Czym jest radioterapia?
Radioterapia to metoda leczenia wykorzystywana w leczeniu zmian onkologicznych, nienowotworowych i łagodzeniu silnego bólu. Polega na naświetlaniu miejsca zmienionego chorobowo poprzez promieniowanie jonizujące, które niszczy nieprawidłowe komórki. O takim leczeniu decydują wyspecjalizowani lekarze, dobierając odpowiednią metodę, zakres naświetlania, a także dawkę promieni.
Wyróżnia się dwie metody:
- teleradioterapię, w której źródło promieniowania usytuowane jest w pewnej odległości od ciała pacjenta,
- brachyterapię, gdzie promieniowanie podawane jest bezpośrednio do wnętrza ciała.
Dzięki postępowi technologicznemu radioterapia jest coraz skuteczniejsza, jednak pozostawia po sobie skutki uboczne.
Reklama
Skutki uboczne radioterapii
Radioterapia jest dość bezpieczną metodą leczenia. Należy pamiętać, że promieniowanie podawane jest w specjalnych warunkach, a po zakończeniu zabiegu pacjent nie jest źródłem promieniowania.
Leczenie może powodować skutki uboczne, takie jak:
- zmiany skórne - oparzenia, zaczerwienienie i suchość,
- mdłości,
- wymioty,
- zmęczenie,
- obrzęki
- biegunki,
- utrata włosów w miejscu napromieniowania,
- duszność,
- zmiana smaku lub jego utrata,
- zmiany w oddawaniu moczu.
Działania niepożądane radioterapii zależne są od dawki i napromieniowanej części ciała. Większość dolegliwości ustaje w ciągu 2 miesięcy, natomiast powikłania mogą utrzymywać się dłużej – nawet do pół roku.
Reklama
Sposoby na oparzenia po radioterapii
Najczęściej występującym skutkiem ubocznym radioterapii są oparzenia i podrażnienia skórne, czyli tzw. popromienne zapalenie skóry. Jak sobie z nimi radzić? Według ankietowanych najlepszym sposobem są maści na oparzenia po radioterapii – stosuje je 43% badanych. Warto aby te preparaty zawierały alantoinę, która ma działanie przeciwzapalne i przyśpieszające gojenie. Łagodzi zaczerwienienie i świąd skóry, a także redukuje łuszczenie się skóry.
Znanym domowym sposobem na oparzenia są również chłodne okłady, które zmniejszają ból i pieczenie – korzysta z nich 18% ankietowanych. Należy jednak pamiętać, że po złagodzeniu dolegliwości bólowych konieczne jest nawilżenie skóry.
16% osób, które wzięło udział w sondzie odpowiedziało, że sięga po maści z antybiotykiem, aby dodatkowo zapobiegać zakażeniom, natomiast 23% nie stosuje żadnych środków i czeka, aż oparzenie zniknie samoistnie. Warto jednak łagodzić dolegliwości i zastosować bezpieczne środki, które przyśpieszą gojenie.