Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?

Ile trwa menopauza? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Warto jednak wiedzieć, że menopauza de facto nie rozpoczyna się w dniu wystąpienia ostatniej miesiączki, ani nie kończy, kiedy ostatnie krwawienie miesiączkowe ustąpi. Klimakterium jest bowiem stopniowym procesem wygasania czynności hormonalnej jajników. Sprawdź, jak długo może trwać menopauza.
Uśmiechnięta dojrzała kobieta
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest menopauza?

Menopauza potrafi wywrócić życie do góry nogami. Początkowo pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Cykle miesiączkowe mogą się znacznie wydłużyć lub przeciwnie – ulec skróceniu. Krwawienia miesiączkowe także mogą stać się bardziej obfite lub skąpe, a nawet przeistoczyć się niewielkie plamienia. 

Zaburzeniom cyklu miesiączkowego towarzyszy wiele objawów. Pojawiają się uporczywe uderzenia gorąca. To jeden z najczęstszych objawów, który występuje u 65-80 proc. kobiet w okresie menopauzalnym. Bardzo często panie narzekają na labilność emocjonalną.

Pojawia się istna huśtawka nastrojów - od stanów euforycznych przez apatię na depresji kończąc. Objawy menopauzy potrafią być wyjątkowo dokuczliwe. Nic więc dziwnego, że w czasie konsultacji z lekarzem ginekologiem kobiety najczęściej pytają o to, ile trwa menopauza i jak długo będą musiały się zmagać z jej nieprzyjemnymi objawami. 

Reklama

Ile trwa menopauza?

Lekarzom trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa menopauza. Czas trwania objawów przekwitania oraz ich nasilenie zależą bowiem od wielu czynników. Ponadto menopauzę trudno jest ująć w ramy czasowe. Samo pojęcie menopauzy odnosi się do ostatniego krwawienia miesiączkowego w życiu kobiety. Jednakże, żeby stwierdzić, że kobieta przeszła menopauzę, musi minąć co najmniej 12 miesięcy. 

Dopiero roczny brak miesiączki daje lekarzowi podstawy do zdiagnozowania menopauzy. Co więcej, w medycynie wyróżnia się także premenopauzę, czyli okres poprzedzający ostatnią miesiączkę oraz postmenopauzę, czyli okres rozpoczynający się po menopauzie. Zarówno w okresie premenopauzy, jak i postmenopauzy, występują różne dolegliwości, a stopień ich nasilenia i czas trwania zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. 

Reklama

Ile trwa okres przed menopauzą?

Premenopauza, czyli stan poprzedzający menopauzę, charakteryzuje się głównie zaburzeniami miesiączkowania. W okresie premenopauzalnym cykle miesiączkowe mogą ulec skróceniu lub wydłużeniu, a krwawienia mogą stać się bardziej obfite lub przeciwnie –niemal niezauważalne. Miesiączka w tym okresie może zanikać i powracać. 

Szacuje się, że premenopauza zaczyna się średnio 8-10 lat przed menopauzą. Po niej następuje menopauza, czyli ostatnie krwawienie miesiączkowe, a następnie kobieta wchodzi w okres postmenopauzalny. Zatem okres przed klimakterium może trwać nawet do 10 lat. 

Reklama

Jak długo trwa perimenopauza?

W literaturze medycznej funkcjonuje ponadto pojęcie perimenopauzy, nazywanej także menopauzalnym okresem przejściowym. Według źródeł, perimenopauza rozpoczyna się kilka lat przed menopauzą (średnio 4-5 lat), a kończy 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. Jest to okres najbardziej burzliwych zmian w ciele kobiety. 

O ile cały proces przechodzenia przez kobietę od stanu od płodności do bezpłodności odbywa się powoli i stopniowo, to w okresie perimenopauzy kobiety obserwują najwięcej objawów i określają je jako najbardziej uciążliwe. Jeśli objawy w okresie perimenopauzy są wyjątkowo dokuczliwe, kobietom zaleca się rozpocząć hormonalną terapię zastępczą.

Reklama

Menopauza - kiedy się kończy?

Po perimenopauzie przychodzi kolejna faza przekwitania nazywana postmenopauzą. Wejście w okres postmenopauzalny nie oznacza jednak, że wszystkie uporczywe objawy klimakterium znikną. 

Co prawda w większości przypadków kobiety w okresie postmenopauzy przestają odczuwać uderzenia gorąca, zimne poty, a także niestabilność emocjonalną, ale zamiast nich pojawiają się inne dolegliwości, takie jak:

  • przyrost tkanki tłuszczowej, 
  • atrofia urogenitalna charakteryzująca się suchością, świądem i pieczeniem w pochwie, bólem podczas stosunku seksualnego, a także zakażeniami układu moczowego,
  • nietrzymanie moczu,
  • wypadanie macicy,
  • ścieńczenie i utrata jędrności skóry,
  • zespół suchego oka,
  • bóle mięśniowo-stawowe.

Co warto podkreślić, okres postmenopauzalny trwa do końca życia, ale uporczywe objawy związane z spadkiem stężenia hormonów płciowych w organizmie będą się stopniowo wyciszać. Warto zapamiętać, że kobiety, które przeszły menopauzę są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, osteoporozy oraz chorób serca i naczyń, dlatego zaleca się im rutynowe wykonywanie badań diagnostycznych pod kątem tych schorzeń. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza — fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska 2006; 5 (57): 525–534.
  • Mędrela-Kuder E., Poziom wiedzy na temat zagrożeń i dolegliwości okresu klimakterium wśród kobiet w wieku przedmenopauzalnym, Rocz. PZH 2011, 62, Nr 1, 71 – 75.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Menopauza
Objawy menopauzy. Jak rozpoznać początkowe oznaki klimakterium?
Kobiecie w średnim wieku dokuczają pierwsze objawy menopauzy
Premenopauza - objawy i leczenie. Kiedy pierwsze oznaki?
Przygnębiona kobieta w średnim wieku
Wczesna menopauza - objawy, przyczyny i leczenie. Kiedy?
Kobieta zaczyna odczuwać objawy wczesnej menopauzy
Podobne artykuły
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Lekarz przygotowujący się do operacji
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
Kobieta w trakcie menopauzy odczuwa uderzenia gorąca
Menopauza a uderzenia gorąca - jak długo trwają i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta łyka zioła na menopauzę
Zioła na menopauzę - na poty i uderzenia gorąca. Jakie są najlepsze?
Uśmiechnięta dojrzała kobieta
Jak długo trwa menopauza? Kiedy kończy się klimakterium?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!