Awokado często mylone jest z warzywem. Dlaczego? Ponieważ nie zawiera zbyt wielu charakterystycznych dla owoców cukrów prostych. Jest za to bogactwem zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma kształt gruszki, jednak w smaku brak mu słodkości. Dlatego miąższ awokado o maślanej konsystencji dobrze sprawdzi się jako dodatek do dań wytrawnych. Choć awokado to owoc, dobrze będzie smakować w towarzystwie innych warzyw, np. pomidorów czy ziemniaków.
Jak wybrać dobre awokado?
By awokado było smaczne, musi być dojrzałe. Rozpoznać to można po ciemnozielonej barwie i chropowatej, elastycznej skórce bez ciemnych plamek. Jednak najważniejsze, by awokado było miękkie, a więc jego miąższ musi uginać się pod naciskiem palca, tak by po obraniu można z łatwością było rozgnieść go widelcem.
Reklama
Jak przechowywać awokado?
W sklepie nie zawsze można dostać dojrzałe awokado, gotowe do spożycia. Nie jest to jednak problem, ponieważ owoc ten dojrzeje w domu. Wystarczy tylko zostawić awokado w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, a w ciągu paru dni stanie się miękkie i dojrzałe. Dobrym pomysłem jest zawinięcie go w papierową torbę. Dojrzewanie przyspieszy też towarzystwo innych owoców, zwłaszcza bananów i jabłek, które wydzielają substancje przyspieszające ten proces.
Jeśli jednak przyniesiemy do domu awokado dojrzałe i nie chcemy spożyć go od razu, warto schować je do lodówki. W warunkach chłodnych utrzyma się nawet kilka tygodni.
Reklama
Jak jeść awokado?
Awokado należy to tzw. super-food. Są to produkty naturalnego pochodzenia o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych, dlatego bez obaw awokado można spożywać codziennie. Jako dodatek pasuje do różnych posiłków, które można przyrządzić na wiele sposobów. Dobrze sprawdzi się:
- jako zdrowa alternatywa masła,
- główny składnik kanapki,
- deser w towarzystwie innych owoców,
- urozmaicenie sałatki warzywnej,
- puree do mięsa,
- dodatek do jajecznicy,
- składnik omletów.
Reklama
Przepis na pastę z awokado
Niezwykle prosta w przygotowaniu, smaczna i popularna jest pasta z awokado. Znakomicie sprawdzi się na kanapce jako jej główny składnik lub jako baza dla innych dodatków, zamiast mniej zdrowej margaryny lub masła.
Składniki:
- 2 sztuki awokado
- sok z cytryny
- ząbek czosnku
- sól
- pieprz
- oliwa z oliwek
- ewentualnie 1 pomidor
Przygotowanie:
- Awokado myjemy, obieramy, kroimy na pół, by łatwiej było usunąć niejadalną pestkę.
(po zdjęciu szypułki awokado w środku powinno mieć kolor jasnozielony lub jasnożółty, ciemne plamki mogą wskazywać na zepsucie)
- Miękki miąższ wydrążamy łyżeczką i rozgniatamy widelcem w miseczce.
(uzyskany miąższ będzie szybko ciemniał, by temu zapobiec należy skropić go sokiem z cytryny lub limonki)
- Dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i wgniatamy czosnek.
(można także przygotować wersję pasty z awokado z obranym pomidorem pokrojonym w kostkę)
- Następnie całość mieszamy i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Tak przygotowaną pastę z awokado można przechowywać w lodówce, jest ona nie tylko smaczna, ma także wiele walorów zdrowotnych.
Przeczytaj też: