Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak poradzić sobie z depresją?

Depresję opisał grecki lekarz Hipokrates już czterysta lat p.n.e.. Dziś badania wykazują, że co piąty dorosły człowiek przynajmniej raz w życiu przeżywa stan lub objawy, które można utożsamić z tą chorobą. Jak sobie radzić z depresją? Czy próbować leczyć się samodzielnie czy lepiej od razu udać się do psychoterapeuty? Miliony osób na całym świecie codziennie zadaje sobie te pytania.
depresja
Źródło: 123RF
Spis treści

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny. To zespół zaburzeń psychicznych, na który składają się zły nastrój – różnie nasilony, niepokój psychiczny oraz długotrwały lęk.

Psycholodzy twierdzą, że nie ma jednej depresji, istnieją różne jej formy, a stany depresyjne mogą mieć odmienne przyczyny i intensywność. To w zależności od natężenia objawów należy podejmować działania mające na celu wydobycie się z depresji.

Depresja może utrzymywać się latami. Czasami jednak trwa bardzo krótko, pojawiając się w określnej porze roku. Mówimy wtedy o depresji sezonowej, mającej charakter przejściowy.

Jak pokonać depresję?

Wyjście z depresji jest trudne, ale  możliwe. Ważne, aby wsłuchać się w swój organizm i powoli realizować jasno wyznaczone cele. Sue Atkinson, autorka książki Jak wydobyć się z depresji uważa, że skuteczną metodą w samodzielnej walce z depresją jest twórczość. Jedną z propozycji Atkinson jest prowadzenie dziennika, w którym należy dokładnie opisywać własne emocje. Metoda ta pozwala lepiej poznać siebie, zastanowić się nad wypieranymi uczuciami, co często przynosi zrozumienie istoty problemu. Spisywanie uczuć pomaga usprawnić umiejętność panowania nad własnymi emocjami. Wyrozumiałość i troska o siebie mogą w dużym stopniu ułatwić walkę z depresją.

Reklama

Depresja a codzienność

W radzeniu sobie z depresją ważne jest unikanie stresujących sytuacji oraz nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków. W codziennych czynnościach przydatne okazuje się zarządzanie czasem. Dobra organizacja pomaga panować nie tylko nad planem dnia, ale też nad samopoczuciem i emocjami. Aktywne spędzanie czasu, spotkania z przyjaciółmi i otoczenie rodziny to ważne czynniki przy wychodzeniu z depresji. Duże znaczenie ma też motywacja płynąca ze strony naszych bliskich, potrzebna ilość wsparcia zależy od natężenia choroby. Sue Atkinson zauważa, że ciekawą alternatywną w radzeniu sobie z depresją może być gra na instrumencie muzycznym. Znalezienie odpowiedniej formy relaksu pozwala niektórym osobom szybciej odzyskać wewnętrzną równowagę.

Reklama

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Leczenie depresji może zająć dużo czasu, dlatego trzeba wykazywać się wytrwałością, dotyczy to zarówno osób chorych, jak i opiekunów osób cierpiących. Sprawianie małych przyjemności zawsze korzystnie wpływa na nastrój i zdrowie psychiczne. Trzeba jednak pamiętać, że jedną z przyczyn depresji jest zaburzenie równowagi chemicznej organizmu, dlatego często w leczeniu niezbędna jest pomoc specjalisty i kuracja farmakologiczna. Depresja to schorzenie, które dotyka coraz większej liczby osób. Nigdy nie należy go lekceważyć, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie – samodzielne przy wsparciu najbliższych lub od razu udać się do specjalisty. 

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Depresja
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Obniżenie nastroju
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach i kiedy się pojawia?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Jak wyleczyć depresję bez leków?
Jak wyleczyć depresję bez leków
Podobne artykuły
Mężczyzna z depresją siedzi na schodach i zakrywa twarz dłońmi
Depresja - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc sobie i innym?
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Jak pomóc osobie z depresją - co robić, a czego nie mówić choremu?
Mężczyzna u psychologa
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy leczenie, test
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!