Poniższe wskazówki, jak zapobiegać otyłości (ale również leczyć ją) są skierowane nie tylko do osób otyłych i z nadwagą, ale również do osób z prawidłową wagą. Pamiętajmy, że prościej i taniej jest zapobiegać otyłości niż leczyć jej zaawansowane postaci oraz ewentualne powikłania.
- Ćwicz regularnie – minimum 3-4 razy w tygodniu przynajmniej po 45 minut. Polecanymi sposobami aktywności są: szybkie chodzenie lub jogging, jazda na rowerze, pływanie. Jeśli masa ciała nie pozwala Ci na podjęcie tych aktywności – zacznij od codziennych spacerów.
- Zdrowo się odżywiaj – dbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło warzyw, owoców, produktów mlecznych i pełnoziarnistych. Licz kalorie i unikaj regularnego spożywania produktów bogatych w cukry proste i tłuszcze nasycone (np. słodyczy). Ważne, by dieta była niskokaloryczna, ale równocześnie smaczna i zróżnicowana, tak aby bez wielkich wyrzeczeń dało się ją utrzymać. Ogranicz spożycie alkoholu do maksymalnie jednej lampki czerwonego wina na wieczór. Pamiętaj o regularnym odżywianiu się (5-6 małych posiłków w regularnych odstępach). Ostatni (niewielki) posiłek jedz na 3-4 godziny przed snem.
- Regularnie monitoruj wagę – waż się jeden do dwóch razy w tygodniu i zapisuj swoją wagę w dzienniczku. Pomoże Ci to wychwycić niewielkie wzrosty masy ciała, zanim przeistoczą się w poważne problemy.
- Bądź wytrwały – przez cały czas pamiętaj o ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie utrzymać diety, ustal sobie raz w tygodniu dzień, kiedy możesz od niej odstąpić. Nie znaczy to, że możesz wtedy jeść co i ile chcesz, ale możesz pozwolić sobie wtedy na małe „kulinarne szaleństwo”.
Aby lepiej radzić sobie z chorobą, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:
- Prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywał swoją wagę, ciśnienie tętnicze krwi, wyniki badań biochemicznych (np. poziom cholesterolu), metody, które pomagają Ci walczyć z otyłością, ale również te, które nie są skuteczne. Zapisuj swoje emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne.
- Pamiętaj, że rodzina i znajomi są kimś kto zawsze pomoże w walce z chorobą.
- Dołącz do grupy wsparcia. Razem zawsze łatwiej pokonać chorobę.
- Pamiętaj o wyznaczonych sobie celach. Dąż do nich.
- W ramach odpoczynku korzystaj z technik relaksacyjnych. Pomogą Ci one pozbyć się negatywnych myśli i pozytywnie nastroją Cię do dalszej walki z otyłością.
Choroby towarzyszące otyłości
Pamiętaj, że nieleczona otyłość może prowadzić do takich powikłań zdrowotnych jak:
- nadciśnienie tętnicze;
- choroba niedokrwienna serca;
- cukrzyca typu 2;
- depresja;
- nowotwory jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, sutka, prostaty;
- kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego);
- choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa i kończyn dolnych (bioder, kolan);
- zaburzenia hormonalne;
- stłuszczenie wątroby;
- bezdech senny;
Warto też pamiętać, że nadmierna tusza utrudnia również wykonywanie prawie wszystkich codziennych czynności, wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości, może powodować, że dana osoba będzie postrzegana w społeczeństwie jako nieatrakcyjna, co pogarsza relacje towarzyskie. Wszystko to może prowadzić do izolacji społecznej, uczucia wstydu oraz depresji.
- Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość