Jak wypuścić gazy z jelit?
Gazy w jelitach występują fizjologicznie u każdego człowieka. Wskazuje się, że w warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi około 200 mililitrów, zaś ich oddawanie może odbywać się 14-25 razy na dobę.
Zdrowa osoba może wydalać dziennie nawet 600 ml, w zależności od spożytych pokarmów (w danych uwzględniono nasiona roślin strączkowych, które są gazotwórcze). Co istotne, uwalnianie gazów z jelit nie odbywa się tylko przez odbyt. Polegają one także jelitowej adsorpcji.
U niektórych osób gazy w jelitach gromadzą się w nadmiernych ilościach. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z uporczywymi wzdęciami, które są wynikiem nadmiaru gazów w jelitach. Objawy najczęściej zgłaszane przez pacjentów to:
- powiększenie obwodu brzucha,
- nasilone oddawanie gazów,
- brak apetytu,
- cuchnący oddech,
- nudności,
- burczenie w jamie brzusznej, przelewanie się wody
- zaparcia.
Szacuje się, że problem wzdęć może dotyczyć nawet 31 proc. Polaków [Gulbicka, Grzymisławski].
Reklama
Co powoduje gazy w jelitach?
Wiele osób zastanawia się, jak powstają gazy w jelitach. Duża rolę w ich powstawaniu odgrywa fermentacja bakteryjna składników odżywczych, która zachodzi w jelitach, ale zdecydowana większość gazów pochodzi z powietrza wprowadzanego do przewodu pokarmowego poprzez połykanie.
90 proc. gazów w jelitach stanowi bowiem azot, zaś pozostałe 10 proc. - tlen, dwutlenek węgla, wodór i metan. Zatem główną przyczyną gazów w jelitach jest połykanie powietrza.
W warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi około 200 ml, co nie powinno powodować dolegliwości gastrycznych.
Reklama
Nadmiar gazów w jelitach
Przyczyną nadmiernych gazów jelitowych zazwyczaj są zaburzenia czynnościowe, czyli niemające związku z procesem chorobowych. U pacjentów zmagających się z ciągłymi gazami w jelitach najczęściej diagnozowane są następujące schorzenia:
- zespół jelita drażliwego,
- zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO),
- zaparcia,
- nietolerancje pokarmowe,
- nieswoiste choroby jelit.
Co warto podkreślić, duża ilość gazów w jelitach może też być skutkiem zażywania niektórych leków, na przykład antydepresantów.
Reklama
Jak pozbyć się gazów?
Wzdęcia i częste oddawanie gazów to wstydliwy problem, dlatego wielu pacjentów poszukuje informacji, jak szybko pozbyć się gazów. Dolegliwość jest szczególnie dokuczliwa przed takimi wydarzeniami jak zaplanowana randka w kinie czy biznesowa kolacja.
Co zastosować na gazy w jelitach, aby w krótkim czasie pozbyć się nieprzyjemnych objawów? Doraźną, ale zarazem szybką ulgę przyniosą środki farmaceutyczne, zawierające symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, co skutkuje łatwiejszym wchłanianiem gazów przez ścianę jelita lub ich usuwaniem w wyniku ruchów perystaltycznych.
Reklama
Domowe sposoby na gazy w jelitach
Kluczową rolę w eliminacji gazów znajdujących w jelitach odgrywają domowe sposoby. Pacjentom zmagającym się z uporczywymi wzdęciami zalecana jest modyfikacja diety. W pierwszej kolejności należy przeanalizować po jakich produktach spożywczych najczęściej pojawiają się dolegliwości, a następnie spróbować wyeliminować je z jadłospisu.
Do produktów gazotwórczych zaliczają się:
- ciemne pieczywo,
- otręby,
- warzywa kapustne,
- cebula,
- rośliny strączkowe.
Dlatego dieta zalecana na gazy w jelitach zazwyczaj polega na ograniczeniu spożycia wyżej wymienionych produktów.
Warto także pamiętać, że wzdęcia mogą być objawem nietolerancji pokarmowych. Jednym z najczęstszych zaburzeń tego typu w populacji europejskiej jest nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego.
Innym sposobem na wypuszczenie gazów z jelit są ćwiczenia. Jak podkreślają Marta Słomka i Ewa Małecka-Panas, powołując się na badania naukowe, łagodne i systematyczne ćwiczenia fizyczne, wykonywane regularnie, mogą prowadzić do zmniejszenia wzdęć.
Reklama
Leki na gazy w jelitach
Poza wymienionymi wyżej lekami na gazy w jelitach, które zawierają symetykon, można wymienić także inne preparaty stosowane w łagodzeniu wzdęć. Za skuteczne uchodzą probiotyki, czyli preparaty, które utrzymują równowagę mikrobiologiczną w jelitach.
W przypadku jelita drażliwego ulgę przynoszą preparaty ziołowe, zwłaszcza zawierające miętę lub kolendrę. W leczeniu wzdęć stosuje się ponadto enzymy ułatwiające trawienie oraz węgiel aktywowany, który obniża stężenie wodoru. Niekiedy skutecznym lekiem na gazy jelitowe okazuje się antybiotyk. Dotyczy to szczególnie pacjentów z przerostem bakterii w jelicie cienkim.
Ze względu na mnogość przyczyn, które mogą skutkować wzdęciami, zalecana jest wizyta u lekarza.