Gdzie szukać grzybów?
Wielu początkujących grzybiarzy zadaje sobie pytanie: „jak szukać grzybów?”. Ci doświadczeni znają już podstawowe zasady, które pomagają im w efektywnym zbieraniu grzybów w lesie.
Ważna jest przede wszystkim znajomość gatunków drzew. To za sprawą zjawiska zwanego mikoryzą, czyli współzależności pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystnego dla obu organizmów.
Wygląda to tak, że grzyby rozkładają materię organiczną w glebie, uwalniając pierwiastki pokarmowe niezbędne roślinie oraz zwiększają zasięg jej korzeni. Z kolei korzenie roślin zaopatrują grzyba w cukry, aminokwasy i inne substancje organiczne.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, w jakich lasach szukać grzybów, gdyż cel podróży zależy od tego, jakich gatunków szukamy.
Nie trzeba zapamiętywać miejsca występowania każdego gatunku, wystarczy sięgnąć po pomoc do mapy grzybów, która jest powszechnie dostępna.
Według bazy danych firmy Kompass Poland najbardziej urodzajne są lasy w Wielkopolsce (w 2012 roku zebrano tam 2,8 tys. ton) oraz woj. pomorskim (1 tys. ton) i lubuskim (637 ton).
Reklama
Pod jakimi drzewami rosną grzyby?
Przez istniejącą współzależność, poszczególne gatunki grzybów „lubią” się z konkretnymi drzewami. Szukajmy zatem:
- prawdziwka (borowik szlachetny) od czerwca do późnej jesieni pod sosnami i świerkami,
- borowika usiatkowanego od maja do końca sierpnia pod dębami i bukami,
- podgrzybka brunatnego od czerwca do listopada zarówno w lasach liściastych, pod dębami i bukami, jak i iglastymi, pod sosnami i świerkami,
- podgrzybka złotawego od maja do października częściej w górach, ale także w lasach liściastych, mieszanych i iglastych,
- podgrzybka zajączka od lipca do października w lasach liściastych, iglastych, a nawet w przydomowych ogródkach,
- koźlarza babkę i pomarańczowożółtego od czerwca do października pod brzozą,
- maślaka sitarza od czerwca do listopada pod sosnami, na piaszczystej glebie,
- maślaka żółtego i zwyczajnego od sierpnia do listopada pod sosnami,
- pieczarkę bulwiastą od czerwca do sierpnia w lasach iglastych i liściastych, w zaroślach,
- pieczarkę łąkową od lata do jesieni na łąkach, pastwiskach i w parkach,
- pieczarkę leśną od lata do jesieni pod bukami,
- kurkę (pieprznika jadalnyego) od czerwca do października zazwyczaj pod sosnami i świerkami, czasem po brzozami, bukami i dębami,
- kanii (czubajka kania) od lipca o października na skrajach łąk, polan czy zboczach dróg,
- rydza (mleczaj rydz) od lipca do października pod sosnami, w trawie, w miejscach dobrze nasłonecznionych.
Podgrzybek jest grzybem wszystkolubnym, dlatego można znaleźć go w wielu miejscach, zazwyczaj wśród innych gatunków.
Gdy świeci słońce, grzybów trzeba szukać w cienistych miejscach. Jeśli wyprawa organizowana jest w deszczową aurę, poszukiwania grzybów należy skoncentrować w suchszych, ciepłych miejscach. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
Kiedy warto wybrać się na zbieranie grzybów?
Istnieją tzw. sezony na grzyby. Jest to czas, kiedy pojawia się ich najwięcej, gdyż sprzyja temu pogoda.
Na grzyby warto wybrać się:
- późną wiosną, latem i ciepłą jesienią,
- po deszczu,
- po pełni księżyca.
Najbardziej optymalnym terminem zatem jest połowa lata, najlepiej niedługo po deszczu.
Największy wysyp grzybów przypada jednak na jesień, kiedy jeszcze jest ciepło, ale coraz częściej pada. Noce nie są zbyt zimne, a podłoże staje się urodzajne.
Reklama
Jak zbierać grzyby? O czym należy pamiętać?
Wyprawa do lasu powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim stroju - dobrze sprawdzą się kalosze, gumofilce lub buty trekkingowe.
Chodzi nie tylko o to, by nie przemokły od spacerowania po podmokłym terenie, ale także by chroniły m.in. przed pokrzywami czy kolczastymi krzewami, np. jeżynami. Ważna jest również odzież chroniąca m.in. przed kleszczami i ugryzieniami komarów.
Przyda się także kij lub laska do odsłaniania traw lub igliwia, by nie wrócić do domu z bólem pleców.
Nawet jeśli na drodze pojawi się grzyb, o którym wiadomo, że jest niejadalny lub trujący, nie należy go niszczyć ani wyrzucać, ponieważ jest on potrzebny w lesie!
Po znalezieniu grzyba, należy go odpowiednio wyjąć z podłoża - zdecydowanie nie powinno się go ucinać nożem ani wyrywać siłą ze ściółki. Trzeba delikatnie wykręcić go z ziemi, nie uszkadzając grzybni.
Na grzybobranie najlepiej zabrać ze sobą koszyk lub wiaderko.
Specjaliści z krajowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych co roku ostrzegają, że foliowe torebki mogą prowadzić do zatrucia, ponieważ grzyby łatwiej się w nich psują. Często nabierają również szkodliwych substancji, a także zwyczajnie łamią się i kruszą.
Grzyby to skarby natury, nic więc dziwnego, że ich obecność (lub brak) wynikają z wielu naturalnych czynników. Warto o nich pamiętać, planując wyprawę do lasu.
Wyprawa na grzyby to obowiązkowy punkt letniego weekendu dla wielu Polaków. Bywa, że lasy są pełne grzybów, ale są też czasy, gdy do domu wraca się z pustymi rękoma.