Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Jak wybrać krem ze śluzu ślimaka?

Brunatny ślimak ogrodowy (Helix aspersa Muller) podczas swoich przechadzek produkuje śluz. Przybiera on formę limozyny i kryptozyny. Pierwsza nie ma zastosowania w kosmetyce. Od mięczaków pozyskuje się drugi rodzaj substancji. Po skończonym spacerze ślimaka pobierany śluz oczyszcza się, a następnie produkuje krem. Filtrat ze śluzu ślimaka może występować w kosmetyku jako jedyna substancja aktywna lub iść w parze z innymi związkami, np. kwasem hialuronowym. Dobrze nawilży skórę szarą, zmęczoną i suchą, pomoże w walce z trądzikiem, sprawi, że stanie się jędrna i gładka. Dowiedz się więcej o tych uniwersalnych kosmetykach.
Ślimak na szczycie otwartego słoiczka z zielonym kremem, w tle rozmyte roślinki, mech
123RF
W skrócie
  • Kremy ze śluzem ślimaka mają szerokie zastosowanie w pielęgnacji różnych typów skóry. Zapewniają nawilżenie, działają przeciwzmarszczkowo i pomagają w problemach takich jak trądzik czy przebarwienia.
  • Śluz ślimaka zawiera bogactwo cennych składników, takich jak kwas glikolowy, kolagen, elastyna i witaminy A, C i E, które przyczyniają się do regeneracji i odmładzania skóry.
  • Aplikacja kremu wymaga systematyczności; można go stosować zarówno w ciągu dnia, jak i na noc. Ważne jest też, aby krem był dobrze dobrany do potrzeb i typu skóry.
  • Przed zakupem warto sprawdzić, czy krem jest wolny od parabenów i substancji zapachowych, oraz czy został pozyskany w etyczny sposób.
Spis treści

Dlaczego warto wybrać krem ze śluzu ślimaka?

Krem do twarzy ze śluzem ślimaka dogłębnie regeneruje skórę. Tym samym pozwala zwolnić procesy starzenia. Ponadto ujednolica koloryt skóry i redukuje przebarwienia. Dowiedz się, jakie są właściwości kremu ze śluzem ślimaka.

Bogate właściwości śluzu ślimaka

Działanie kremu ze śluzem ślimaka wynika z jego substancji. To przede wszystkim zawartość kwasu glikolowego, ale też inne związki, takie jak kolagen i elastyna, proteiny, naturalne antybiotyki, peptydy, witaminy A, C i E. Wymienić można jeszcze inne składniki, do których zalicza się alantoina, przeciwutleniacze, mukopolisacharydy. Śluz ślimaka to prawdziwy koktajl cennych związków, dlatego jest powszechnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków.

Efekty stosowania kremu ze śluzem ślimaka

Kosmetyk ze śluzem ślimaka nadaje się do cery suchej. Zatroszczy się także o cerę dojrzałą i przyda się w pielęgnacji cery szarej i pozbawionej blasku. Ma dobre działanie przeciwzmarszczkowe.

  • W pielęgnacji skóry najważniejsze jest to, że krem ze śluzem ślimaka świetnie nawilża. Utrzymanie nawilżenia wspiera regenerację skóry, wygładza, poprawia jej elastyczność i redukuje zmarszczki.
  • Kwas glikolowy zawarty w śluzie ślimaka zmniejsza ilość wydzielanego sebum i oczyszcza pory.
  • Ma działanie przeciwzapalne, niweluje podrażnienia i redukuje zmiany skórne, zwłaszcza zmiany trądzikowe.
  • Krem ze śluzem ślimaka stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, wspierając odzyskiwanie jędrności skóry. Szczególnie skorzysta na tym cera dojrzała.
  • Długotrwałe stosowanie kremu ze śluzem ślimaka zmniejsza widoczność blizn, wspierając w walce z między innymi bliznami potrądzikowymi. Niweluje rozstępy.
  • Pomaga zwalczać wągry.

Reklama

Jak działa krem ze śluzu ślimaka?

Ze względu na swoje zastosowanie krem ze śluzem ślimaka jest uniwersalnym produktem. Zawarte w nim związki ujędrniają skórę, regenerują, nawilżają, hamują starzenie.

Nawilżanie i regeneracja skóry

Kremy ze śluzem ślimaka troszczą się o każdy rodzaj skóry, zapewniając jej optymalne nawilżenie. To zasługa przede wszystkim alantoiny. Zwiększają ilość wody w naskórku i pochłaniają wilgoć z otoczenia. Chroniąc przed przesuszeniem i utrzymując prawidłową barierę hydrolipidową ogranicza trądzik. Ważne jest tu też działanie przeciwbakteryjne tego składnika.

Wspiera też przy podrażnieniach na twarzy. Usprawnia gojenie i regenerację. Przydaje się w cerze wrażliwej podatnej na czynniki zewnętrzne. Te właściwości są znane od setek lat — już w starożytnej Grecji stosowano go na rany.

Walka z przebarwieniami i zmarszczkami

Krem ze śluzem ślimaka ma działanie rozjaśniające. Dzięki temu niweluje przebarwienia. Dobrze ujednolica koloryt cery i łagodzi zaczerwienienia, jak również brązowe plamy. Przywraca też skórze blask, co doceni cera szara i zmęczona.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka mają dobre właściwości odmładzające skórę. Produkt ujędrnia i stymuluje naturalne procesy naprawcze. Odpowiedzialne są za to różne jego składniki, między innymi witamina A, podobnie witaminy C i E. Działanie regenerujące i wygładzające troszczy się o dojrzały typ cery, ale stanowi także profilaktykę.

Reklama

Jak stosować krem ze śluzu ślimaka?

Śluz ślimaka ma silne działanie. Nawet najlepszy kosmetyk nie będzie jednak skuteczny, jeśli stosujemy go nieodpowiednio. W pielęgnacji skóry ważna jest systematyczność, ale także unikanie nadmiernego obciążania naskórka.

Porady dotyczące stosowania na dzień i noc

Krem, który zawiera ekstrakt ze śluzu ślimaka, stosujemy zarówno na dzień, jak i na noc. Możemy z niego korzystać codziennie.

Na dzień nakładamy go na oczyszczoną porannym myciem skórę. W tym wypadku sięgamy po kosmetyki do twarzy o lekkiej formule. Warto sprawdzić opinie konsumentek, czy konsystencje są do tego celu odpowiednie. Alternatywnie możemy skorzystać z toniku z wyciągiem, na który następnie nakładamy inny preparat, na przykład krem SPF.

Jeśli kremy ze śluzu ślimaka Cię nie przekonują, bo masz już idealny kosmetyk na dzień, możesz skorzystać z tego składnika w innej formie — na przykład maseczki. Nakładamy ją na czystą, suchą skórę zgodnie z wytycznymi producenta. Jeśli jest w płachcie, resztę produktu wklep delikatnie w skórę na koniec rytuału.

Krem pod oczy ma zastosowanie zarówno na dzień, jak i na noc. Pamiętaj, by nie naciągać skóry — to sprawia, że staje się delikatniejsza. Należy wykonywać delikatne ruchy wklepujące.

W kremach na noc konsystencja może być gęstsza. Mogą zawierać także inny składnik, na przykład oleje roślinne. Stosuj je na oczyszczoną skórę — najlepiej myciem dwuetapowym lub w pielęgnacji koreańskiej

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę

Kremy ze śluzem ślimaka to przede wszystkim kosmetyki na twarz. Podziękuje za nie cera dojrzała, sucha, zmęczona, szara, ale także taka, której doskwiera trądzik. Co jednak ważne, w kosmetyce stosuje się go także do produkcji preparatów pod oczy.

Dodatkowo wyciąg ze śluzu ślimaka przywróci równowagę skórze ciała. Znajduje się w balsamach. Łagodzi rozstępy i cellulit, ujędrniając naskórek i sprzyjając jego regeneracji. Ekstrakt może być stosowany również na dłonie

Reklama

Gdzie kupić krem ze śluzu ślimaka? Wybierz jakość za niską cenę

Możesz sięgnąć po czysty śluz ślimaka, czyli kosmetyk, w którym jest to jedyny składnik aktywny lub krem wzbogacony o inne składniki, takie jak olej ze słodkich migdałów czy dodatek kwasu hialuronowego. Producenci kosmetyków proponują śluz ślimaka w różnych formach. Warto sięgać po produkty wolne od parabenów, barwników i substancji zapachowych. Możesz bez obaw znaleźć preparat pozyskiwany w sposób w pełni etyczny i bezpieczny dla ślimaków. Co ważne, ślimak wydziela dwa rodzaje śluzu — jeśli jest zestresowany, większa jest zawartość limozyny, która nie ma wartości, a także toksyn. Gdy zwierzę nie odczuwa stresu, preparat jest wysokiej jakości.

Kosmetyki z dużą zawartością śluzu — gdzie warto szukać?

Pozyskiwanie śluzu ślimaka jest dość skomplikowane. Mimo to czyste, jak i inne kosmetyki z tym składnikiem dostępne są zwykle w atrakcyjnych cenach. Wysoka zawartość śluzu w serum (modne zwłaszcza w Azji) wpłynie na cenę. Z kolei inne produkty, np. preparaty na suche dłonie będą tańsze. Dostępne są także toniki.

Kremy ze śluzem ślimaka znajdziesz w różnych drogeriach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Zachęcamy do sprawdzania opinii innych konsumentek, by wiedzieć, czy dany produkt dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Jeśli nie umiesz czytać składów, opinie internautek mogą być bardzo pomocne.

Reklama

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Wiesz już, jakie właściwości ma krem ze śluzu ślimaka, jaki wybrać i gdzie warto szukać. Mamy jeszcze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tego kosmetyku.

Czy kremy ze śluzem ślimaka są dobre?

Naturalny krem ze śluzem ślimaka to dobry wybór — nie bez powodu zyskał szerokie uznanie na rynku kosmetycznym. Dogłębnie odżywia i nawilża suchą skórę, plamy pigmentacyjne zostają rozjaśnione, a zmarszczki — spłycone.

Na co działa krem ze śluzu ślimaka?

Śluz ślimaka dobrze działa jako krem do twarzy. Skóra efektownie się napina i regeneruje, ale ekstrakt pomaga także w leczeniu trądziku. Możesz sięgnąć po serum pod oczy. Dodatkowo wiele kremów do dłoni i ciała (np. w przypadku blizn czy na rozstępów) korzysta z właściwości kremu zawierającego śluz ślimaka.

Z czym łączyć śluz ślimaka?

Śluz ślimaka to silny składnik aktywny kremów. Może występować obok niego także inna substancja. W składzie takich kosmetyków znajdziemy np. masło shea, które wspomoże proces regeneracji i odżywienia skóry.

Czy śluz ślimaka nawilża?

Krem ze śluzem ślimaka intensywnie nawilża. Dzięki temu świetnie niweluje oznaki starzenia, za które odpowiedzialna jest suchość skóry.

Bibliografia

  • Pitt, S. (n.d.). Snail slime: the science behind molluscs as medicine. The Conversation. https://theconversation.com/snail-slime-the-science-behind-molluscs-as-medicine-125156
  • Tdr. (2022, August 26). Should You Use a Snail Cream? - The Dermatology Review. The Dermatology Review. https://thedermreview.com/snail-cream/
  • Starkman, E. (2021, April 2). What is Snail Mucin? WebMD. https://www.webmd.com/beauty/what-is-snail-mucin
Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Kolorowy tusz do rzęs - jak dobrać pasujący do koloru oczu?
Kobieta umalowana kolorowym tuszem do rzęs
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!