Regularne angażowanie mózgu w wykonywanie różnych nowych zadań poprawia jego aktywność i pamięć. Trening pamięci powoduje tworzenie się w mózgu nowych połączeń między komórkami nerwowymi, co usprawnia aktywność mózgu na ogólnym poziomie. Na skutek tego zwiększa się gęstość połączeń między komórkami, dzięki czemu kondycja mózgu się poprawia, a wraz z nią też i pamięć.
Każdego dnia spróbuj poświęcić pół godziny na trening swojej pamięci. Możesz to zrobić też za pomocą gier logicznych dostępnych w Internecie. Tego typu gry efektywnie pobudzają aktywność mózgu i dzięki temu ułatwiają dostęp do zgromadzonych wcześniej informacji w mózgu.
Polepszysz swoją pamięć poprzez:
- uczenie się języka obcego
- rozwiązywanie zagadek, krzyżówek czy sudoku
- regularne ćwiczenia pamięci, na przykład poprzez zapamiętywanie listy zakupów lub wyliczanie reszty
- quizy pamięci dostępne w Internecie
- techniki pamięciowe - na przykład mapy myśli
Jak polepszyć pamięć - mapy myśli
W procesie usprawniania pamięci zastosowanie znajdują linearne i nielinearne metody notowania. Linearne metody są w miarę skuteczne ale nasz mózg dość szybko się nimi męczy. Przybierają formę długich bloków tekstu do zapamiętania, które nie są do końca przejrzyste i szybko męczą mózg. Bardziej efektywną metodą, atrakcyjniejszą dla naszego mózgu, są dynamiczne i bardziej ekscytujące Mapy myśli.
Dzięki zastosowaniu Map myśli nauka może stać się przyjemnością a nawet fascynującą przygodą. Poprawa pamięci osiągnięta dzięki tej technice pozwoli na łatwiejsze kojarzenie faktów i tworzenie własnych hipotez.
Reklama
Jak tworzyć Mapy Myśli
W centralnej części Mapy Myśli należy umieścić kolorowy rysunek, od którego powinny wychodzić linie z najważniejszymi słowami kluczowymi.
- Na przykład: Mózg (centralne pojęcie) i wychodzące od niego linie opisujące ten narząd: płat czołowy, płat ciemieniowy, płaty skroniowe, płat potyliczny.
- Badania naukowców wykazały, że najważniejsze hasła w mapach myśli najlepiej zaznaczać kolorem pomarańczowym, żółtym i niebieskim, gdyż te kolory aktywują mózg i sprzyjają one lepszemu zapamiętywaniu.
- Ponadto mózg lepiej zapamięta materiał, gdy kluczowe dla niego hasła ułoży się w ciąg następujących po sobie skojarzeń.
Reklama
Dieta białkowa poprawia pamięć
Jeśli czeka cię dzień pełen wyzwań, podczas którego musisz utrzymać aktywność mózgu na wysokim poziomie staraj się:
- jeść jak najwięcej produktów białkowych – na przykład jogurty naturalne, twarożki, ryby, drób wraz z warzywami.
- Produkty białkowe aktywują korę przedczołową w twoim mózgu czyli strukturę, w której mieści się twoja pamięć operacyjna – potrzebna do wykonania bieżących zadań, zapamiętywania imion, rzeczy do zrobienia.
- Unikaj jedzenia węglowodanów prostych – białego pieczywa oraz słodyczy – muffinek, słodkiej czekolady, naleśników z dżemem i bitą śmietaną.
- Cukier zawarty w słodyczach powoduje, że aktywują się obszary w twoim mózgu związane z emocjami. To utrudnia i zagłusza działanie kory przedczołowej, a wraz z tym osłabia działanie pamięci.
Jeśli więc chcesz poprawić swoją pamięć, w pierwszej kolejności sięgaj po produkty białkowe. Słodki i relaksujący deser zostaw sobie na wieczór, kiedy wykonałeś już wszystkie ważne zadania i aktywne działanie pamięci nie jest już tak bardzo ważne.