Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak się przenosi koronawirus i jak można się nim zarazić?

Jak się przenosi koronawirus i jak temu skutecznie zapobiegać? Jak można się zarazić tym wirusem? Te pytania nurtują prawie każdego w dobie epidemii SARS-CoV-2. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy konkretne zachowania i postępowanie nie spowodują zakażenia koronawirusem.
Covid 19
Źródło: 123RF
Spis treści

Koronawirusy to drobnoustroje, wywołujące infekcje układu pokarmowego lub oddechowego. Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Najczęściej objawia się po 4-5 dniach od zarażenia i u większości ludzi przebieg tego zakażenia trwa do 14 dni. Niekiedy pojawia się cięższa postać choroby, mogąca nawet doprowadzić do zgonu. Dlatego też osoby starsze, z współistniejącymi chorobami, narażone są często na poważniejszą postać tego wirusa.

Jak się można zarazić koronawirusem?

Koronawirus głównie przenosi się drogą kropelkową. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, wirusem SARS-CoV-2 można zarazić się od innych nosicieli poprzez drogi oddechowe, a nawet przez spojówkę. Gdy zarażony kaszle lub kicha rozpryskuje kropelki z ust czy nosa. Te wydzieliny zawierają już w sobie wirusy. Można także zarazić się wydychanym powietrzem przez osobę zarażoną, gdy znajduje się blisko drugiej zdrowej osoby (mniej niż 2 metry) i z nią rozmawia.

Jak można zarazić się koronawirusem? Gdy chory kaszle wydziela swoisty aerozol drobnych kropelek ze swojej śliny. Jest to niestety ślina zakażona wirusem. Fakt, iż ten wirusem tym można zarazić się droga kropelkową oznacza, iż najsilniejszym nośnikiem patogenów zawartych właśnie w ślinie jest powietrze. To ono ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa i jego „przechodzenie” na inna osobę.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa znajdują się w serwisach instytucji publicznych, takich jak Główny Inspektor Sanitarny, Rada Ministrów, czy bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, która dotyczy postępowania w sytuacjach podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Reklama

Kto jest najbardziej narażony na zarażenie SARS-CoV-2?

  1. Osoba, która miała bezpośredni kontakt z zakażonym (poprzez uścisk dłoni czy przytulenie).
  2. Osoba przebywająca w jednym i tym samym gospodarstwie domowym, co osoba zakażona.
  3. Osoba, która miała bezpośredni kontakt z wydzieliną osoby zakażonej, taką jak ślina z kaszlu lub wydzielina z kataru czy nawet samo dotknięcie chusteczki, wcześniej używanej przez osobę chorą.
  4. Osoba, która miała bezpośrednio kontakt z zakażonym „twarzą w twarz” po spełnieniu 2 warunków:
  • w odległości mniejszej niż 2 metry,
  • dłużej niż 15 minut (ale jest to średnia czasowa),
  1. Osoba, która przebywała z zakażonym w zamkniętym pomieszczeniu dłużej niż 15 minut, bez zachowania zalecanej odległości minimum 2 metrów.
  2. Pracownicy służb medycznych, kontaktujący się z osobami zakażonymi lub sprawujący nad nimi opiekę medyczną bez wymaganych zabezpieczeń.
  3. Osoba podróżująca w samolocie z osobą zakażoną, przebywającą w odległości do 2 miejsc od chorego.

Reklama

Jak się przenosi koronawirus?

Koronawirus wywołuje obawy. Każdy ma świadomość, iż może być potencjalnym chorym, potencjalnym zakażonym. Wirus SARS-CoV-2 głównie przenosi się drogą kropelkową, ale to nie jedyna droga do zakażenia. Codziennie wiele osób dotyka sporo przedmiotów i dotyczy to nie tylko domowników we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dzieje się tak w trakcie zakupów w sklepie, przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej czy płaceniem gotówką. Wiele osób w pracy odbiera listy i paczki, aby nie popadać w paranoję warto zastanowić się, jak się przenosi koronawirus? Może on utrzymywać się na różnych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane konkretne przedmioty i w zależności od wilgotności powietrza i temperatury.

Z uwagi na pewien określony czas utrzymywania się wirusa na powierzchniach należy zachować szczególną ostrożność przy dotykaniu takich przedmiotów, jak:

  • gotówka,
  • opakowania produktów w sklepach,
  • wózki do pakowania artykułów sklepowych,
  • blaty stołów,
  • klawiatury komputerów,

Niektórzy naukowcy twierdzą, iż wirusy mogą przenosić się w powietrzu w konkretnym zamkniętym pomieszczeniu dzięki klimatyzacji. Nie ma natomiast dowodów na to, aby koronawirus przenosił się przez żywność. Obróbka termiczna niszczy koronawirusa (przy odpowiedniej temperaturze i czasie). 

Najprostszą możliwością zakażenia jest dotykanie skażonych przedmiotów, a następnie dotykanie oczu, ust czy nosa. Stąd tak ogromny apel o dbałość w zakresie higieny osobistej i tak dokładne mycie rąk, ponieważ koronawirus przenosi się w dwojaki sposób:

  • bezpośrednio, czyli przez kontakt z wydzieliną zakażonej osoby,
  • pośrednio, czyli przez kontakt z powierzchniami, na których wirusy się znajdują. 

Reklama

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Krople śliny są stosunkowo ciężkie, a to oznacza, iż dość szybko opadają na napotkaną powierzchnię. WHO ostrzega, iż jest to jest główny powód, dla którego powierzchnie płaskie oraz inne płaskie przedmioty są największym źródłem zagrożenia i jednocześnie najszerszym polem do rozprzestrzeniania wirusa. Na nich wirus SARS-CoV-2 przenosi się najszybciej i najbardziej zdradliwie.

Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk specjalistycznymi środkami, a jeśli nie ma ich w pobliżu należy umyć bardzo dokładnie ręce tradycyjnym mydłem i ciepłą wodą. Dłonie bowiem przenoszą najwięcej drobnoustrojów. W ten każdy jest w stanie zminimalizować przechodzenie wirusa do oczu czy ust. Wystarczy dotknąć zakażona ręką właśnie do oczu, ust czy nosa, a drobnoustroje błyskawicznie przenoszą się w te okolice twarzy. Niestety jest to już bardzo krótka droga do zakażenia koronawirusem.

By zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ważne jest także noszczenie maseczek ochronnych, ponieważ w ten sposób areozol z ust nie jest uwalniany na taką odległość, jak u osób, które nie zakrywają ust i nosa.

Czytaj również

Bibliografia

  • www.gis.gov.pl
  • www.gov.pl/koronawirus
  • www.nfz.gov.pl
  • www.who.int
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowie
Bostonka u dzieci - objawy i leczenie. Jak wygląda i ile trwa?
Dziecko chore na Bostonkę
Przyniesie ulgę w walce z kacem!
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Zimne dłonie: z wychłodzenia czy od choroby?
Zimne dłonie
Podobne artykuły
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Wygląd roztocz dermatophagoides farinae pod mikroskopem
Dermatophagoides farinae - co to jest? Alergia i odczulanie
Kroplówkę w domu pomoże założyć wykwalifikowana pielęgniarka
Kroplówka w domu - czy można ją podłączyć samemu? Rodzaje i zastosowanie
Szczur w domu
Szczur w domu - czy jest się o co martwić i co z tym zrobić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial