prysznica lub bidetu - czyli strumienia czystej bieżącej wody;
- podpaski i podkłady higieniczne wymieniaj jak najczęściej, by nie dać bakteriom możliwości rozwoju;
- zachowaj właściwy kierunek podmywania - od przodu w kierunku odbytu;
- całkowicie zrezygnuj z kąpieli w wannie, bo mogłyby doprowadzić do zakażenia;
- po myciu osuszaj miejsca intymne jednorazowymi, papierowymi ręcznikami - na czas połogu całkowicie zrezygnuj z klasycznych bawełnianych ręczników;
- nie dotykaj rany aż go jej zagojenia, osuszaj krocze bardzo delikatnie - bez pocierania. W pierwszych dniach możesz wykorzystać w tym celu suszarkę ustawioną na najmniejsze obroty;
- do podmywania używaj produktów przeznaczonych do higieny intymnej lub szarego mydła. Maksymalnie dwa razy dziennie (lub według konkretnych wskazań na opakowaniu) zaleca się również stosowanie środka antyseptycznego rozpuszczonego w przegotowanej wodzie i przemywanie tym roztworem krocza. Niektóre z nich zawierają składniki, które pozwolą złagodzić ból. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, nie odwlekaj konsultacji z lekarzem.
Reklama
Płyny do higieny intymnej dla kobiet - jak wybrać najlepszy?
Producenci kosmetyków przekonując nas, że aby właściwie dbać o ciało, do każdej jego części należy wybrać osobny produkt.
Wiele osób zastanawia się, czy naprawdę jest to zasadne i poszukują bardziej uniwersalnych rozwiązań. Jednak w przypadku higieny intymnej (w ciąży, ale nie tylko) warto korzystać ze specjalnych preparatów.
Klasyczne mydło lub żel do ciała zawiera składniki, które mogłyby podrażnić wrażliwe okolice krocza, a ponadto nie zadbają o utrzymanie ich optymalnego pH. Należy więc szukać preparatu spełniającego konkretne wymagania:
- dla pań, które nie nie są w ciąży, najlepszym wyborem będzie żel do higieny intymnej o fizjologicznym pH ok. 5,5;
- zamiast mydła preparat powinien mieć w składzie delikatne składniki, takie jak betainy lub glukozydy;
- warto by płyn zawierał kwas mlekowy odpowiadający za kwaśne środowisko pochwy i jej okolic, co zapobiega rozwojowi bakterii i powstaniu infekcji;
- pantenol to kolejna substancja pożądana w kosmetykach do higieny intymnej, ponieważ pomaga łagodzić podrażnienia;
- dla większego komfortu warto połączyć mycie i delikatne nawilżanie okolic intymnych - takie działanie wykazuje na przykład wyciąg z aloesu lub gliceryna;
- płyn do higieny intymnej może zawierać składniki pochodzenia naturalnego, np. wyciąg z rumianku, kory dębu lub nagietka. Zioła znane i wykorzystywane przez nasze babcie również dzisiaj pomogą zadbać o higienę intymną!
Reklama
Higiena okolic intymnych to nie tylko płyn czy żel do higieny intymnej!
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak właściwie myć miejsca intymne? Utrzymanie higieny jest kluczowe, by czuć się świeżo, ale przede wszystkim zapobiec infekcji. W czasie ciąży i połogu rośnie ryzyko zakażenia dróg rodnych, dlatego większą uwagę należy przywiązywać do zabiegów higienicznych, a korzystanie ze specjalistycznych płynów do higieny intymnej staje się koniecznością.
Jednak higiena miejsc intymnych to temat, którego nie można ograniczać jedynie do informacji, w jaki sposób i przy użyciu jakich kosmetyków należy się podmywać. Aby właściwie zadbać o zdrowie, należy dodatkowo pomyśleć o bieliźnie wykonanej z naturalnych, oddychających tkanin. Najlepiej by była to bawełna, a fason nie należał do zbyt obcisłych.
W okresie połogu i leczenia ran krocza wskazana jest wręcz jak najczęstsza rezygnacja z bielizny i używanie podczas leżenia wyłącznie podkładów higienicznych.
Pamiętaj, że nasze codzienne wybory i higiena są niezwykle ważne, jeśli chcesz zadbać o zdrowie miejsc intymnych!