Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Inhalator - ultradźwiękowy, tłokowy, pneumatyczny. Jaki wybrać?

Pierwszy inhalator stworzony przez Hipokratesa przypominał garnek z dziurkami w pokrywce. Obecnie produkuje się skomplikowane w swojej budowie inhalatory ultradźwiękowe, siateczkowe czy pneumatyczne. Sprawdź, jakie są rodzaje inhalatorów oraz jaki inhalator dla dziecka warto kupić.
Inhalator dla dziecka
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Rodzaje inhalatorów dla dzieci i dorosłych 

Na rynku aptecznym wyróżnić można następujące rodzaje inhalatorów: 

  • inhalator ciśnieniowy z dozownikiem(pMDI) – niewielkie, przenośne urządzenie, wielodawkowe i pozbawione licznika dawek; podanie leku za jego pomocą wymaga koordynacji z wdechem,
  • inhalatory suchego proszku(DPI) – niewielkich rozmiarów inhalator z licznikiem dawek, który wymaga koordynacji wdechowo-wydechowej oraz odpowiednio silnego wdechu, aby zaaplikować lek,
  • inhalator pneumatyczny (inhalator tłokowy, inhalator kompresorowy)– tego rodzaju inhalator podaje lek w postaci aerozolu, który powstaje pod wpływem sprężonego powietrza tworzonego przez sprężarkę elektryczną lub kompresor,  
  • inhalator ultradźwiękowy – w tym przypadku lek przyjmuje postać aerozolu za pomocą fal ultradźwiękowych wytwarzanych przez generator,
  • inhalator siateczkowy – inhalator nowej generacji, lek przechodzi przez wibrujące, perforowane membrany, które tworzą aerozol. 

Trzy ostatnie rodzaje są nazywane nebulizatorami. W przypadku nebulizatorów lek przyjmuje postać aerozolu, a w czasie jego aplikacji nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. 

Reklama

Inhalator dla dzieci

Jaki inhalator dla dziecka wybrać? Urządzenie dla pociech powyżej szóstego roku życia może być inhalatorem suchego proszku lub ciśnieniowym z dozownikiem. U młodszych dzieci nie stosuje się suchego proszku, można jedynie zastosować ciśnieniowy wyposażony w maskę lub ustnik. 

Dzieci powyżej trzeciego roku życia mogą korzystać z nebulizatorów z ustnikiem, natomiast dzieci poniżej 3 lat powinny mieć nebulizator z maską twarzową. Warto pamiętać, że niektóre antybiotyki oraz mukolityki mogą być podawane dzieciom jedynie przez nebulizatory. Co ważne, inhalatory oraz nebulizatory powinny spełniać europejską normę EN-FR13544-1. 

Reklama

Inhalator dla niemowląt

Jedynymi inhalatorami przeznaczonymi dla niemowląt są nebulizatory z maską. Nie wymagają one koordynacji wdechowo-wydechowej od dziecka. Inhalacje można przeprowadzać nawet w czasie snu.

Tego typu urządzenie musi ściśle przylegać do nosa i twarzy dziecka, żeby strata leku była jak najmniejsza.

Nawet niewielkie odsunięcie maseczki od twarzy niemowlęcia może spowodować zmniejszenie ilość leku o 80 procent. Należy pamiętać, że nebulizator powinien być dobrany indywidualnie do każdego pacjenta. 

Reklama

Co to jest inhalator? Krótka historia inhalacji 

Leczenie za pomocą inhalacji sięga 2000 r. p.n.e. Już w starożytnych Indiach wdychano dym z palących się ziół. Wykorzystywano zwłaszcza bieluń o właściwościach cholinergicznych. W starożytnych Egipcie natomiast inhalowano się dymem z lulka czarnego, który wykazuje podobne działanie do bielunia.

W 1500 r. p.n.e. w Ameryce Południowej stosowano fajki do inhalowania się dymem z palącego się tytoniu lub ziół. Pierwszy inhalator, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, skonstruował Hipokrates. Przypominał on garnek z dziurkami w pokrywie. 

W XVIII wieku inhalacje parowe stały się popularną metodą leczenia gruźlicy. W XIX wieku stosowano inhalatory ceramiczne oraz zaczęto produkować rozpylacze, które wykorzystywano w leczeniu zakażeń dróg oddechowych.

Na początku XX wieku powstały pierwsze inhalatory pneumatyczne, w latach 60. XX wieku – ultradźwiękowe, a pod koniec XX wieku – inhalatory siateczkowe. Współczesne inhalatory są urządzeniami, przy pomocy których aplikuje się różnego rodzaju substancje (leki wziewne, aerozole) wprost do drzewa oskrzelowego lub pęcherzyków płucnych.

 Inhalacje stosuje się najczęściej w:

  • infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, 
  • astmie, 
  • rozedmie płuc, 
  • mukowiscydozie
  • POChP

Wdychane substancje pomagają rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych oraz wykazują działanie przeciwzapalne.

Bezpośrednio do układu oddechowego (w formie wziewnej) podaje się także niektóre antybiotyki oraz mukolityki. Zaletą inhalacji jest zmniejszenie niepożądanych reakcji ogólnoustrojowych, jakie mogą mieć miejsce w przypadku podania leków doustnie.

Dostarczanie ich z użyciem inhalatora pozwala szybciej osiągnąć efekt terapeutyczny przy użyciu zdecydowanie mniejszej dawki. 

Bibliografia

  • Małecka B., Barczykowska E., Lewicka M., Aerozoloterapia w praktyce zawodowej pielęgniarki pediatrycznej, Journal of Education, Health and Sport 2016; 6(8):67-84.
  • Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Cewnik: lekarski, zewnętrzny, silikonowy. Jak udrożnić?
Cewnik
Aparat słuchowy: jak działa i jaki wybrać? Cena i refundacja
Aparat słuchowy
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Podobne artykuły
Pen do insuliny
Pen do insuliny – za darmo i do kupienia. Gdzie dostać i jak używać?
Mierzenie poziomu cukru sensorem
Sensor do pomiaru cukru – cena i refundacja. Jak go założyć i używać?
Serce
Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca? Zabieg, koszt i rokowania
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!