Jak wygląda USG 3D?
To badanie, na które przyszli rodzice czekają najbardziej tuż po badaniu potwierdzającym zdrową ciążę. USG 3D pozwala obejrzeć dziecko z każdej strony jeszcze przed porodem. To jedno z najnowocześniejszych badań ultrasonograficznych.
Co prawda, klasyczne USG daje obraz dwuwymiarowy (2D), który dla specjalistów jest wystarczający do diagnozowania ewentualnych nieprawidłowości i oceny wszystkich niezbędnych parametrów. Jednak wprowadzenie do gabinetów USG trójwymiarowego przyniosło zupełnie nowe możliwości.
USG 3D a rzeczywistość znacząco się nie różnią. Przyszli rodzice podczas badania zamiast białych plam na ciemnym tle, na ekranie monitora mogą obejrzeć bardzo rzeczywisty obraz dziecka w dużej rozdzielczości i w naturalnych kolorach.
USG trójwymiarowe ciąży pozwala zarówno lekarzowi i przyszłym rodzicom dokładniej przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka oraz ocenić umiejscowienie uszu czy też rozpoznać płeć. Badanie to pozwala również na dokładniejszą diagnostykę wad płodu.
Samo badanie USG ciąży w 3D nie różni się od standardowego badania w 2D. Lekarz, tak samo jak podczas klasycznego badania, nakłada na brzuch ciężarnej specjalny żel, po którym prowadzi głowicę ultrasonografu. Aparat wysyła ultradźwięki, a na monitorze można obserwować dziecko.
Reklama
Kiedy najlepiej zrobić USG 3D?
Mając takie możliwości ,,podglądania” dziecka jeszcze przed porodem, warto dobrze zastanowić się, kiedy najlepiej zrobić USG 3D? Nie zawsze bowiem płód będzie można dokładnie i z każdej strony obejrzeć.
Czy w 8. albo 9. tygodniu ciąży można wykonać USG 3D? Na pewno warto to badanie odsunąć jeszcze o kilka tygodni.
Jeśli rodzice chcą mieć pamiątkę i pierwsze zdjęcie nienarodzonego dziecka w albumie to najlepiej zrobić USG 3D około 30. tygodnia ciąży.
Reklama
Kiedy widać płeć dziecka na USG 3D?
Chłopiec czy dziewczynka - to pytanie najczęściej zadają lekarzowi przyszli rodzice. A kiedy widać płeć dziecka na USG 3D? Praktyka ginekologiczna pokazuje, że jeśli dziecko odpowiednio się ułoży to już 12. albo 13. tygodniu ciąży USG 3D pokaże płeć.
Czasem nie jest konieczna nawet trójwymiarowa ultrasonografia. Aby określić płeć wystarczy klasyczne dwuwymiarowe USG.
Wykonywanie takiego badania nawet na początku drugiego trymestru ciąży może nie zawsze przynieść wiarygodne wyniki. Płeć dziecka można potwierdzić w badaniu dopiero około 18. tygodnia ciąży.
Wtedy ze szczegółami można obejrzeć z każdej strony na USG 3D dziewczynkę lub chłopca. A po badaniu mieć pamiątkę w postaci pierwszego zdjęcia dziecka.
Reklama
Zdjęcia USG 3D
Badanie ultrasonograficzne w trójwymiarze to wyjątkowa okazja do tego, by zrobić pierwsze zdjęcie 3D dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Obraz maleństwa w łonie matki jest bardzo wyraźny i dokładny.
Podczas badania 3D rodzice mogą dostrzec wyraźny kształt dziecka, a także jego twarz. W większości gabinetów rodzice od razu po badaniu otrzymują od lekarza płytę CD z obrazem i wydruk ze zdjęciem.
Jeszcze lepszą opcją jest badanie w 4D, po którym rodzice dostają nagrany w czasie rzeczywistym film dziecka w łonie matki.
Reklama
Zespół Downa a USG 3D
Badanie USG 3D pozwala nie tylko zobaczyć wygląd dziecka zanim przyjdzie na świat, ale przede wszystkim umożliwia wczesne diagnozowanie wad genetycznych.
Dzięki tak dokładnemu przestrzennemu obrazowi podczas badania lekarz może przyjrzeć się twarzy dziecka i wykluczyć np. rozszczep wargi i podniebienia.
Trójwymiarowe obrazowanie ułatwia także zdiagnozowanie zespołu Downa. Jak to możliwe? Dzięki USG 3D możliwe jest precyzyjne sprawdzenie kości nosowych płodu, czyli bardzo ważnego parametru w ocenie ryzyka zespołu Downa.
Reklama
Cena USG 3D
Standardy opieki okołoporodowej zakładają trzy obowiązkowe badania USG ciąży. To badanie jest refundowane przez NFZ, ale tylko w określonych przypadkach, gdy ciąża z jakiegoś powodu może być ryzykowna lub ciężarna przekroczyła 35. rok życia.
W innej sytuacji należy przygotować się na wykonanie badań prywatnie. Ile kosztuje USG 3D ciąży? Wszystko zależy od placówki i miasta, w którym badanie ma zostać wykonane. Ceny wahają się od 150 do nawet 350 zł.