Niektórzy wręcz z premedytacją jadą autem na jedno piwo, łudząc się że po godzinie od wypicia jednego kufla chmielowego napoju będą mogli spokojnie wrócić do domu.
Bo przecież czują się dobrze, język im się nie plącze, a zanim dojdą na parking to na pewno wszystko wyparuje. Mogą się jednak zdziwić, gdy policja zatrzyma ich do rutynowej kontroli i podda badaniu alkomatem.
Reklama
Ile procent ma piwo?
Piwo jest z reguły zaliczane do trunków o stosunkowo niskiej zawartości czystego alkoholu (etanolu), jednak przy tak szerokim wyborze piw na rynku możemy spotkać:
- zarówno te bezalkoholowe (0%),
- bardziej tradycyjne piwa lekkie i pełne (2-6%),
- mocne (ok. 10%),
- rekordowo mocne o zawartości alkoholu powyżej 65%.
Standardowa jednostka alkoholu (SJA) to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Jeśli chcemy obliczyć liczbę jednostek alkoholowych w konkretnym trunku, należy sprawdzić jego stężenie.
Jeśli duże piwo (500 ml) zawiera przykładowo 5,7% alkoholu, tzn. że znajdziemy w nim niespełna 3 standardowe jednostki alkoholu.
Dzięki temu możemy mniej więcej oszacować, ile czasu nasz organizm potrzebuje na pozbycie się promili po wypiciu konkretnego rodzaju piwa.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
Jak określić, ile trzyma piwo?
Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile trzyma piwo w organizmie, ale aby móc chociaż oszacować przybliżony czas, po którym będzie można prowadzić pojazd, należy na wstępie uczciwie określić:
- jak dużo się owego piwa wypiło,
- ile miało procent,
- w jakim czasie rozłożyło się spożycie trunku.
Istotne jest również to, czy piwo było spożywane na czczo, na pełny żołądek, czy podczas posiłku.
Jedno standardowe duże piwo (500-600 ml) zawiera ok. 30 g alkoholu etylowego. Zakładając, że przeciętnie człowiek potrzebuje średnio jednej godziny aby wyeliminować 10 g czystego alkoholu, to na pozbycie się promili z jednego piwa należy liczyć około 3 godzin.
I analogicznie, im więcej mocniejszych piw wypijemy, tym więcej czasu będziemy potrzebowali na usunięcie promili z organizmu.
W powyższych obliczeniach może nas wesprzeć wirtualny alkomat online, który działa jak kalkulator, a jego obsługa jest intuicyjna i niezwykle prosta.
Oczywiście takie kalkulacje pomagają jedynie mniej więcej oszacować po jakim czasie piwo znika z organizmu, a wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, wielu innych czynników i okoliczności.
Warto więc pamiętać o tym, że konkretny rodzaj piwa możemy metabolizować znacznie dłużej niż wynika to z wzorcowych wyliczeń.
Reklama
Co wpływa na to, ile piwo trzyma się we krwi?
By odpowiedzieć na pytanie, ile trzyma piwo, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne czynniki jak:
- wiek,
- płeć,
- waga,
- wzrost,
- ogólna kondycja psychiczna i fizyczna,
- poziom zmęczenia,
- czy przyjmowane leki.
Nie bez powodu pijąc ten sam gatunek piwa, jednego dnia będziemy mieli wrażenie, że po spożyciu pół litra trunku czujemy się jak po wypiciu całej beczki, a tydzień później trzy kufle nie zrobią na naszym samopoczuciu większego wrażenia.
Nie będzie to rzecz jasna oznaczało, że po trzech piwach możemy mieć mniej promili niż po jednym, a bardziej świadczyło o poziomie zmęczenia danego dnia, sprawności procesów metabolicznych, czy wpływie innych czynników na nasz organizm.
Oczywiście im więcej piwa o wyższej zawartości procentów wypijemy, tym dłużej nas będzie trzymało.
Ile trzyma jedno piwo? Na ogół, po przyjęciu standardowej dawki konkretnego trunku na pusty żołądek, stężenie alkoholu w organizmie osoby pijącej osiąga szczyt po około 30-45 minutach.
Wchłanianie alkoholu można znacznie opóźnić wcześniejszym, bądź jednoczesnym spożywaniem pokarmów. Wówczas kulminacyjne stężenie alkoholu nadejdzie po ok. 1,5 do 3 godzin.
A po jakim czasie piwo może zostać zmetabolizowane przez wątrobę i zniknąć z organizmu? Ten proces przebiega zdecydowanie wolniej. Wszystko zależy rzecz jasna od wspomnianych wcześniej czynników.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
Ile promili po piwie?
Tylko jedno piwo, czy aż jedno piwo? Takie pytanie powinni sobie zadać zmotoryzowani zanim zdecydują się wsiąść za kółko po spożyciu jednego kufla chmielowego trunku.
I chociaż każdy organizm inaczej reaguje na napoje alkoholowe, a stężenie alkoholu we krwi zależy od wielu wymienionych wcześniej uwarunkowań, to standardowo przyjmuje się że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi osiąga średnio 0,26 promila, co odpowiada 0,13 mg/l w wydychanym powietrzu.
Niekiedy, aby osiągnąć 1 promil we krwi, wystarczy wypić zaledwie dwa półlitrowe piwa.
Należy pamiętać o tym, że dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem możemy usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu.
Możemy być pewni, że nie popełniamy ani wykroczenia, ani przestępstwa tylko wówczas, gdy policyjny alkomat wykaże wartość mniejszą niż 0,1.