Jeśli ocenimy dany bodziec bądź sytuację jako taką, która może przekraczać nasze możliwości, zasoby, to w organizmie uruchamia się reakcja stresowa. W rezultacie tego przysadka znajdująca się w mózgu pobudza nadnercza do produkcji kortyzolu.
To właśnie pod wpływem kortyzolu czujemy pobudzenie, które określamy stresem. Jeśli jednak stres trwa zbyt długo, organizm zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze. Nie należy ignorować tych objawów stresu, ponieważ jest to podpowiedź organizmu, że trzeba skutecznie radzić sobie ze stresem.
Objawy stresu – fizyczne
- zmęczenie, wyczerpanie
- wypadanie włosów, problemy ze skórą
- obniżenie odporności
- problemy żołądkowe
- bóle głowy
- brak popędu płciowego
- zwiększenie lub zmniejszenie wagi ciała
- napięcie mięśni
Objawy stresu o podłożu fizycznym świadczą o tym, że stres zakłócił równowagę niemal każdego układu w naszym organizmie. Dla zachowania dobrego zdrowia, nie należy ignorować objawów stresu, tylko jak najszybciej wprowadzić działania, które pozwolą uchronić się przed poważnymi chorobami.
Reklama
Objawy stresu – psychiczne
- problemy z koncentracją
- depresja
- problemy z pamięcią
- trudności w podejmowaniu decyzji
- wypalenie zawodowe
- niepokój, lęk
- ataki paniki
- poczucie izolacji
Gdy się stresujesz przez dłuższy czas, cząsteczki kortyzolu przenikają do twojego mózgu w nadmiernej ilości i mogą negatywnie oddziaływać na znajdujące się w nim struktury.
Do najbardziej dotkliwych objawów stresu zalicza się:
- depresję
- wypalenie zawodowe.
Dosyć szybko są one w stanie przejść w formę przewlekłą, mogą być przyczyną rozwoju innych poważnych zaburzeń psychicznych, a ich terapia może trwać nawet kilka lat. Z tego właśnie względu nie można ignorować żadnych objawów stresu.
Reklama
Kortyzol – jak obniżyć?
Za objawy stresu – zarówno fizyczne jak i psychiczne – odpowiada kortyzol wydzielany z nadnerczy. Kortyzol wydzielany pod wpływem stresu, w umiarkowanych ilościach, pozwala efektywnie radzić sobie z daną sytuacją bądź zadaniem. Gdy w organizmie jest go zbyt dużo, zaczynają się problemy – na tle fizycznym i psychicznym.
Skuteczne sposoby na obniżenie kortyzolu to:
- intensywne ćwiczenia aerobowe (np. aerobik, pływanie, bieganie, jazda na rowerze)
- relaksacja (masaż, ćwiczenia tai chi, ćwiczenia relaksacyjne)
- medytacja
- spotkania z przyjaciółmi
- sesja u terapeuty
Ćwiczenia fizyczne – aerobowe należą do najskuteczniejszych metod obniżania kortyzolu. Już 30 minut jazdy na orbitreku obniża o połowę poziom kortyzolu we krwi. Jeśli więc doskwiera ci przewlekły stres, to aby nie dopuścić do pełnego rozwoju objawów stresu – fizycznych i psychicznych, przynajmniej 3 razy w tygodniu wykonuj intensywne ćwiczenia aerobowe. W ten sposób uchronisz swój mózg i ciało przed negatywnymi skutkami stresu.