Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak mieć gęste włosy? Domowe sposoby, wcierki i preparaty

Gęste włosy świadczą o zdrowych, mocnych włóknach oraz dobrej kondycji skóry głowy. Jak osiągnąć taki stan i ograniczyć wypadanie włosów?
Kobieta z długimi u gęstymi włosami
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Aby hamować łysienie i mieć gęste włosy, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i wzbogacić dietę w ważne dla włosów witaminy i minerały.
  • Kiedy pielęgnacja i dieta okazują się niewystarczające, warto rozpocząć suplementację składników wzmacniających włosy i odżywiających skórę głowy.
  • Aby włosy wyglądały na gęste, warto postawić na fryzury typu bob lub pixie, a także na wysokie upięcia, przy których włókna nieco odstają od skóry.
Spis treści

Reklama

Jak wyglądają gęste włosy?

Włosy są dla wielu osób jednym z najważniejszych czynników ogólnego wyglądu. Okalając twarz, rzeczywiście mają one znaczący wpływ na wizerunek.

Zadbane włosy i dobrze dobrana fryzura pozytywnie wpływają na urodę, zaś ich zaniedbanie może dać kilka ujemnych punktów.

Marzeniem wielu osób są gęste włosy, pokrywające równomiernie skórę głowy, bez zakoli i przerzedzeń. Jak sprawdzić, czy włosy - czy to męskie czy damskie - są gęste, czy rzadkie? Warto pamiętać, że duża ilość włókien nie zawsze oznacza bujną czuprynę.

Na objętość włosów składa się bowiem nie tylko ich gęstość, ale również grubość. Grube włókna mogą sprawiać wrażenie gęstych nawet, jeśli faktycznie jest ich niewiele.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie gęstości jest oddzielenie dwóch pasm włosów tak, by powstał długi, równy przedziałek. Jeśli przerwa między pasmami jest szeroka, oznacza to, że włosy rzadko porastają skórę głowy, jeśli zaś skóra jest ledwo widoczna - włosy są bardzo gęste.

U mężczyzn nadmierne wypadanie jest częstszym problemem, jednak z wiekiem ilość traconych dziennie włókien rośnie również u kobiet. Czy gęste włosy są kwestią dziedziczenia? W pewnym stopniu tak, choć wiele zależy również od takich czynników jak odpowiednia dieta czy właściwa pielęgnacja na co dzień.

Jak mieć gęste włosy? Co należy zrobić?

Współcześnie wiele osób boryka się z problemem nadmiernego wypadania włókien włosowych. Jak zahamować taki proces i co zrobić, żeby włosy były gęste? Istnieje na to wiele sposób, zarówno domowych, jak i bardziej fachowych.

Żeby mieć gęste włosy, przede wszystkim należy dbać o zdrowie ogólne - w miarę możliwości prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie się badać. Przede wszystkim warto kontrolować poziom hormonów oraz witamin.

Aby mieć gęste włosy, konieczne jest uzupełnienie niedoboru takich substancji jak biotyna (witamina B7), niacyna (witamina B3) czy kwas pantotenowy (witamina B5). Dostarczać można ich organizmowi w codziennej diecie, dlatego to, co się je, jest niezwykle ważne - również dla kondycji włókien.

Statystycznie zdecydowanie wcześniej łysieją mężczyźni. Zdarza się, że kilkunastoletni chłopak ma już zakola lub prześwity na czubku głowy.

Jak mieć gęste włosy przy genetycznych skłonnościach do ich wczesnej utraty? Nie zawsze udaje się zapuścić bujną czuprynę, jednak odpowiednimi metodami i preparatami można znacząco zahamować proces łysienia (również tego zwanego łysieniem androgenowym).

Jak odzyskać gęste włosy, kiedy utrata włókien jest już na dość zaawansowanym etapie? Wiele zależy od podłoża problemu, jednak w niektórych przypadkach odrastanie włosów można wspomóc właściwą dietą, suplementacją witaminową czy też odpowiednią pielęgnacją.

Źródło: Opracowanie własne

Szampon na gęste włosy i inne kosmetyki

Ponieważ osłabione, wypadające włókna potrzebują szczególnego wsparcia i wyjątkowej pielęgnacji, należy dostosować do nich odpowiednie kosmetyki, przeznaczone właśnie do takiego rodzaju włosów. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ preparaty na gęste włosy zawierają składniki odżywiające przede wszystkim skórę głowy, z której wyrastają mieszki włosowe.

Korzenie włosów zakotwiczone w skórze pobierają z niej potrzebne włóknom mikroelementy, dlatego odpowiednie odżywienie skóry jest warunkiem koniecznym, by także włókna były silne i odporne na wypadanie.

Kosmetykiem stosowanym najczęściej jest oczywiście szampon. Ten na gęste włosy powinien właśnie dostarczać skórze głowy potrzebnych jej składników odżywczych, takich jak choćby biotyna czy keracyn odpowiedzialny za wzmacnianie struktury włókien. Co oprócz szamponu warto stosować na gęste włosy?

Inne kosmetyki o działaniu wzmacniającym to:

  • odżywka - nakładana każdorazowo po myciu głowy wspomaga działanie szamponu, odżywia skórę głowy i włókna, podnosząc ich odporność,
  • maseczka - powinna być stosowana 2-3 razy w tygodniu, ponieważ jest niejako „skoncentrowaną wersją” odżywki,
  • wcierka - naturalne wcierki na gęste włosy to stara metoda, która w ostatnich latach znów zyskuje popularność; w aptekach i drogeriach kupić można ampułki do wykonywania wcierek,
  • olejek - olejowanie włosów to kolejny sposób na ich nawilżenie i dostarczenie im dobroczynnych substancji o właściwościach wzmacniających.

Sprawdzonym sposobem na gęste włosy jest też nafta kosmetyczna, czyli inaczej ciekła parafina. Natłuszcza i nawilża ona przesuszone, zniszczona włókna, a także daje im ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wszelkie środki na gęste włosy, by dały spodziewane efekty, powinny być stosowane regularnie i długotrwale.

Tabletki na gęste włosy

W wielu przypadkach samo stosowanie kosmetyków okazuje się niewystarczające, a odpowiednich substancji trzeba organizmowi dostarczać również wewnętrznie, w formie leków lub suplementów diety na gęste włosy.

Co zawierają i jak działają tego rodzaju środki? Przede wszystkim zaopatrują one organizm w witaminy i minerały potrzebne skórze do prawidłowego funkcjonowania i odżywiania korzeni włókien włosowych. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina A, C i E. Spośród minerałów ważną rolę wobec włosów pełni cynk, czyniąc je mniej podatnymi na wypadanie.

Tabletki na gęste włosy zawierające wymienione substancje wyrównują ich poziom, dzięki czemu skóra i włosy są lepiej odżywione i stają się mocniejsze.

Niektórzy zamiast farmaceutyków wolą zioła i piją napary z takich roślin jak skrzyp polny czy pokrzywa. Warto jednak wiedzieć, że wiele środków w formie kapsułek czy tabletek również bazuje na naturalnych wyciągach roślinnych, a zawarte w nich substancje pomocnicze ułatwiają wchłanianie witamin i minerałów.

Sposoby babuni na gęste włosy

W ostatnim czasie coraz więcej osób chętnie powraca do naturalnych metod wspierania zdrowia. Jakie są domowe sposoby na gęste włosy? Oprócz wspomnianej już nafty i naparów ziołowych do picia, wzmacniająco na włosy działają domowe maseczki i wcierki. Z jakich produktów można je wykonać?

Do najbardziej znanych należą:

  • drożdże - to jeden z popularniejszych sposobów babuni na gęste włosy, ponieważ drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B i aminokwasów,
  • ocet jabłkowy - nie tylko odżywia skórę, ale też skutecznie ją oczyszcza, dlatego zalecany jest np. do włosów osłabionych łupieżem,
  • jajko - maseczka z surowego jajka, którego białko wzmacnia strukturę włókien, a żółtko nawilża je i wygładza,
  • sok z cytryny - wcierka z soku z cytryny, np. z dodatkiem miodu wzbogaca włosy nie tylko o witaminę C, ale też cenne dla nich minerały.

Co jeszcze można zrobić, żeby włosy nie wypadały i były gęste? Wg medycyny chińskiej do osiągnięcia celu w postaci zdrowych i gęstych włosów konieczne są dobrze funkcjonujące… nerki. Przypisuje im się odpowiedzialność za magazynowanie energii witalnej qi wpływającej na wszystkie procesy fizjologiczne.

Dieta na gęste włosy. Co jeść?

Codzienna dieta i nawyki żywieniowe są niezwykle ważne dla ludzkiego zdrowia - fizycznego i psychicznego. To, co dostarcza się organizmowi w pożywieniu, w znacznym stopniu wpływa na kondycję wszystkich jego układów i tkanek.

Co jeść, żeby mieć gęste włosy? Przede wszystkim warto zwiększyć spożycie produktów bogatych w biotynę, czyli przede wszystkim wątróbki, jajek, mąki sojowej i pełnoziarnistej.

Jeśli chodzi o warzywa na gęste włosy, dużo witaminy B7 zawierają pomidory, szpinak i marchew. Co, oprócz biotyny, powinno znaleźć się w diecie na gęste włosy?

Inne dobroczynne składniki to:

  • białko - podstawowy budulec komórek włosa,
  • żelazo - właściwe ukrwienie skóry głowy jest niezbędne, by mieszki włosowe były odpowiednio odżywione, a włosy - piękne i gęste,
  • witamina A - znajdująca się np. w warzywach o wysokiej zawartości beta-karotenu (marchew, dynia),
  • witamina C - obecna w wielu surowych warzywach i owocach - cytrusach, papryce, kiwi, czarnej porzeczce itd.,
  • kwasy omega-3 - zawarte w tłustych rybach morskich, orzechach, pestkach, w awokado.

Reklama

Jak dbać o gęste włosy? Szczotki i inne sprzęty

Gęste włosy są rzeczywiście piękne, gdy do tego są lśniące i zdrowe. Jak o nie dbać, by cieszyć się ich imponującym wyglądem? Przede wszystkim włosy gęste i grube nastręczają problemów z rozczesywaniem, szczególnie, gdy są długie.

Na szczęście współcześnie w drogeriach dostać można różnego rodzaju szczotki i grzebienie, w tym właśnie do długich gęstych włosów. Mają one rzadziej rozłożone ząbki, dzięki czemu łatwiej przesuwają się one między pasmami.

Do gęstych włosów dobrze sprawdza się też szczotka z naturalnym włosiem, które zapobiega elektryzowaniu i delikatnie wygładza włókna. Do wygładzenia grubych i gęstych włosów można użyć także prostownicy, jednak zbyt częste narażanie włókien na kontakt z wysoką temperaturą prowadzi do ich przesuszenia, a w konsekwencji - puszenia się i osłabienia.

Suszarka powinna mieć jonizator i możliwość regulacji temperatury powietrza, co zapobiega puszeniu. Czy włosy mogą być zbyt gęste? Niektóre kobiety narzekają na taką sytuację, ponieważ zbyt duża ilość włókien utrudnia stylizację i pielęgnację. Rozwiązaniem problemu może być dobór odpowiedniej fryzury.

Reklama

Fryzury dla gęstych włosów. Jak obciąć?

Jaka fryzura sprawdzi się, kiedy włosy są bardzo gęste i przez to trudno je rozczesywać i układać? Z problemem takim borykają się głównie kobiety, ale jest na to rada. Z pewnością zadanie ułatwią damskie fryzury krótkie - na tzw. chłopczycę. Są one wybawieniem dla kobiet, które nie wiedzą, jak układać długie, gęste włosy lub zwyczajnie zmęczone są ich czesaniem.

Przy fryzurze na jeża lub w „pazurki” gęste włókna wyglądają estetycznie, ponieważ nie prześwituje między nimi skóra głowy. Krótkie fryzury są też dobre dla gęstych, puszących się włosów, które w wersji długiej trudno jest jakkolwiek ujarzmić.

Jak jeszcze obciąć można gęste włosy? Sprawdzają się przy nich wszelkie cieniowania i wygolenia, zmniejszające objętość włókien. Stosując je, można uzyskać ładną fryzurę do ramion lub nawet dłuższą, a przy tym - łatwą do układania.

Odpowiednim strzyżeniem skutecznie można też zwiększyć optycznie objętość włosów, jeśli są one rzadkie lub niezbyt grube. Jak z cienkich włosów zrobić gęste? Objętość zwiększają pozornie fryzury typu bob lub pixie, a także wysokie upięcia, przy których włókna nieco odstają od skóry.

Czytaj również

Bibliografia

  • E. Małek, Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2007
  • C. Enno, S. Markward, Zarys dermatologii i wenerologii, Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 1991, 1, ISBN 83-87944-30-0
  • P. Styczeń, Włosom na ratunek, źródło: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [data dostępu: 01.12.2023]
  • A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, w: Kosmetologia estetyczna / 3 / 2014, vol.3 http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf [data dostępu: 01.12.2023]
  • M. Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf [data dostępu: 01.12.2023]
  • M. Kazimierczak, S. Bielecka-Grzela, A. Klimowicz, Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, 54, 126-129
  • L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis-Święty, D. Wcisło-Dziadecka, I. Rogala-Poborska, D. Trzmiel, Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów, Postępy Dermatologii i Alergologii, 6 (2007)
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial