Ciśnienie krwi
To kiedy i gdzie mierzymy ciśnienie ma znaczenie. Ciśnienie mierzone wcześnie rano zawsze ma odmienne wartości niż w innych porach dnia. Wiadomo też, że ciśnienie mierzone podczas wizyty u lekarza zwykle bywa wyższe niż zmierzone w domu.
Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wielkością stałą, lecz zmienną. Zależy ono od pory dnia, sytuacji w jakiej się znajdujemy, stresu, któremu możemy podlegać, Wielokrotne pomiary ciśnienia pozwalają ustalić typowy dzienny profil ciśnienia tętniczego u człowieka zdrowego.
Reklama
W jakich godzinach mierzyć ciśnienie?
Rano (wczesnym rankiem) ciśnienie podnosi się. Wyjątkowo gwałtownie zaraz po przebudzeniu, później nieco łagodniej, aż około godziny 11 osiąga wartość najwyższą. Potem następuje lekki spadek i kolejny wzrost trwający aż do godzin wieczornych. Po godzinie 22 ciśnienie się obniża, zaś o 3 nad ranem osiąga swój absolutny niż.
W nocy ciśnienie powinno być o około 15% niższe niż w dzień. W dzień nie powinno przekraczać 140/90mm Hg. Pierwsza, wyższa wartość określa ciśnienie skurczowe, które powstaje gdy mięsień serca kurczy się i tłoczy krew do krwiobiegu.
Niższa wartość to ciśnienie rozkurczowe, z którym krew płynie, gdy serce rozkurcza się między dwoma uderzeniami. Gdy ciśnienie stale przekracza normę, mówimy o nadciśnieniu.
Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi
Reklama
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Fakt, że ciśnienie zmienia się w ciągu dnia i nocy ma znaczenie dla leczenia. Jeden pomiar nigdy nie wystarczy, daje jedynie informację o ciśnieniu panującym w danym momencie. Lekarz, albo pacjent w domu, musi wykonać więcej pomiarów - przynajmniej trzy o rożnych godzinach.
Samodzielny pomiar w domu ma wiele zalet. Przede wszystko pozwala uniknąć podenerwowania, stresu związanego z wizytą u lekarza czy w szpitalu. Jest wielu pacjentów, których wizyta taka stresuje, co przekłada się na wyższe niż normalnie wyniki. Mówimy wtedy o tak zwanym "nadciśnienie białego fartucha".
W domu powinniśmy zawsze zapisywać wartości ciśnienia w specjalnym zeszycie, notując godzinę oraz wynik.
Reklama
Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego
To niezawodny sposób na oznaczenie ciśnienia. 24-godzinny pomiar ciśnienia odbywa się przy użyciu przenośnego aparatu, który o określonych porach automatycznie napełnia mankiet powietrzem i gromadzi informacje o wartości ciśnienia.
Odbywa się to co 20 minut, a w nocy co 30 minut. Wyniki pomiaru ciśnienia są elektronicznie przetwarzane i zapamiętywane.