Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Histeria - leczenie histerii. Jak reagować na napady histerii?

Histeria to nie chwilowa nerwowość, a groźna choroba, która może dotknąć każdego. Jak reagować jeśli ktoś w naszej obecności dostanie ataku histerii i jak radzić sobie z histerią dziecka?
Zdenerowowana kobieta z otwartymi ustami podczas krzyku
Źródło: 123RF
Spis treści

Czym jest histeria, jakie ma objawy?

Histeria niegdyś była opisywana jako przypadłość typowo kobieca, związana z kobiecą naturą.

Dziś wiadomo już, że to rodzaj nerwicy, który w najostrzejszych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Histeria w znaczącym stopniu utrudnia choremu normalne funkcjonowanie,a nieleczona może się pogłębiać, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć.

Podczas ataku histerii chory odczuwa silny lęk, który jest często połączony z dolegliwościami fizycznymi. Należą do nich: bóle brzucha, potliwość, kołatanie serca czy uczucie duszności. W ostrych przypadkach mogą pojawić się także zawroty głowy, wymioty, wysypka na ciele, a nawet zaburzenia oddawania moczu.

Przy nieleczonej histerii może dojść również do drgawek, zaburzeń koordynacji ruchowej, a nawet utraty wzroku, mowy lub słuchu! Objawy te zwykle pojawiają się nagle i równie dynamicznie mogą ustąpić.

Reklama

Histeria u dziecka

Napady histerii u dziecka to dla rodziców gigantyczny problem. Maluchy, które nie mają jeszcze ukształtowanego mechanizmu samokontroli, znacznie bardziej ekspresyjnie demonstrują swoje emocje.

Atak histerii u dziecka może więc występować razem z krzyczeniem, tupaniem, a nawet biciem, gryzieniem czy pluciem. Maluch może mieć też nadmierną produkcję śliny i problemy z oddychaniem, często występuje również zaciskanie zębów. 

Reklama

Histeria u dwulatka

Dwulatek zaczyna postrzegać sam siebie jako indywidualną jednostkę, dlatego odczuwa potrzebę wyrażania własnego zdania, które niestety zwykle jest odmienne od zdania rodziców. Słowo „nie” w tym okresie jest wypowiadane wyjątkowo często i mogą mu towarzyszyć również niewerbalne symptomy.

Maluch, który chce decydować sam o sobie, nie chce się dostosować do stawianych mu ograniczeń, często okazuje to bardzo impulsywnie. 

Takie sytuacje przyczyniają się do powstawania ataków histerii dwulatka, ale mogą na nie mieć wpływ także niepowodzenia. Dziecko, które nie wie, jak poradzić sobie z porażką, często zaczyna się frustrować, a przez to denerwować i wpadać w histeryczne zachowania.

Reklama

Atak histerii u dziecka w nocy

Jeśli widzimy, że nasze dziecko wpada w histerię, postarajmy się jak najszybciej odwrócić czymś jego uwagę. Maluch zajęty czymś ciekawym szybko zapomni o sytuacji, która jeszcze parę chwil temu wywoływała u niego szał.

Nie zmieniajmy jednak swoich decyzji pod naciskiem dziecka – nauczy go to bowiem, że może nami manipulować, a tego oduczyć będzie bardzo ciężko. Jeśli nie mamy możliwości przewidzenia napadu histerii (np. w nocy) i zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym, przede wszystkim unikajmy krzyczenia na dziecko – krzyk tylko pogłębi u niego złość.

Zwróćmy też uwagę na to, czy otoczenie malucha jest na tyle bezpieczne, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy, demonstrując swoją złość. 

Na histerię u dziecka powinniśmy zawsze reagować w ten sam sposób – pokazać czym jest tego konsekwencja, wtedy dziecko przestanie nas „testować”. Ważne też aby nie zabraniać dziecku się złościć, nie możemy zabraniać mu przeżywania emocji. Naszym zadaniem w takich sytuacjach jest wtedy ukazanie tego, że to nie uczucia są złe, a sposób ich wyrażania. 

Reklama

Atak histerii u dorosłego

Wbrew pozorom, zdiagnozowanie histerii nie jest zbyt proste. Istnieją jednak pewne cechy charakterystyczne dla osobowości histerycznej, które diagnozę ułatwiają. Są to: 

  • impulsywność, 
  • słaba odporność na stres, 
  • zmienność nastrojów, 
  • niedojrzałość emocjonalna i 
  • nadwrażliwość. 

Histeryczny typ osobowości nie zawsze wymaga rozpoczęcia leczenia – po pomoc warto zgłosić się gdy objawy histerii ulegają nasileniu i utrudniają choremu codzienne życie. A co z przyczynami histerii? Nie są one do końca znane, jednak psychiatrzy upatrują ich we wczesnym dzieciństwie.

Do powodów wystąpienia histerii zaliczają m.in. brak bliskości w rodzinie oraz nieprawidłowości występujące w procesie socjalizacji dziecka. Wielu zwolenników wyznaje także teorię, zgodnie z którą histeria – podobnie jak inne nerwice – to reakcja obronna na lęk lub traumatyczne przeżycia.

Reklama

Histeria - leczenie

Dorośli chorujący na histerię powinni zdecydować się na psychoterapię, bo tak naprawdę tylko ona może im pomóc. Często jest to długi i trudny proces, zdarza się, że konieczne jest również wdrożenie farmakologii. Warto jednak podjąć tę walkę, gdyż jej efekty są nieocenione.

Podczas leczenia psychiatra uczy pacjenta zmiany reakcji na rozmaite, trudne sytuacje, a także rozpoznawania swoich emocji i ich kontroli. Jeśli zetkniemy się z napadem histerii u kogoś bliskiego, pamiętajmy, że grunt to zachować spokój. Nie złośćmy się i nie mówmy choremu żeby się uspokoił – wykażmy się za to wyrozumiałością i wsparciem.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zaburzenia i choroby psychiczne
PTSD (zespół stresu pourazowego) - co to jest i jak się objawia? Test i leczenie
Żołnierz trzyma klocki z litrami na dłoni, które tworzą napis PTSD
Osobowość anankastyczna, czyli kompulsywno-obsesyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Osobowość anankastyczna - jak ją rozpoznać?
Osobowość histrioniczna - przyczyny, objawy i test. Jak sobie radzić?
Osobowość histrioniczna
Podobne artykuły
Osoba z zaburzeniami osobowści
Choroba afektywna dwubiegunowa - co to jest? Objawy
Osobowość borderline
Osobowość borderline - co to jest i jak się objawia? Test, leczenie
Leczenie schizofrenii
Schizofrenia - objawy u dorosłych i dzieci. Jak rozpoznać?
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Pacjentka z problemem mizofonii
Mizofonia - jak się objawia? Czy to choroba psychiczna?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!