Jak pozbyć się owsików?
Jak szybko pozbyć się owsików? Z organizmu ludzkiego usuwa się te pasożyty przede wszystkim za pomocą środków farmakologicznych, działających ogólnoustrojowo, dostępnych zarówno w tabletkach, jak też w zawiesinie ustnej. To jedyna, skuteczna metoda.
Wsparciem w terapii jest właściwie skomponowana dieta, której składniki powinny zapobiegać zaparciom i ułatwiać wydalanie owsików, a także działać na robaki destrukcyjnie.
Trzeba też wiedzieć, co niszczy jaja owsików oraz larwy i dorosłe osobniki znajdujące się poza ustrojem - należy bowiem pamiętać, że na przedmiotach codziennego użytku, ubraniach, pościeli, a nawet kurzu pasożyty te mogą żyć nawet do 3 tygodni, stanowiąc źródło kolejnych zakażeń.
Osoby dotknięte tym pr0blemem często pytają, czy alkohol zabija jaja owsików? Odpowiedź jest przecząca - tego typu środki dezynfekujące nie są skuteczne. Dla pasożytów tych zabójcza jest przede wszystkim wysoka temperatura oraz szeroko rozumiana czystość.
Dlatego działaniami pomagającymi szybko pozbyć się owsików z domu są:
- częste mycie rąk, zwłaszcza po wizycie w toalecie,
- częste kąpiele i podmywanie odbytu,
- częste pranie bielizny, ubrań, pościeli, zasłon, dywanów etc.,
- prasowanie w wysokich temperaturach,,
- parzenie przedmiotów codziennego użytku
- regularne odkurzanie, mycie podłóg, wycieranie mebli.
Reklama
Jak pozbyć się owsików z pochwy?
Ze względu na budowę anatomiczną, u dziewczynek i kobiet może dojść do zainfekowania sromu oraz pochwy, czego efektem będzie stan zapalny dróg rodnych. W skrajnych przypadkach infekcja może objąć nawet jajowody i macicę.
W przypadku, gdy nie zostanie podjęta żadna interwencją, a problem będzie się utrzymywać przez długie miesiące, istnieje ryzyko bezpłodności.
Co robić w takiej sytuacji, co na owsiki w pochwie sprawdza się najlepiej?
Podstawą pozostaje skuteczna terapia przeciwpasożytnicza z użyciem leków, a także stosowanie podwyższonych standardów higienicznych – częsta zmiana bielizny, regularne podmywanie okolic intymnych etc. Dodatkowo należy zastosować leczenie typowe dla infekcji zapalnych dróg rodnych, po uprzedniej konsultacji z ginekologiem.
Reklama
Jak pozbyć się owsików u dziecka?
Należy pamiętać, że owsica jest chorobą przede wszystkim wieku dziecięcego – pasożyty te szerzą się w środowiskach skupiających maluchy, takich jak przedszkola i szkoły. Sprzyja temu niefrasobliwość w dziedzinie higieny – zbyt rzadkie mycie rąk, wkładanie przedmiotów do buzi itd.
Co na owsiki u dziecka sprawdza się najlepiej? Jak zwalczyć męczące pasożyty? W większości przypadków podstawowym zaleceniem jest farmakoterapia, która pozostaje najskuteczniejszą metodą leczenia. Co ważne, w ten sposób można wyeliminować owsiki już u dwulatka – taką bowiem cezurę wiekową ma duża część dostępnych w aptekach preparatów.
Ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa u maluchów młodszych, leków nie stosuje się w przedziale 0-2 lata, chyba że lekarz zdecyduje inaczej, ważąc potencjalne korzyści i ryzyko, na przykład w związku z bardzo intensywnym charakterem owsicy i niemożnością zwalczenia jej w inny sposób.
Generalnie jednak w takiej sytuacji częściej odwołuje się do naturalnych sposobów, wdrażając odpowiednią dietę (szczegóły poniżej) oraz zwiększając poziom higieny.
Reklama
Jak pozbyć się owsików w czasie ciąży?
Drugim trudnym przypadkiem jest leczenie owsików w ciąży. W tym szczególnym okresie niedozwolone jest stosowanie leków na receptę, natomiast działający nieco inaczej preparat dostępny bez recepty jest niewskazany, chyba że lekarz zaleci jego użycie (analogicznie, jak w przypadku małych dzieci).
Pacjentki należy jednak uspokoić, że owsica, choć bardzo uciążliwa, nie zagraża wprost rozwijającemu się w łonie matki dziecku – robaki nie przenikają przez łożysko i nie atakują płodu.
Terapię prowadzi się głównie ze względu na uciążliwość dla samej kobiety oraz możliwość powikłań w przypadku braku leczenia. Także i w tym przypadku rozwiązaniem są domowe sposoby. Jakie konkretnie?
Reklama
Jak pozbyć się owsików domowym sposobem?
Jak pozbyć się owsików bez leków? Podstawę stanowi dieta. Pacjenci z owsicą powinni ograniczyć spożycie łatwo przyswajalnych węglowodanów, czyli cukrów prostych i dwucukrów, będących idealną pożywką dla pasożytów, a w dodatku utrudniających wypróżnianie się.
Nie należy w związku z tym jeść i pić takich produktów, jak:
- słodycze,
- słodkie owoce,
- soki owocowe,
- napoje gazowane,
- białe pieczywo,
- biały ryż,
- kasza manna.
Zalecane są natomiast produkty bogate w białko, w tym mięso i rośliny strączkowe. Należy przyjmować również duże ilości błonnika pokarmowego, spożywając między innymi:
- pieczywo razowe,
- ciemny ryż i kasze,
- płatki owsiane,
- orzechy i migdały,
- nasiona dyni i słonecznika,
- suszone owoce,
- warzywa takie jak brukselka i brokuły,
- rośliny strączkowe.
Dodatkowo wskazane są kiszonki oraz kefiry, maślanki i naturalne jogurty, które wspierają normalizację flory bakteryjnej jelit.
Jeśli chodzi o inne domowe sposoby na owsika u dorosłych, wspomnieć można o terapeutycznym spożywaniu czosnku. Roślina ta wykazuje działanie przeciwpasożytnicze - w przewodzie pokarmowym jej składniki mogą ograniczać ruchliwość owsików, co ułatwiać będzie ich wydalanie.
Nie ma natomiast uzasadnienia nacieranie czosnkiem odbytu - nie pomaga to w walce z chorobą, a może powodować podrażnienia.
Oczywiście do klasycznych domowych sposobów na owsiki zaliczane są wspomniane wyżej działania higienizacyjne oraz porządkowe.
Reklama
Jak pozbyć się owsików lekami bez recepty?
Mówiąc o naturalnych metodach, cały czas należy pamiętać, że w większości przypadków odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się owsików u osoby dorosłej i dziecka, brzmi: stosując leki.
Warto widzieć, że oprócz preparatów dostępnych jedynie z przepisu lekarza, w aptekach można kupić lekarstwo na owsicę w tabletkach lub zawiesinie ustnej, zawierające substancję czynną o nazwie pyrantel.
Lek ten powoduje porażenie mięśni owsików, wskutek czego stają się one niezdolne do przemieszczania się i składania jaj, a następnie są usuwane z organizmu dzięki naturalnym ruchom jelit.
Lek przyjmuje się w jednej dawce o wielkości 11 mg na każdy kg masy ciała, a następnie przypominająco po około 2-3 tygodniach. Powtórka ma na celu wyeliminowanie robaków, które przeżyły po pierwszym podaniu pyrantelu w postaci jaj i larw. Skuteczność preparatu jest bardzo wysoka.
Jeśli jednak - mimo zastosowania się do zaleceń producenta - objawy nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.