Prawidłowe odbieranie przez mózg wrażeń zmysłowych (wzrokowych, czuciowych, słuchowych, smakowych, czuciowych) i właściwa odpowiedź na te bodźce to integracja sensoryczna. Wraz z rozwojem dziecko uczy się chodzić, a więc integracja sensoryczna następuje także na poziomie czynności zmysłowo-ruchowych. Prawidłowy rozwój mózgu dziecka odpowiada za właściwy przebieg integracji sensorycznej.
W praktyce wygląda to tak, że mózg dziecka przyjmuje, segreguje, interpretuje i integruje informacje pochodzące z narządów zmysłów z tymi, które pamięta i rejestruje nowe, aby móc właściwie reagować na otoczenie.
Rozwój dziecka – zmysły
Integracja sensoryczna jest związana z rozwojem dziecka i przebiega bez przeszkód jeśli zmysły działają prawidłowo.
- Bodźce z każdego zmysłu – wzrokowego, słuchowego czy czuciowego docierają do mózgu i tam są łączone w spójną całość, aby dziecko mogło właściwie reagować.
- Z każdą chwilą rozwoju dziecka zmysły się doskonalą, a integracja sensoryczna przebiega coraz sprawniej. Dzięki temu dziecko poznaje otaczający go świat i wraz z rozwojem mózgu coraz więcej rozumie.
- Im więcej zmysłów włączonych jest w odbieranie świata, tym rozwój dziecka przebiega szybciej i sprawniej.
- Jeśli u dziecka nie następuje właściwa reakcja na bodźce, to znaczy, że integracja sensoryczna napotyka na problemy.
Reklama
Rozwój dziecka – zaburzenia
Twórcą metody integracji sensorycznej jest Anna Ayres, która opracowała wskaźniki zaburzeń rozwoju dziecka. O problemach z integracją sensoryczną mogą świadczyć przejawiane przez dziecko:
- nadmierna aktywność lub nadmierna bierność
- opóźnienie w nauce chodzenia
- opóźnienie w nauce mówienia
- trudności z jedzeniem, gryzieniem
- niechęć do przytulania się
- problemy emocjonalne – szybkie przejście od śmiechu do płaczu
- problemy ze snem
- reagowanie na ból z opóźnieniem, nie zwracanie uwagi na zadrapania i skaleczenia
- unikanie ćwiczeń fizycznych, zabaw ruchowych
- problemy z nauką jazdy na rowerze
- wolne wykonywanie zadań
- problemy z koncentracją
- trudności z czytaniem, zwłaszcza na głos
- mocne ściskanie przedmiotów
- problemy z pisaniem
Reklama
Rozwój zmysłów u dziecka – jak wspierać?
Prawidłowy przebieg rozwoju dziecka i integracji sensorycznej zależny jest od działania zmysłów. Bo to właśnie ze zmysłu wzroku, słuchu czy dotyku informacje przekazywane są do mózgu i tam zostają zintegrowane. To decyduje o prawidłowym rozwoju dziecka.
Pobudzanie zmysłów pomaga im się lepiej rozwinąć, co w rezultacie usprawnia procesy rozwoju dziecka i integracji sensorycznej. Dowiedz się, jak możesz wspierać rozwój zmysłów dziecka już od najmłodszych lat.
Zmysł dotyku
- delikatnie głaskaj, przytulaj i kołysz dziecko, dotykaj razem z dzieckiem przedmiotów o różnych teksturach
Zmysł wzroku
- obserwuj razem z dzieckiem poszczególne elementy ze świata, razem przyglądajcie się szczegółom, zwracaj uwagę dziecka na kształty i kolory
Zmysł słuchu
- włączaj dziecku spokojną muzykę, graj na prostych instrumentach, słuchaj razem z dzieckiem szumu wiatru, śpiewu ptaków, zwracaj uwagę dziecku na dźwięk padającego deszczu
Zmysł ruchu
- pobudzaj ruch dziecka poprzez swobodne poruszanie się, zabawę polegającą na wspólnym czołganiu się i podskakiwaniu, gdy dziecko podrośnie zachęcaj je do uprawiania sportu.