Reklama
Co to są haluksy?
Haluks, czyli koślawy paluch, to złożony zespół zniekształceń przodostopia, polegający przede wszystkim na zmianie ustawienia największego palca stopy tak, że jego długa oś biegnie w stronę palca II.
Haluksom towarzyszą często inne deformacje palucha, pozostałych palców oraz samego przodostopia. Schorzenie statystycznie występuje u 20-30% populacji, jednak aż 10 razy częściej dotyka kobiet.
Jakie są przyczyny powstawania haluksów?
- źle dobrane obuwie,
- noszenie butów na wysokim obcasie,
- czynniki genetyczne,
- otyłość,
- długotrwałe stanie,
- wykonywanie zawodu baletnicy.
Ponadto haluksy mogą pojawić się u osób, które cierpią na przykurcz ścięgna Achillesa oraz płaskostopie.
Haluksy - objawy
Koślawy paluch to dolegliwość, która potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pierwszym z objawów zwykle jest stopniowe odchylanie palucha, co należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, by wprowadzić właściwą formę terapii. Pozostałe objawy haluksów to przede wszystkim:
- deformacja stopy,
- ból palucha,
- zaczerwienienie skóry,
- widoczny obrzęk,
- trudności z chodzeniem – w zaawansowanym stadium,
- problemy z poruszaniem palcem,
- odciski
Reklama
Jak leczyć haluksy? Buty, wkładki i opaski
Co pomaga na haluksy? Leczenie haluksów zależy od stopnia zaawansowania procesu chorobowego oraz od wielu innych czynników, takich jak:
- nasilenie dolegliwości,
- wiek,
- poziom aktywności fizycznej itd.
Jak leczyć haluksy? Wyróżnia się dwie metody:
- leczenie nieoperacyjne (zachowawcze)
- leczenie operacyjne.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejLeczenie nieoperacyjne, czyli inaczej zachowawcze, zarezerwowane jest dla osób w początkowych stadiach choroby. Polega ono przede wszystkim na modyfikacji nawyków związanych z noszeniem obuwia, czyli na zamianie wysokich szpilek na wygodne, płaskie buty na haluksy, które charakteryzują się szerokimi noskami.
Poza tym w leczeniu zachowawczym palucha koślawego zastosowanie znajdują specjalne wkładki na haluksy z pelotami, czyli miękkimi poduszeczkami, które mają za zadanie utrzymywanie zniesionego przez chorobę łuku poprzecznego stopy. Wkładki takie polecane są przede wszystkim osobom z płaskostopiem poprzecznym, czyli deformacją stopy, która często towarzyszy paluchom koślawym. Noszenie pelot we wszystkich butach ma zapobiegać uporczywym bólom przodostopia.
Oprócz wkładek dostępne są też opaski na haluksy z pelotami, które wykonane są z nierozciągliwego materiału i dodatkowo stabilizują stopę, utrzymując ją w optymalnym położeniu. Wielu pacjentów stosuje ponadto specjalny międzypalcowy separator na haluksy w postaci klinów czy przekładek oraz specjalny aparat korekcyjny na haluksy powodujący odwodzenie palucha.
Reklama
Domowe sposoby leczenia haluksów
Haluksy można też leczyć domowymi sposobami. Równocześnie z wyżej wymienionymi metodami poddawać się można zabiegom fizjoterapeutycznym, takim jak:
W przypadku silnych bólów pomocne mogą okazać się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z domowych sposobów jest stosowanie olejku z lawendy, który należy wcierać w haluksy codziennie wieczorem, delikatnie masując stopę. Zaleca się również nabycie olejku liliowego, gdyż jego głównym zadaniem jest łagodzenie bólów stawowych.
Osoby, które borykają się z otyłością, powinny przejść na zdrową, zbilansowaną dietę. Ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, a także dbanie o odpowiedni poziom wapnia i witamin – A, C i D.
Reklama
Ćwiczenia na haluksy
Zadaniem ćwiczeń korekcyjnych na haluksy jest przede wszystkim redukowanie odczuwanego bólu, jak również hamowanie rozwoju schorzenia. Jednym z możliwych sposobów jest turlanie piłeczki golfowej. Należy usiąść na krześle i ulokować piłkę pod stopą, a następnie turlać ją nie krócej niż przez 3 minuty.
Innym ćwiczeniem jest wykorzystanie elastycznej taśmy, którą należy z jednej strony umieścić na paluchu, a z drugiej przywiązać np. do nogi od fotela. Kolejno trzeba zginać paluch w stronę ciała, wytrzymując przez co najmniej kilka sekund. Warto wykonać co najmniej 10 powtórzeń w 2-3 seriach.
Reklama
Operacja haluksów
Usuwanie haluksów niekiedy wymaga wykonania zabiegu inwazyjnego. Leczenie operacyjne haluksów stosuje się w przypadku, gdy metody zachowawcze okazują się nieskuteczne lub stopień deformacji stopy jest duży. Istnieje wiele typów operacji wykonywanych na stopie z haluksami, m.in.:
- uwalnianie przykurczów,
- osteotomie,
- transpozycje ścięgien,
a ich dobór uzależniony jest od rodzaju deformacji. Leczenie operacyjne paluchów koślawych daje dobre i trwałe efekty. W postępowaniu pooperacyjnym stosuje się często specjalne obuwie, w którym należy chodzić przez ok. 4-5 tygodni.
Poza tym w rehabilitacji po zabiegu pomagają fizykoterapia, ćwiczenia, masaże wirowe itd.
Reklama
Jak zapobiegać haluksom?
W profilaktyce paluchów koślawych główną rolę odgrywa dobór odpowiedniego obuwia (buty płaskie, wygodne, z szerokimi noskami). Poza tym niemałe znaczenie ma też właściwa gimnastyka stóp oraz jak najczęstsze chodzenie boso, gdyż dowiedzione jest, że wśród populacji nienoszących butów, np. plemion afrykańskich, deformacja stóp pod postacią paluchów koślawych występuje niezmiernie rzadko.