Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Proste i sprawdzone sposoby na to, jak cieszyć się letnią opalenizną przez cały rok

Jak utrzymać opaleniznę? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja i systematyczne nawilżanie przesuszonej skóry. Można też wspomóc się kosmetykami brązującymi. Przeczytaj jak dbać o skórę po kąpielach słonecznych i utrzymywać długotrwały efekt opalenia.
Kobieta opalająca się w basenie
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podstawą pielęgnacji skóry po opalaniu jest odpowiednie nawilżanie.
  • Sprawdzonym sposobem na utrzymanie opalenizny jest dobrze skomponowana dieta, głównie bogata w beta karoten.
  • Warto skorzystać z produktów brązujących i samoopalaczy, aby utrzymać letnią opaleniznę.
Spis treści

Jak długo opalenizna utrzymuje się na ciele i od czego to zależy?

To, jak długo utrzymuje się opalenizna zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. U niektórych osób brązowy kolor na skórze po kąpieli słonecznej utrzymuje się długo, nawet do końca wakacji, u innych znika już po krótkim czasie.

To samo dotyczy opalania w solarium czy korzystania z samoopalacza

Czynnikami, które decydują o trwałości opalenizny są:

  • rodzaj karnacji (fototyp skóry),
  • indywidualne właściwości skóry,
  • sposób uzyskania opalenizny (słońce, solarium, kosmetyki brązujące),
  • pielęgnacja ciała po opalaniu.

Bardzo ważnym elementem jest właściwa pielęgnacja całej skóry bezpośrednio po opalaniu i w następnych tygodniach. Tak naprawdę to dbałość o skórę jest najbardziej istotnym czynnikiem, niezależnie od czasu spędzonego na słońcu czy w solarium.

Pielęgnacja ma także za zadanie ochronić skórę, zabezpieczyć przed wysuszeniem, a ten element prozdrowotny jest bardzo ważny w trakcie i po ekspozycji na promienie UV.

Czemu opalenizna tak szybko schodzi? Promienie słoneczne naruszają barierę lipidową naskórka, a to wywołuje obumieranie i złuszczanie się komórek. 

Często mówi się, że “schodzi nam skóra”. Piękny brązowy kolor utrzymuje się przez określony czas.

Zależy to głównie od sposobu opalania:

  • słońce – efekt opalania znika po 4 lub 5 tygodniach, w zależności od karnacji,
  • solarium – kilkuminutowe opalanie na łóżku utrzymuje się do tygodnia, a w przypadku kilku regularnych cotygodniowych wizyt do miesiąca,
  • samoopalacz – opalenizna znika po kilku dniach,
  • opalanie natryskowe – kolor zaczyna „schodzić” ze skóry po 2 tygodniach.

Nie tylko sposób opalania ma znaczenie. By cieszyć się piękną i zdrową skórą dłużej warto wiedzieć, jak utrzymać opaleniznę. Bardzo ważne jest już samo przygotowanie do opalania, bezpieczne korzystanie z kąpieli słonecznych, dbałość o skórę po zejściu ze słońca i prawidłowe (zdrowe) utrwalanie opalenizny. 

Reklama

Bezpieczne opalanie i odpowiednie nawilżenie

Kąpiele słoneczne są bezpieczne, ale pod warunkiem, że właściwie się do nich przygotowujemy. Takie działania pozwolą jak najdłużej utrzymać opaleniznę. Nasza skóra potrzebuje witaminy D, a dzięki promieniom słonecznym zachodzi jej naturalna synteza. Zatem warto się opalać, ale rozsądnie.

Bardzo ważnym elementem jest przygotowanie skóry do opalania. Oto kilka pomocnych wskazówek:

  • należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto o tym pamiętać zawsze, a na pewno już na kilka tygodni przed wakacjami. Słońce sprzyja odwodnieniu skóry i pierwsze objawy zbyt małej ilości wody w organizmie są widoczne właśnie na skórze,
  • przed urlopem można też rozpocząć suplementację beta-karotenem. To prowitamina A, która regeneruje skórę i jest silnym antyoksydantem. Beta-karoten chroni skórę przed fotostarzeniem, neutralizując wolne rodniki. Dodatkowo pobudza produkcję melaniny,
  • warto pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka. Delikatny peeling przed opalaniem, który usuwa martwy naskórek zapewnia równomierną opaleniznę, bez nieestetycznych plam. Taki zabieg ułatwi nam trwałą opaleniznę, która nie schodzi już z martwym naskórkiem,
  • warto nawilżać systematycznie skórę, nie tylko podczas opalania, ale na długo przed. Właściwa pielęgnacja wymaga systematyczności, a odpowiednie nawodnienie sprawi, że skóra będzie zdrowa, odporna na przesuszenie i podrażnienia.

Bezpieczne opalanie równie skutecznie ułatwia przedłużenie opalenizny. Zawsze należy pamiętać, aby:

  • stosować kosmetyki do opalania z filtrem,
  • unikać słońca, kiedy jest najsilniejsze (w godzinach 11-15),
  • robić przerwy w opalaniu, aby dać skórze odpoczynek,
  • schładzać skórę i organizm,
  • chronić wrażliwe miejsca, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna (twarz, dekolt i ramiona), aby za szybko nie uległa złuszczeniu i odbarwieniu,
  • nawadniać organizm.

Reklama

Kosmetyki samoopalające i utrwalające opaleniznę

Opaleniznę można zatrzymać na dłużej, stosując odpowiednie kosmetyki po opalaniu, utrwalające pożądany kolor. Rynek oferuje wiele produktów, które zachowują opaleniznę, mają działanie regenerujące i nawilżające. Można także stosować kosmetyki opalające, które stopniowo przyciemniają skórę i ją nawilżają.

Jak podtrzymać opaleniznę? Kosmetyki do tego przeznaczone występują w postaci kremów, balsamów, żeli lub mleczek do ciała.

Działanie tych wszystkich produktów nie ma bezpośredniego działania na skórę, ale głównie dostarcza jej składników, które wspierają utrzymanie koloru oraz odżywiają.

Oto propozycje takich produktów:

  • masło shea – zawiera witaminy A i E,  chroni przed wolnymi rodnikami i skutecznie natłuszcza skórę po opalaniu,
  • masło kakaowe – zmiękcza i nawilża skórę, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i dodatkowo tworzy na skórze delikatny odcień opalenizny,
  • wyciąg z orzecha włoskiego – kosmetyki z tym składnikiem odżywiają i natłuszczają skórę, dodatkowo masło spełnia funkcję bronzera,
  • olejki karotenowe (marchewkowe) – dzięki zawartości beta-karotenu utrwalają opaleniznę, chronią skórę przed wysuszeniem, nawilżają i natłuszczają,
  • olej kokosowy – jest nie tylko naturalną ochroną przed promieniowaniem UV, ale także skutecznie natłuszcza i nawilża,
  • kosmetyki z aloesem – intensywnie nawilżają skórę (aloes w postaci żelu wchłania się błyskawicznie),
  • kremy z alantoiną – nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia,
  • balsamy z witaminą E – wspierają wyrównanie kolorytu skóry, nawilżają.

Efekt opalenizny można także przedłużyć za pomocą samoopalaczy. Te kosmetyki brązujące występują w postaci mgiełek, kremów, balsamów.

Mgiełki i kremy mają natychmiastowe działanie i już po kilku godzinach pojawia się na skórze efekt opalenizny. Chusteczki opalające równie szybko przyciemniają ciało, a uzyskany kolor utrzymuje się do tygodnia.

Najdelikatniejsze w działaniu są balsamy brązujące, które stopniowo przyciemniają skórę i wymagają systematycznego stosowania.

Reklama

Dieta na długotrwałą opaleniznę. Co warto jeść?

W uzyskaniu pięknej i długotrwałej opalenizny pomaga odpowiednia dieta. Jedzenie określonych produktów możemy zaliczyć do sposobów na opaleniznę.

Co jeść żeby ją utrzymać? Przede wszystkim musi być bogata w karotenoidy, witaminę C i E oraz minerały.

Naturalną opaleniznę można wspierać, jedząc dużo warzyw i owoców, bogatych w takie składniki.

Oto przykłady:

  • pomidory, marchewka, papryka, szpinak, kapusta, cykoria, sałata, brokuły, koper, szczaw, szczypiorek czy dynia (warzywa czerwone i ciemnozielone) oraz morela, dynia, brzoskwinia, melon, grejpfrut różowy i mango (owoce żółte i pomarańczowe) – wszystkie te produkty są źródłem beta karotenu, czyli prowitaminy A. Posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, ułatwiają opalanie i wspomagają utrzymanie opalenizny przez dłuższy czas. Beta karoten wspomaga produkcję pigmentu, a dodatkowo przeciwdziała starzeniu się skóry,
  • ryby morsie (łosoś, tuńczyk i śledź), wątróbka wołowa, jaja, produkty mleczne i masło – tutaj znajdziemy witaminę A, która regeneruje skórę, zmniejsza przebarwienia i dodaje blasku. Jej źródłem są oczywiście wszystkie warzywa i owoce, zawierające beta karoten, który jest prekursorem witaminy A (przekształca się w nią w organizmie po spożyciu),
  • awokado, oliwa, kiełki zbóż, rośliny strączkowe – są źródłem witaminy E, nawilżają i chronią przed powstawaniem przebarwień,
  • arbuzy, owoce dzikiej róży, papryka, czerwone grejpfruty – w tych produktach znajdziemy likopen, które jest również silnym przeciwutleniaczem. W jego przypadku lepiej wchłania się po obróbce termicznej (np. w sosie pomidorowym),
  • kapusta, aronia, natka pietruszki, truskawki lub jeżyny – to produkty bogate w witaminę C.

Prawidłowo skomponowana dieta pozwoli nam dłużej cieszyć się piękną opalenizną.

Reklama

Zimny prysznic zamiast gorących kąpieli

Kolejnym sposobem na utrzymanie letniej opalenizny jest zimny prysznic, zamiast gorących kąpieli. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie?

Przede wszystkim gorący prysznic lub kąpiel doprowadzają do szybkiego wyparowania wilgoci z naszej skóry. To z kolei sprzyja wysuszeniu i szybszemu złuszczaniu naskórka. Niestety z naskórkiem znika także opalenizna.

Dodatkowo skóra po opalaniu jest mocno uwrażliwiona i warto oszczędzić jej dodatkowych podrażnień. Wystarczy nam szybki prysznic w delikatnie zimnej wodzie i lekkie osuszenie skóry.

Do mycia warto używać delikatnych produktów o właściwościach nawilżających. Aby dłużej utrzymać opaleniznę warto zrezygnować z peelingów po kąpieli.

Reklama

Zdrowy tryb życia i wypoczynek

Zdrowy tryb życia i wypoczynek sprzyjają utrzymaniu zdrowej skóry. Warto zatem:

  • więcej wypoczywać,
  • dbać o siebie w codzienności,
  • korzystać ze spacerów,
  • wprowadzić aktywność fizyczną,
  • unikać używek, bo skóra zatruta toksynami traci swój blask i kolor.
  • rzucić lub ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu, ponieważ narażamy naszą skórę na powstawanie przebarwień i szarzenie. 

W ramach zdrowego trybu życia nie można zapomnieć o pielęgnacji skóry i jej systematycznym nawilżaniu (zewnętrznym i wewnętrznym). 

Czytaj również

Bibliografia

  • F. Kuros „Świadomość́ młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się̨ skory”, 4 / 2019, vol. 8 Kosmetologia Estetyczna
  • M. Bajcer, P. Cwil, B. Kania „Wpływ witamin antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii”, 2016 r., Wyższa Szkoła Inżynierii I Zdrowia
  • K. Buczkowski, S. Chlabicz, J. Dytfeld i inni (2013) „Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D”, Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 7, No. 2, 55-58)
  • E. Łastowiecka-Moras, J. Bugajska (2008) „Promieniowanie nadfioletowe-zasady zapobiegania negatywnym skutkom zdrowotnym”, Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 21-23
  • A. Grafka, M. Łopucki, J. Kuna, A. Kuna, B. Pęksa (2019) „Rola witaminy D w organizmie”, Diagnostyka Laboratoryjna, 55, 55-60
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Opalanie
Krople i tabletki na opalanie. Jakie witaminy wpływają na trwałość opalenizny?
kompozycja na tle w kolorze żółcienia - okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, tabletki rozsypane obok opakowania
Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?
Kobieta opala się w solarium
Krem z filtrem nie chroni przed rakiem skóry!
Podobne artykuły
Zaczerwieniona skóra po opalaniu
Jak pozbyć się swędzenia skóry po opalaniu?
Kobieta opalająca się w basenie
Proste i sprawdzone sposoby na to, jak cieszyć się letnią opalenizną przez cały rok
Kobieta w bieliźnie w czasie opalania natryskowego
Opalanie natryskowe jak długo się utrzymuje? Efekty, wady i opinie
Kobieta smaruje dziecko balsamem do opalania 50
Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!