Hiperlipidemia - co to jest?
Hiperlipidemia to zaburzenia metabolizmu lipidów, objawiające się podwyższonym stężeniem tłuszczów we krwi. W zależności od poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie wyróżnia się trzy typy hiperlipidemii:
- Hipercholesterolemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
- Hipertrójglicerydemię – gdzie obserwuje się przekroczony poziom trójglicerydów
- Hiperlipidemię mieszaną – gdzie obserwuje się przekroczony poziom cholesterolu
i trójglicerydów
Reklama
Hiperlipidemia - przyczyny
Do powstania hiperlipidemii przyczynić może się kilka czynników. Pierwszym z nich jest niewłaściwa dieta. Spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia (szczególnie tłuszczów zwierzęcych) powoduje nadwagę, a w konsekwencji wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu.
Na pojawienie się hiperlipidemii wpływ ma także siedzący styl życia i brak aktywności fizycznej. Warto zauważyć, że zarówno utrata zbędnych kilogramów, zmiana jadłospisu jak i uprawianie sportu pomoże obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Hiperlipidemia może pojawić się również wskutek predyspozycji genetycznych. Mówimy wówczas o hiperlipidemii rodzinnej.
Reklama
Hiperlipidemia rodzinna i wtórna
Hiperlipidemia dziedziczna (wrodzona) ujawnia się w bardzo młodym wieku. Często chorzy są leczeni farmakologicznie od najmłodszych lat, by zmniejszyć ryzyko szybkiego rozwoju miażdżycy.
Hiperlipidemia wtórna jest z kolei powiązana z występowaniem innych chorób: niedoczynności tarczycy, cukrzycy, pierwotnej marskości wątroby, przewlekłej choroby nerek czy alkoholizmu. Może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków, m.in. kortykosteroidów, cyklosporyny, estrogenów i progestagenów.
Reklama
Hiperlipidemia - objawy
Hiperlipidemii nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy, dopóki nie dojdzie do rozwoju chorób układu krążenia. Warto więc regularnie wykonywać badania krwi, które pozwolą na szybkie wykrycie problemu. Poziom lipidów w organizmie powinny kontrolować zwłaszcza osoby narażone na hiperlipidemię przez czynniki genetyczne i nadwagę.
Reklama
Hiperlipidemia - dieta
Leczenie hiperlipidemii opiera się przede wszystkim na diecie – zwłaszcza, jeśli przyczyną choroby jest nieprawidłowe odżywianie się i/lub otyłość. Należy wówczas zwiększyć spożycie ryb, warzyw i owoców, ograniczyć tłuste mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.
Smażenie zastępuje się pieczeniem i duszeniem. Z diety wyklucza się również żywność wysoko przetworzoną, sól i słodycze. Jeśli zmiana jadłospisu nie daje wyraźnej poprawy, stosuje się środki farmakologiczne.
Reklama
Hiperlipidemia mieszana
Hiperlipidemia mieszana oznacza przekroczony poziom trójglicerydów oraz cholesterolu w surowicy krwi. Objawem tego problemu są tak zwane kępki żółte, które występują w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie.
Pojawiają się one zwłaszcza na powiekach oraz powierzchniach łokci i kolan. Niestety ich obecność zwiastuje zaawansowaną hiperlipidemię, która często wywołuje już wówczas powikłania, np. nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca.
Reklama
Hiperlipidemia mieszana - dieta
Podstawą leczenia hiperlipidemii mieszanej jest zdrowa, zbilansowana dieta oparta na świeżych, duszonych lub pieczonych warzywach, rybach i produktach pełnoziarnistych. Warto wybierać pożywienie bogate w błonnik, a mięsa i nabiał spożywać wyłącznie chude. Zmiana nawyków żywieniowych zwykle przynosi bardzo dobre efekty.