Co to jest indapamid?
Indapamid to diuretyk, czyli lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi poprzez działanie moczopędne. Zaliczany jest on do tak zwanych leków diuretycznych z grupy sulfonamidów.
Leki diuretyczne to substancje, których działanie polega na zwiększaniu diurezy w organizmie - czyli inaczej zwiększają wydalanie moczu. Dzięki takiemu odwodnieniu organizmu, w naczyniach krwionośnych płynie mniejsza ilość osocza. Co za tym idzie, krew z mniejszą siłą naciska na ścianki naczyń krwionośnych, więc ciśnienie krwi również jest niższe.
Indapamid został opatentowany w 1968 roku, a dziewięć lat później wszedł do powszechnego użycia medycznego. Pierwotnie był sprzedawany pod handlową nazwą Lozol. Aktualnie indapamid znajduje się na Liście Leków Podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia.
Reklama
Mechanizm działania indapamidu. Po jakim czasie działa?
Indapamid należy do leków diuretycznych, czyli takich, które nasilają diurezę. Mechanizm działania indapamidu jest nieco podobny do innych leków diuretycznych, czyli tiazydów. Działają one w kanaliku dystalnym krętym nerki i tam hamują transport jonów chlorkowych i sodowych.
W efekcie zwiększeniu ulega wydalanie sodu i wody z organizmu. Ponadto wraz z jonami sodu uciekają również jony potasu i magnezu, ale z kolei zatrzymaniu ulegają jony wapnia.
Po jakim czasie działa indapamid? Pierwsze efekty użycia leku, objawiające się nasileniem oddawania moczu, można zaobserwować nawet po godzinie od przyjęcia dawki. Jest to oczywiście uwarunkowane indywidualnie, u niektórych czas ten może być nieco wydłużony.
Prawidłowe działanie indapamidu w postaci pełnego efektu terapeutycznego można osiągnąć już po kilkunastu dniach stosowania.
Standardowe dawkowanie indapamidu w postaci leków o przedłużonym uwalnianiu zakłada przyjmowanie jednej dawki każdego dnia, najlepiej rano (między innymi przez fakt, by nie trzeba było chodzić w nocy do łazienki).
Istnieją również postacie leku o natychmiastowym uwalnianiu i również przyjmuje się je w postaci jednej tabletki, rano.
Reklama
Na co jest lek indapamid?
Głównym wskazaniem indapamidu do stosowania jest leczenie samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Szczególnie wskazany jest u pacjentów, którzy ukończyli 80 rok życia. Można go stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi.
Indapamid a dna moczanowa - jednym z działań niepożądanych tego leku może być niestety wywoływanie dny moczanowej. Wynika to z faktu, że lek ten zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu, który jest jednym z czynników wywołujących dnę moczanową. Dlatego też zalecana jest ostrożność u pacjentów chorujących na dnę moczanową i przyjmujących jednocześnie indapamid.
Indapamid a hipokaliemia - lek ten jest przeciwwskazany u pacjentów z hipokaliemią (czyli z obniżonym stężeniem potasu we krwi). Wiąże się to z faktem, że może on dodatkowo nasilać stan hipokaliemii poprzez zwiększanie wydalania potasu z organizmu.
Czy można stosować indapamid w ciąży? Stosowanie tego leku podczas trzeciego trymestru ciąży może zmniejszyć objętość osocza u matki, jak również przepływ maciczno-łożyskowy krwi, co może powodować niedokrwienie łożyska i płodu oraz opóźnienie wzrostu. Z tego powodu nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży.
U pacjentów z cukrzycą stosujących indapamid zaleca się kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, szczególnie w przypadku potwierdzonej u nich hipokaliemii.
Reklama
Działania niepożądane i interakcje indapamidu z innymi substancjami
Do najczęstszych działań ubocznych indapamidu należą skórne reakcje nadwrażliwości i hipokaliemia, oraz dolegliwości żołądkowo jelitowe jak nudności, bóle brzucha, wymioty czy biegunki. Do innych skutków ubocznych indapamidu, które na szczęście występują rzadziej niż te powyższe należą bóle i zawroty głowy, zmęczenie czy parestezje.
Przeciwwskazaniem indapamidu do stosowania będzie na pewno uczulenie na ten lek lub jakikolwiek składnik pomocniczy oraz ciężka niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby oraz wspomniana wcześniej hipokaliemia.
Do najważniejszych interakcji indapamidu należą przede wszystkim te z solami litu.
Ponadto muszą uważać pacjenci przyjmujący leki wywołujące tak zwany częstoskurcz typu torsades de pointes (nietypowe zaburzenia rytmu serca) - czyli niektóre leki przeciwarytmiczne (chinidyna, amiodaron), leki przeciwpsychotyczne (chlorpromazyna, lewomepromazyna, sulpiryd czy haloperidol).
Dodatkowo stan hipokaliemii przy stosowaniu powyższych leków może zwiększyć ryzyko wystąpienia torsede de pointes. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stężenia potasu w organizmie przy stosowaniu indapamidu.
Reklama
Leki zawierające indapamid - czy są dostępne bez recepty?
Przede wszystkim nie można kupić indapamidu bez recepty. Zawsze trzeba wcześniej spotkać się z lekarzem, by otrzymać od niego stosowny dokument. Odnośnie ceny indapamidu - to większość leków znajduje się w wykazie leków refundowanych i ich cena jest w każdej aptece taka sama.
Wszystko zależy tylko od zamiennika indapamidu, który wybierzemy, a jest ich nawet kilkanaście. Koszt leków z indapamidem jest niewielki i wynosi od kilku do kilkunastu złotych za opakowanie wystarczające na miesięczną kurację.