Reklama
Jak dobrać prezerwatywę?
Prezerwatywy to jeden z najbardziej popularnych środków antykoncepcyjnych, przede wszystkim ze względu na swoją powszechną dostępność oraz stosunkowo niską cenę. Charakteryzują się również dość wysokim poziomem skuteczności, o ile są prawidłowo stosowane. Używanie kondomów jest dość łatwe, ale należy pamiętać o kilku zasadach.
Sięgając po prezerwatywę, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni rozmiar. Źle dobrany kondom może pęknąć, gdy jest za mały lub się zsuwać, gdy jest zbyt duży. Rozmiary prezerwatyw odpowiadają długości oraz obwodowi prącia podczas wzwodu.
Uniwersalny kondom, który powszechnie występuje w sklepach, drogeriach, czy kioskach ma 180-200 mm długości, a jego średnica wynosi 53-56 mm. W prezerwatywy o niestandardowym rozmiarze najlepiej zaopatrzyć się w aptece. Prawidłowo dopasowana prezerwatywa powinna idealnie przylegać do męskiego członka.
Ponadto, przed zastosowaniem należy sprawdzić czy prezerwatywy mają aktualną datę ważności, czy opakowanie nie jest uszkodzone i czy były przechowywane w odpowiednich
Reklama
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?
Przed założeniem prezerwatywy warto zwrócić uwagę na czystość dłoni, szczególnie jeśli wcześniej używaliśmy olejków do masażu, czy innych substancji zawierających tłuszcze, które mogłyby uszkodzić kondom i doprowadzić do jego pęknięcia. Prezerwatywę należy zakładać w stanie pełnego wzwodu, przed rozpoczęciem współżycia.
Jak poprawnie założyć prezerwatywę – krok po kroku:
- W pierwszej kolejności należy wyjąć prezerwatywę z opakowania, które ostrożnie otwieramy od strony ząbkowanej. Warto przy tym uważać, aby nie przedziurawić prezerwatywy paznokciami, biżuterią, czy zębami, dlatego lepiej sobie darować przegryzanie opakowania. Jeśli kondom zostanie uszkodzony, nie nadaje się do użytku.
- Po wyjęciu z opakowania kondom jest zrolowany i nie należy go rozwijać przed założeniem, a dopiero w trakcie nakładania na członek. Podczas zakładania prezerwatywy, jej zrolowana część powinna znajdować się na zewnątrz, w innym wypadku założymy ją na lewą stronę. Aby się upewnić, która strona jest właściwa, można lekko dmuchnąć w kondom.
- Zakładanie prezerwatywy należy rozpocząć w stanie pełnej erekcji. Końcówkę kondoma trzeba ścisnąć tak, aby usunąć z niej powietrze i nie puszczając jej przyłożyć prezerwatywę do żołędzi. Drugą ręką należy rozwijać prezerwatywę wzdłuż penisa.
- Warto sprawdzić, czy prezerwatywa idealnie przylega do członka, a pomiędzy czubkiem kondoma a żołędzią pozostaje przestrzeń, w której później powinno zgromadzić się nasienie.
- Podczas zbliżenia warto co jakiś czas kontrolować, czy prezerwatywa się nie zwija lub nie zsuwa. Jeśli tak się dzieje, trzeba ją poprawić lub założyć nową.
- Po wytrysku, kiedy penis jest jeszcze w stanie wzwodu, należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy członka i ostrożnie go wycofać, tak aby kondom pozostał na swoim miejscu.
- Następnie należy zdjąć kondom, zawiązać go, zawinąć w chusteczkę higieniczną i wyrzucić do kosza na śmieci.
Raz wykorzystanej prezerwatywy nigdy nie należy używać ponownie. Warto również pamiętać o tym, aby zużytych kondomów nie wyrzucać do toalety.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:
Reklama
Kiedy założyć prezerwatywę?
Prezerwatywę należy zakładać w stanie pełnego wzwodu, przed kontaktem członka z pochwą. Jeśli zależy nam na ochronie przed zajściem w ciążę, pod żadnym pozorem nie powinno się zakładać prezerwatywy już po rozpoczęciu stosunku, tuż przed wytryskiem.
Po pierwsze, nigdy nie ma gwarancji, że partner zdąży na czas wysunąć prącie z pochwy, po drugie, niewielka ilość nasienia może się wydostać jeszcze przed wytryskiem.
Reklama
Problem z założeniem prezerwatywy
Jeśli zakładanie prezerwatywy sprawia problemy, warto wcześniej poćwiczyć, czy to samodzielnie, czy z partnerką lub partnerem. Dla niedoświadczonych kochanków, prawidłowe założenie prezerwatywy może być stresujące, ale nie ma się czego wstydzić, tylko próbować.
Jeśli coś idzie nie tak, można sięgnąć do instrukcji, która zazwyczaj jest dołączona do opakowania z kondomami. Jeśli konkretna prezerwatywa nie przylega odpowiednio do penisa, warto sprawdzić inne rozmiary i kształty kondomów. Trochę wprawy, a poprawne zakładanie prezerwatywy przestanie być problemem.