Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak spać w ciąży? Pozycje dla I, II i III trymestru

Jak spać w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych matek, które chcą zadbać zarówno o swój komfort, jak i bezpieczeństwo rozwijającego się w ich organizmie maluszka. Do tego dochodzą różnorodne obawy, którymi karmią inne kobiety, np. przestrzegając przed spaniem na lewym boku. Zobacz, jakie pozycje są odpowiednie do spania w ciąży.
Kobieta w ciąży w czasie snu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Pozycja do spania w ciąży to skomplikowany temat, wokół którego narosło wiele mitów. Zobacz, które pozycje są niebezpieczne.
  • Spanie na brzuchu jest dozwolone, ale pod kilkoma warunkami. Sprawdź, kiedy już nie można spać w tej pozycji.
  • Oprócz właściwej pozycji do spania, istotna jest też pozycja do wstawania. Dowiedz się, jak wstawać ostrożnie.
Spis treści

Jak spać w ciąży w poszczególnych trymestrach?

Przyszłe mamy zadają sobie mnóstwo pytań.

W ciąży istotne jest nie tylko:

  • właściwe żywienie,
  • regularne kontrole lekarskie,
  • wygodne ubrania,
  • aktywność fizyczna łagodząca bóle kręgosłupa,
  • odpoczynek,
  • ale też bezpieczna pozycja do spania w ciąży.

Przyszła mama może martwić się o to, czy jej dotychczasowe, ulubione ułożenie do spania zapewni również bezpieczeństwo i komfort rozwijającemu się maluszkowi. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku.

Okazuje się, że to, jaką pozycję do spania w ciąży przybrać, zależy nie tylko od preferencji matki, ale też od konkretnego etapu rozwoju płodu.

Zatem, jak spać w ciąży. Przyjrzeliśmy się bliżej temu, jak spać w ciąży w:

  • 1 trymestrze,
  • 2 trymestrze,
  • 3 trymestrze.

Dużym wyzwaniem może być również spanie w ciąży bliźniaczej, gdy brzuch jest zwykle większy niż w ciąży pojedynczej.

Bardzo istotne jest też właściwe wstawanie – najpierw połóż się na wznak, z tej pozycji obróć się na bok i odepchnij się ręką od łóżka.

Reklama

Spanie na brzuchu w ciąży. Czy może zaszkodzić dziecku?

Należysz do kobiet, które uwielbiają spać na brzuchu, ale nie wiesz, czy spodziewając się dziecka, warto kontynuować ten nawyk? Czy spanie na brzuchu w ciąży może zaszkodzić dziecku w Twoim łonie? Postaramy się rozjaśnić tę kwestię.

Spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim taka pozycja musi być dla Ciebie w pełni wygodna i komfortowa. Nie możesz czuć się w niej źle. Poza tym jest dozwolona tylko na początku ciąży.

Konkretnie do kiedy spanie na brzuchu w ciąży nie stanowi zagrożenia?  Pisząc „początek ciąży” mamy tu na myśli spanie na brzuchu w 1. trymestrze ciąży, ale przede wszystkim pierwsze kilka tygodni, gdy płód się jeszcze nie powiększa. Płód ma wówczas niewielkie rozmiary, poza tym jest zabezpieczony macicą, jamą brzuszną i kość łonowa. Maluszkowi więc nic nie grozi.

Natomiast niewskazane jest spanie na brzuchu w 2. trymestrze ciąży, np. w 5 miesiącu ciąży, gdy brzuch już się powiększył.

Taka pozycja może mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Szczególnie odradza się tę pozycję w przypadku ciąży zagrożonej.

Reklama

Spanie na boku w ciąży - prawym i lewym

Jak wygodnie spać w ciąży? Twoje ciało z pewnością podpowie Ci, co zrobić, by ułożyć się komfortowo do snu. Przez lata twierdzono, że spanie na lewym boku w ciąży może zmniejszać przepływ krwi z żyły głównej dolnej do macicy.

To miało powodować, że płód otrzymywał mniej tlenu i składników odżywczych. Okazuje się jednak, że taki nacisk nie ma wpływu na zdrowie matki i płodu.

Z kolei Karolina Gruca-Stryjak wraz z innymi współautorami pracy „Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży” wskazuje wręcz, że spanie i leżenie na lewym boku w ciąży pomaga kobietom w zaawansowanej ciąży z bezdechami sennymi.

Powinny mieć one jednak wysoko ułożoną poduszkę. Taka pozycja zapobiega - jej zdaniem - wystąpieniu zespołu żyły głównej dolnej. Do tego zmniejsza ucisk macicy na płuca, co przekłada się na bezpieczniejszy oddech w trakcie snu.

Czy natomiast spanie na prawym boku w ciąży jest wskazane? Przyszła mama zanim obróci się z boku na bok z pewnością przeanalizuje, jak to może wpłynąć na zdrowie jej maluszka. Ustalmy więc, czy spanie na prawym boku w ciąży szkodzi dziecku. Spanie na prawym boku jest tak samo bezpieczne jak na lewym.

Poza tym, warto zmieniać pozycje, bo np. ciągłe spanie w ciąży na prawym boku, może zwiększać asymetrię urodzeniową u dziecka. Oczywiście, dotyczy to już spania na prawym boku w 3 trymestrze ciąży.

Przez pozostałe trymestry obie pozycje są bezpieczne.

Reklama

Spanie na plecach w ciąży

Od wielu lat słyszy się, że jedną z najbardziej niebezpiecznych pozycji do spania w ciąży jest pozycja na plecach. Już od mamy czy babci kobieta może usłyszeć, czym grozi spanie na wznak w ciąży. Najczęstszym powikłaniem jest śmierć wewnątrzmaciczna. Warto jednak nieco rozwiać wątpliwości i podejść do tematu na chłodno.

Owszem, spanie na plecach w ciąży może być niebezpieczne, ale wyłącznie, gdy jest to spanie na plecach w 3 trymestrze ciąży. Potwierdzają to wyniki badań np. specjalistów z University of Auckland, które wskazują, że spanie na wznak w zaawansowanej ciąży może wywołać nacisk na ważne żyły i tętnice i doprowadzić do poronienia.

Jak wskazują wyniki badań Tommy’s Stillbirth Research Centre T St Mary’s Hospital w Manchesterze, ryzyko poronienia wzrasta dwukrotnie.

Chodzi tu jednak o pozycję wyjściową, w jakiej kobieta zasypia. Jeżeli więc nawet jej ciąża jest bardzo zaawansowana i np. zaśnie na lewym boku, a rano obudzi się na plecach, nie zwiększa w ten sposób zagrożenia dla swojego dziecka. W trakcie snu ciało bez naszej wiedzy zmienia pozycje, przyjmując takie, które są dla niego najwygodniejsze.

Na wcześniejszych etapach ciąży spanie na plecach jest dozwolone. Możesz więc zdecydować się spanie na plecach w 2 trymestrze ciąży, a w razie wątpliwości porozmawiać o tym z lekarzem.

Reklama

Jak spać w ciąży przy różnych dolegliwościach?

Ciąża to czas, gdy kobieta boryka się z różnymi problemami, które wpływają na jej samopoczucie i ogólną kondycję. Mogą też utrudniać zasypianie, a przy tym przyjmowanie wygodnej pozycji do spania.

Jak najlepiej spać w ciąży, gdy borykasz się z różnymi dolegliwościami? Przyjrzyjmy się temu bliżej, jak spać w ciąży:

  • przy rwie kulszowej - najlepiej na lewym boku, z nogami ugiętymi w kolanach i biodrach;
  • przy zgadze - należy unikać spania na płasko. Najlepiej nieco podeprzeć sobie plecy. Można też spać na lewym boku;
  • przy bólu bioder - najlepiej przyjąć wówczas pozycję na plecach. Ewentualne zagrożenie pojawia się jedynie pod koniec ciąży. Spanie w takiej pozycji wyeliminuje ból bioder podczas leżenia na boku w ciąży.

Reklama

Poduszka do spania w ciąży. Od kiedy?

W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że poduszka do spania w ciąży to zachcianka kobiety, a nie praktyczny przedmiot. Tymczasem taka poduszka to nie modny gadżet, ale sposób na to, by podnieść sobie komfort życia i uniknąć bólów kręgosłupa podczas snu.

Przypomnijmy za M. Majchrzyckim, bóle okolicy lędźwiowo-miedniczej dotyczą ok. 45-56% ciężarnych. Towarzyszą przyszłej mamie już od około 12-18 tygodnia, a ich częstotliwość rośnie między 24 a 30 tygodniem.

Co to oznacza? To wskazanie, że po poduszkę do spania w ciąży warto sięgnąć już w I trymestrze nim pojawią się bóle pleców. Być może jeszcze wtedy nie będzie Ci potrzebna, ale już zaczniesz wyrabiać sobie nawyk korzystania z niej.

Od kiedy poduszka do spania w ciąży zacznie być przydatna? Na pewno już około 12-18 tygodnia, gdy pojawią się pierwsze bóle pleców.

aka poduszka to doskonałe odciążenie dla kręgosłupa, który wraz z rozwojem ciąży będzie musiał zmagać się z coraz większym ciężarem ciała. Takie poduszki zostały zaprojektowane tak, by zapewnić odpowiednie podparcie plecom i strukturom wewnętrznym organizmu, w tym naczyniom krwionośnym

Do wyboru jest wiele poduszek do spania. Wymienić można tu takie typy w kształtach liter, np.:

  • poduszka C, inaczej poduszka rogal do spania w ciąży,
  • poduszka I, inaczej wałek, można się do niej przytulić leżąc na boku,
  • poduszka wielofunkcyjna pozwalająca na spanie na obu bokach oraz na plecach.

Jak spać w ciąży na poduszce ciążowej? Wszystko zależy od typu poduszki. Do jednej się przytulisz, inną umieścisz między nogami. Na kolejnej się położysz wewnątrz.

Jak spać na poduszce ciążowej C? Połóż się na lewym boku ze zgiętymi kolanami.

Reklama

Jak najlepiej spać po porodzie?

W pierwszych dniach po porodzie przez cesarskie cięcie, gdy jesteś obolała z pewnością instynktownie nie położysz się na brzuchu. Wywoła to u Ciebie ból, a jednocześnie podrażni ranę. Masz rację, spanie na brzuchu po porodzie CC to nietrafiony pomysł, którego zapewne nawet nie rozważasz.

Jak najlepiej spać po cesarce? Komfortową i bezpieczną pozycją będzie tu spanie na plecach. Gdy szwy po operacji zostaną zdjęte lub się wchłoną, możesz już kłaść się na brzuchu.

Natomiast większe pole do manewru niż spanie po cesarce masz w zakresie tego, jak spać po porodzie naturalnym. Tu od początku możesz podążać za własnymi preferencjami.

Pozycja powinna być dla Ciebie komfortowa. Gdy zauważysz, że Ci niewygodnie, po prostu ją zmień.

Pamiętaj również, by wstawać ostrożnie po porodzie. Z pozycji na wznak obróć się na bok i odepchnij się ręką od łóżka.

Pozycja do snu w ciąży powinna uwzględniać Twoje potrzeby i zdrowie płodu, a jednocześnie ewentualne ograniczenia ciała. Dostosuj ją do własnych preferencji zgodnie ze wskazaniami bezpieczeństwa i ciesz się dobrym snem.

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Gruca-Stryjak, Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, Tom 63, Numer 2, s. 253-265, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2014/253.pdf, [dostęp: 04.12.2023].
  • M. Majchrzycki i inni, Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży, Ginekol Pol. 2010, 81, 851-855.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać leżenia na plecach, Polska Agencja Prasowa, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C713838%2Ckobiety-w-ciazy-powinny-unikac-lezenia-na-plecach.html, [dostęp: 04.12.2023].
  • A. Miksza i inni, Dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej u kobiet w ciąży, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (50) 2017.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!