Czym jest samoocena?
Samoocena to sposób w jaki myślisz o sobie samym. To sposób, w jaki odbierasz siebie, postrzegasz swoje umiejętności i zdolność do osiągnięcia sukcesu na polu zawodowym i prywatnym. To, co o sobie myślisz zależy od wielu czynników, ale pierwszymi osobami, które kształtują Twoją ocenę są Twoi rodzice i najbliższa rodzina.
Jako dziecko wzrastasz w określonym środowisku i to, co słyszysz na swój temat, znajduje później odbicie w Twojej psychice. Nawet bardzo małe dzieci są w stanie słuchać i chłonąć informacje na swój temat. W późniejszym życiu mogą tego nie pamiętać, ale ślad w psychice może odbić się właśnie na jej samoocenie.
Nie tylko najbliższa rodzina kształtuje Twoją samoocenę. Z biegiem czasu krąg ludzi wokół Ciebie rozszerza się – wpływ na Ciebie mają szkoła, nauczyciele, rówieśnicy, czy też sama kultura, w której dorastasz.
Reklama
Jakie są przyczyny i objawy niskiej samooceny?
Sposób w jaki się postrzegasz jest czymś, czego nabierasz z czasem. Z czasem też możesz modyfikować sposób, w jaki na siebie patrzysz i to, jak się oceniasz. To bardzo dobrze, bo nie zawsze z biegiem lat nabywa się zdrowej samooceny na odpowiednim poziomie. Często może być ona zaniżona. Dlaczego?
Często głównej przyczyny niskiej samooceny upatruje się już w dzieciństwie – w okresie, który kształtuje człowieka i jego charakter. Za niską samoocenę mogą odpowiadać zbyt krytyczni rodzice, których wyśrubowane oczekiwania nigdy nie były spełniane, mimo podejmowania kolejnych prób. Również emocjonalnie wycofani rodzice i chłód emocjonalny panujący w domu mogą na to wpływać. Jeśli w danej rodzinie nie ma zgody na okazywanie emocji, dziecko może dojść do wniosku, że nie jest warte miłości, a jego emocje nie są nic warte – to może znacząco wpłynąć na obniżenie samooceny.
Nie tylko rodzice mają wpływ na to, że samoocena może być zaniżona. Bycie ofiarą przemocy czy to w rodzinie, czy tej szkolnej, niemożność dostosowania się do standardów, które panują wśród rówieśników, ciągła presja społeczna – to wszystko też bardzo źle działa na samoocenę.
Obniżenie samooceny może też pojawić się w życiu dorosłym, jeśli czujesz, że ciągle musisz zadowalać innych ludzi i ciągle Ci to nie wychodzi – w domu, w pracy, w związku czy w kontaktach ze znajomymi. Chęć spełniania cudzych oczekiwań i zagubienie swoich własnych względem siebie bardzo negatywnie wpływa na samoocenę.
Podobnie jest ze stresem. W życiu nie da się całkowicie uniknąć stresu, jednak jego nadmiar i brak wiedzy na temat tego, jak z nim skutecznie i w zdrowy sposób walczyć, może potęgować poczucie, że z Twoim życiem jest coś nie tak – a to skutkuje obniżeniem samooceny.
Reklama
Jak walczyć z niską samooceną? Pomoc psychologa
Obniżona samoocena to poważny problem, który może Ci utrudnić lub całkowicie uniemożliwić osiągnięcie sukcesu w życiu. Może doprowadzić do sytuacji, w której mógłbyś poprawić swój los, podejmując określoną decyzję, ale nie zrobisz tego właśnie ze strachu – bo niska samoocena będzie Ci podpowiadać, że i tak nic z tego nie wyjdzie. Na szczęście można nad tym pracować.
Jeśli czujesz, że nie jesteś tak szczęśliwy, jakbyś mógł być, jesteś zbyt krytyczny względem siebie lub zaniżasz swoje umiejętności, dobrym pomysłem będzie wizyta u psychologa. Dobry psycholog pomoże Ci zrozumieć czym jest samoocena i pomoże rozpocząć pracę nad jej poprawą. Po więcej informacji zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.
Zgłoszenie się do psychologa to ważny krok w walce o samoakceptację, czyli o zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest. A samoakceptacja to z kolei krok do lepszego, pełniejszego życia i podwyższenia samooceny. Samoocena to coś, nad czym pracuje się ciągle – ta praca nigdy się nie kończy. Jednak w tej drodze ku lepszemu życiu może towarzyszyć Ci specjalista, by być w stanie wesprzeć Cię swoją wiedzą i pomóc wskazać kierunek zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.