Jaką muzykę relaksacyją wybrać?
Największa liczba respondentów tj. 352 osoby odpowiedziały, że słuchają ulubionej muzyki, aby zmniejszyć odczuwanie stresu.
Muzyka ma ogromny wpływ na nasze życie. Słuchanie ulubionej muzyki pomaga w odprężeniu i poprawia nasz nastrój. Muzykoterapię wykorzystuje się w różnych dziedzinach medycyny - odpowiednio dobrane dźwięki ułatwiają zasypianie osobom borykającym się z bezsennością, a także są wykorzystywane w wielu technikach medytacyjnych.
Muzyka do relaksu powinna mieć tempo 60 BPM, ponieważ w takim samym tempie pracuje ludzkie serce w czasie spoczynku. Dzięki temu, wsłuchując się w łagodny dźwięk, człowiek może odczuć wewnętrzny spokój.
Reklama
Jak działają zioła uspokajające?
27% osób zadeklarowało, że pije zioła uspokajające. W stanach napięcia nerwowego warto stosować zioła takie jak melisa, lawenda, rumianek lub waleriana, ponieważ mają one właściwości uspokajające. Na rynku istnieją gotowe mieszanki ziół na uspokojenie, z których w łatwy i szybki sposób można samodzielnie przygotować napar lub herbatę.
Reklama
Starożytna technika na nowoczesny stres, czyli medytacja
Medytacja należy do skutecznej techniki relaksacyjnej, która pomaga w redukcji stresu. Ten sposób na uspokojenie wykorzystuje 19% osób.
Regularna praktyka pozwala na uspokojenie myśli. Medytacja pomaga również powrócić do stanu relaksu i przyczynia się do regeneracji naszego organizmu. To trening dla naszego umysłu, dzięki któremu możemy skoncentrować nasze myśli na byciu „tu i teraz”.
Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy nie tylko się rozluźnić, ale przeed wszystkim wzmocnić swoją odporność na stres i przez to stać się bardziej efektywnymi w pracy oraz szybciej rozwiązywać powierzone nam zadania.
Aby rozpocząć regularną praktykę medytacyjną, warto zasięgnąć wcześniej wiedzy na jej temat. Istnieje wiele aplikacji i przewodników, które mogą pomóc w rozpoczęciu tego typu praktyki.
Reklama
Środki dostępne bez recepty. Co powinny zawierać?
Po środki dostępne bez recepty sięga 15% czytelników. Jeśli stres jest odczuwany badzo często i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, można np. doraźnie zastosować ziołowe środki bez recepty.
Warto sięgnąć po preparaty, które w swoim składzie zawierają takie substancje jak wyciąg z kozłka lekarskiego, melisę czy witaminę B6. Pomocne mogą okazać się również suplementy z magnezem.
Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego.
Pamiętajmy, że każdy człowiek jest inny, więc warto eksperymentować z technikami redukującymi stres i znaleźć te, które najlepiej nam odpowiadają. Nie zapominajmy także o zdrowym podejściu do życia, które opiera się na regularnym działaniu wyciszającym i odpowiedniej ilości snu. Jeśli jednak stres jest trudny do opanowania lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto szukać wsparcia u specjalisty i omówić się na konsultację lekarzem psychiatrą lub psychologiem.