Zawał w młodym wieku? To możliwe!
Czy wiesz, że w Polsce aż 10% zawałów dotyka osoby poniżej 45. roku życia? Przyczyn takiego stanu może być kilka.
Z jednej strony ataki serca mogą dotknąć bardzo aktywnych, profesjonalnych sportowców. Stało się tak np. podczas mistrzostw Euro 2020 – w trakcie meczu zawału doświadczył 29-letni piłkarz z Danii, Christian Eriksen. Ten przypadek można uznać za typowy, tzw. zgon sportowca, który może nastąpić w efekcie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Jego powodami są m.in. nagła zmiana stężenia hormonów, elektrolitów, a także postępujące odwodnienie i aktywacja autonomicznego układu nerwowego czy stres, które wykraczają ponad „akceptowalne” poziomy. Właśnie dlatego zawodowe uprawianie sportu powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.
Jednak z drugiej strony młodych osób coraz częściej dotykają problemy sercowe wynikające z niezdrowego stylu życia. W nowoczesnym świecie coraz trudniej o zachowanie zdrowo zbilansowanej diety, ruchu czy o uwolnienie się od ciągłego stresu. Tymczasem te czynniki – tak u 20-, jak i u 70-latka zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie – m.in. zawału serca.
Dlatego już od najmłodszych lat warto zadbać o profilaktykę chorób serca.
Reklama
Zapobieganie chorobom serca w młodym wieku – co robić?
Czy zastanawiasz się, jak zadbać o prawidłową pracę organizmu – tak, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zawału serca? Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić.
Zdrowo zbilansowana dieta to podstawa
Gdy szybko żyjesz, może być Ci trudno zatrzymać się i zadbać o zdrowe posiłki. To jednak poważny błąd! Żywność wysoko przetworzona, w tym tzw. fast foody to potężne źródło składników, które szkodzą Twojemu sercu.
Wystarczy wspomnieć o:
- tłuszczach nasyconych i trans – te pierwsze sprzyjają podwyższaniu poziomu „złego” cholesterolu LDL, a drugie dodatkowo obniżają stężenie „dobrego” cholesterolu HDL; są obecne np. w różnego rodzaju przekąskach, a także w wołowych burgerach, tłustych serach i tym podobnych produktach;
- soli – WHO zaleca, aby spożywać maksymalnie 5 g soli na dobę, czyli odpowiednik łyżeczki, jednak wszelkie słone przekąski, zupki w proszku i inne tego typu produkty zawierają jej znacznie więcej; jej nadmiar może sprzyjać rozwojowi nadciśnienia, a aż 75% tego składnika pochodzi z żywności wysoko przetworzonej.
Te składniki na pewno nie sprzyjają zdrowiu serca. Dlatego warto ograniczyć je do minimum. W zamian postaw na:
- zdrowe, nienasycone tłuszcze – zawarte m.in. w olejach roślinnych (z wyłączeniem palmowego i kokosowego), nasionach i orzechach, a także tłustych rybach morskich;
- produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik, a także witaminy i składniki mineralne;
- warzywa i owoce – powinny stanowić ok. 50% wszystkiego, co spożywasz.
Jak przełożyć tę teorię na praktykę? Zacznij od najprostszych zmian – np. zamień masło na miękką margarynę kubkową, która powstaje z olejów roślinnych. Niektóre z tych produktów, jak Optima Cardio, są wzbogacone fitosterolami, które obniżają poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety. Dodatkowo zamiast czerwonego mięsa sięgaj po mięso białe oraz strączki. Te drobne modyfikacje jadłospisu zrobią różnicę!
Ruszaj się na zdrowie
Masz pracę za biurkiem/kółkiem samochodu? Nie pozwól, żeby ograniczyło to Twoją aktywność fizyczną. Dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego potrzebujesz niewiele – np. 150 minut średnio intensywnej aktywności tygodniowo. To mniej niż 30 minut ćwiczeń dziennie! Wybierz taką formę ruchu, którą lubisz. Rower? Pływanie? Bieganie? A może wycieczki górskie? To nie ma znaczenia. Ważne, żeby pozostać aktywnym.
Możesz też wprowadzić drobne modyfikacje codziennych zwyczajów, np.:
- wstawaj i spaceruj podczas rozmów telefonicznych;
- wybieraj schody zamiast windy;
- tam, gdzie możesz, chodź pieszo.
Serce będzie wdzięczne!
Rzuć palenie
Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia i zwiększa ryzyko niewydolności serca. Ten nałóg nie przynosi Ci żadnych korzyści – ani dla organizmu, ani dla portfela. Znajdź metodę na wyjście z tego uzależnienia. Z odpowiednią dawką silnej woli będzie to prostsze, niż myślisz!
Zadbaj o redukcję stresu
Czynnikiem szkodliwym dla serca jest również stres – wszechobecny towarzysz nowoczesnego stylu życia. Nie pozwól, aby przejął nad Tobą kontrolę. Możesz go w dużym stopniu opanować! Pomogą np.:
- aktywność fizyczna;
- ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne;
- złapanie równowagi między pracą a życiem prywatnym;
- zadbanie o lepszy sen.
Spróbuj wprowadzić w swoim życiu powyższe, zdrowe zmiany i zobacz, jak dobrze wpłyną na Twoją kondycję i samopoczucie. To prosta droga, aby zmniejszyć ryzyko ataku serca aż do późnej starości.