Ząbkowanie to wyrzynanie się mlecznych zębów u niemowlęcia. Wbrew pozorom, łatwo przegapić pojawienie się pierwszych ząbków, ponieważ płaczliwość związaną z ząbkowaniem można błędnie powiązać z innymi dolegliwościami. Kiedy zaczyna się wyrzynanie zębów i jak poznać, że to ząbkowanie?
Reklama
Kiedy pierwszy ząbek?
Najczęściej pierwszymi ząbkami, które pojawiają się u niemowlęcia, są dwie dolne jedynki. Następuje to między 6. a 10. miesiącem życia dziecka. Następnie pojawiają się dwie górne jedynki i to ich wyrzynanie się jest zazwyczaj najbardziej bolesnym momentem dla dziecka. W dalszej kolejności są siekacze boczne, kły i zęby trzonowe.
Reklama
Ząbkowanie – objawy
Ból i dyskomfort związany z ząbkowaniem mogą zakłócić rutynę dnia dziecka, co zwykle oddziałuje na całą rodzinę. Twój maluch nie zrozumie, dlaczego go boli i budzi się w nocy z płaczem z powodu dolegliwości w jamie ustnej.
Jeśli nie widzisz wystającego zęba, a dziecko nadal marudzi – pozornie – bez powodu, zwróć uwagę na poniższe symptomy. Są to objawy zbliżającego się ząbkowania.
Ślinienie się
Ząbkowanie stymuluje ślinotok, który zaczyna się u dzieci w wieku około 10 tygodni. Jeśli zauważysz, że ubranka twojego malucha pod szyją są stale mokre, używaj śliniaczka i delikatnie wycieraj podbródek pieluszką, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry.
Wysypka wokół ust
Niestety na skutek nadmiernego ślinienia się może wystąpić wysypka na podbródku niemowlęcia. Trudno całkowicie tego uniknąć, po prostu miej pod ręką suche ubrania i dużo śliniaków.
Wkładanie rzeczy od buzi i gryzienie
Nacisk zębów wyrastających spod dziąseł powoduje u dziecka duży dyskomfort, a ten można złagodzić przez nacisk dziąseł, czyli gryzienie. Ząbkujący niemowlak wkłada więc do buzi wszystko, co mu wpadnie w rączki! Zapewnij mu odpowiednie gryzaki.
Płacz
Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bez zająknięcia, podczas gdy inne cierpią z powodu nieznośnego bólu, którym dzielą się z tobą w formie płaczu. Pierwsze zęby zwykle bolą najbardziej (podobnie jak zęby trzonowe, ponieważ są po prostu większe).
Marudzenie
Niektóre dzieci mogą pomarudzić tylko przez kilka godzin, a inne pozostaną niepocieszone przez kilka dni, a nawet tygodni. Jednak nie można ich winić. Zapewnij maluszkowi poczucie bliskości w tym ciężkim dla niego okresie.
Niechęć do karmienia
Ząbkujące maluchy ciągle wkładają coś do buzi w celu ukojenia denerwującego swędzenia. Jednak odruch ssania może pogorszyć ból dziąseł, dlatego niemowlęta stają się wybredne w kwestii karmienia.
Nocne budzenie
Gdy zęby twojego dziecka zaczynają się pojawiać, dyskomfort może zakłócić nocny sen. Nie ma na to rady, po prostu bądź przy dziecku i staraj się odwrócić jego uwagę np. śpiewaniem kołysanek. W razie konieczności zwróć się o pomoc do pediatry, który po konsultacji może przepisać specyfiki uśmierzające ból.
Pocieranie policzka i ciągnięcie za ucho
Ząbkujące niemowlęta mogą wściekle szarpać za ucho lub pocierać policzek i podbródek. Dziąsła, uszy i policzki mają wspólne połączenia nerwowe, więc ból dziąseł może przenosić się gdzie indziej.
Rodzaj i nasilenie powyższych symptomów różni się znacznie w zależności od dziecka – dla jednego ząbkowanie oznacza wiele dyskomfortu i morze łez, podczas gdy inne dziecko przechodzi je bezobjawowo. Warto być przygotowanym i znać symptomy ząbkowania, aby być spokojnym oraz zainterweniować w razie nasienia się objawów.
Dlaczego ząbkowanie dokucza w nocy?
Krótkie drzemki, częste przebudzanie się w nocy lub całkowity brak snu to problemy, które dotykają większość rodziców ząbkujących dzieci. Dlaczego tak się dzieje?
Wieczorem dziecko jest zmęczone, marudne i wszystko mu przeszkadza bardziej niż w ciągu dnia. Wynika to z tego, że w dzień maluch jest zajęty zabawą i potrafi zapomnieć o bólu. Pod wieczór i w nocy często emocje z całego dnia opadają i dziecko bardziej odczuwa dyskomfort związany z wychodzącymi ząbkami. Nie ma już zajęcia, oprócz przygotowań do spania, więc nic nie odwraca jego uwagi od ewentualnych dolegliwości.
Często również wieczorem przychodzi stan podgorączkowy, wynikający z ząbkowania lub infekcji, które rozwinęła się na skutek osłabienia organizmu. Temperatura w nocy z reguły jest wyższa (tak jak i u dorosłych), więc ogólne samopoczucie dziecka się pogarsza. W przypadku wątpliwości nie wahaj się skorzystać z konsultacji z lekarzem.
Reklama
Dobra wiadomość – to minie!
Ząbkowanie może zakłócić rutynę twojego dziecka i prowadzić do nieprzespanych nocy dla was wszystkich. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić dyskomfort maluszka. Jeśli wydaje się, że twoje dziecko zbyt długo zmaga się z bólem ząbkowania (albo niepokoi cię cokolwiek innego), dobrze jest skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć wszelkie czynniki zaostrzające.