Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Lęk przed pobraniem krwi u dziecka - co robić?

Pobranie krwi u dziecka to dla wielu dorosłych koszmar dzieciństwa, o którym nie mogą zapomnieć pomimo upływu lat. Co zrobić, aby zmniejszyć stres i lęk małego pacjenta, który za chwilę poczuje bolesne ukłucie igłą? Najważniejsze są: psychiczne przygotowanie dziecka do zabiegu, współpraca personelu i rodziców oraz wybranie odpowiedniego punktu pobrań.
W skrócie
  • Wizyta w punkcie pobierania krwi to trudny moment nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Pobieranie krwi u dziecka wymaga bowiem sporych umiejętności, a na jego pomyślny przebieg wpływa kilka elementów.
  • Krew od dziecka można pobierać nie tylko jak w przypadku osób dorosłych z żyły łokciowej, ale i z pięty, palca a nawet główki. Wszystko zależy od wieku małego pacjenta.
  • Bardzo często u dzieci przed pobraniem krwi pojawia się uczucie strachu i lęku. Aby złagodzić napięcie konieczne jest silne wsparcie rodziców.
SPRAWDŹ TEŻ: Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi?
Spis treści

Czym jest pobieranie krwi u dziecka?

Pobieranie krwi nie należy do najprzyjemniejszych momentów nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Wizyta w punkcie pobierania krwi dla wielu osób kojarzy się bólem, lękiem i strachem. Trauma wywołana widokiem igły i strzykawki u dzieciństwie, może trwać bardzo długo.

Dlatego tak ważne jest to, aby przyzwyczajać dziecko do wizyty w punkcie pobrań, by to miejsce nie kojarzyło się źle. Bezbolesne pobieranie krwi u dziecka oraz odpowiadanie podejście rodziców może zmniejszyć strach dziecka przed pobraniem krwi. Podobnie sprawa wygląda ze szczepieniami.

Pobranie krwi u noworodka lub niemowlaka to często łatwiejsza i mniej stresująca czynność niż wykonanie jej u kilkuletniego dziecka, które rozumie już, co je za chwilę czeka.

Pobranie krwi u rocznego dziecka lub u 2-latka zazwyczaj kończy się płaczem, ale sam moment wizyty w punkcie pobrań można potraktować jako wspólną zabawę, aby dziecko pomimo tego, dobrze wspominało tą wizytę.

Dzieci od 3. roku życia przygotowywane są do tego badania tak jak dorośli, czyli zwykle przychodzą do punktu pobrań na czczo w godzinach porannych. I to właśnie one najczęściej zaczynają odczuwać strach.

Reklama

Technika pobierania krwi u dzieci - jak pobiera się krew?

Pobieranie krwi do badań laboratoryjnych najczęściej wykonuje się w punktach sieci diagnostycznych, przychodniach lub szpitalach. Zgodnie z polskim prawem, krew mogą pobierać lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, a także technicy analityki medycznej.

Istnieją różne techniki pobierania krwi u dziecka, jednak nie ma uniwersalnej metody, która jest najlepsza dla dzieci.

Przed samym pobraniem, rodzice i personel medyczny muszą właściwie ocenić, jaki sposób pobrania krwi od dziecka będzie dla niego najlepszy.

Istotne są też wymogi medyczne - niektóre badania mogą być wykonane tylko z materiału pobranego z żyły; oraz obawy dziecka - czasami pobieranie krwi z palca budzi w małym pacjencie większy strach niż pobieranie z żyły.

Najczęstsze miejsca pobierania krwi u noworodka to:

  • pobieranie krwi z pięty,
  • pobieranie krwi z głowy,
  • pobieranie krwi z palca.

Miejsca pobierania krwi u niemowlaka:

  • pobieranie krwi z palca,
  • pobieranie krwi z głowy,
  • pobieranie krwi z żyły łokciowej.

U starszych dzieci najczęściej wykonuje się już:

  • pobieranie krwi z żyły łokciowej,
  • pobieranie krwi z palca.

A jak pobiera się krew u dziecka? Sukces tkwi w najmniej inwazyjnym wykuciu igły w żyłę. To właśnie ten moment rodzi największy stres u dzieci, ale odpowiednie zajęcie dziecka czymś innym, tak, żeby odciągnąć jego uwagę, pozwala na sprawne i bezbolesne pobieranie krwi.

Reklama

Przygotowanie dziecka do badania krwi - o czym warto pamiętać?

Udając się z dzieckiem na pobranie krwi trzeba pamiętać o wymaganiach jakie są stawiane przez punkty laboratoryjne.

Zazwyczaj badanie krwi jest przeprowadzane rano przed śniadaniem (między godz. 7.00 a 10.00), ponieważ dziecko powinno być na czczo, a ostatni posiłek powinien być spożyty na 12 godzin przed pobraniem. U małych dzieci dopuszcza się podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ona na uzyskanie miarodajnych wyników.

Nie dotyczy to oczywiście wszystkie rodzajów badań z krwi. Najlepiej skonsultować to z lekarzem pediatrą lub lekarzem zlecającym badanie.

Reklama

Strach przed pobraniem krwi u dziecka

Lęk przed pobraniem krwi dotyka wiele dzieci. Objawia się m.in. głośnym płaczem, bladością skóry, zawrotami głowy na nawet wymiotami. Niekiedy już sama informacja o wizycie w punkcie pobrań budzi u dziecka paniczny strach.

W medycynie strach przed pobraniem krwi został sklasyfikowany jako jeden z rodzajów fobii. Fobia dotycząca widoku krwi jest określana jako hemofobia i najczęściej pojawia się właśnie w dzieciństwie. Może powstawać nie tylko przy pobraniu krwi, ale również np. w momencie kiedy dziecko było świadkiem poważnego wypadku.

Dlatego już od najmłodszych lat, trzeba łagodzić napięcie, które wywołuje widok pobieranej krwi. Kluczowe są w tym przypadku dwa elementy: wsparcie rodziców oraz jak najmniej bolesne pobranie.

Reklama

Co robić, aby dziecko nie bało się pobrania krwi?

Stres przed pobraniem krwi może pojawić się u dziecka na kilka dni przed planowaną wizytą a nieraz pojawia się dopiero w momencie ujrzenia igły. Co więc robić, kiedy dziecko panicznie boi się pobierania krwi? Całkowicie lęku dziecka nie można wyeliminować, ale można go zmniejszyć i załagodzić.

Podstawową metodą jest rozmowa. Trzeba opowiedzieć dziecku, co je czeka w punkcie pobrań, ile czasu tam spędzi, kto tam będzie i przede wszystkim, że idzie tam po to, aby było zdrowe.

Nie należy mówić dzieciom, że zabieg jest bezbolesny, ale że ból jest niewielki i krótkotrwały. Dużym błędem jest przyprowadzanie do punktu pobrań dziecka nieuprzedzonego o badaniu. Rodzice, którzy mają nadzieję, że w ten sposób skracają dziecku stres, mogą mu w ten sposób zafundować znacznie większy stres.

Starajmy się też tak umówić wizytę, aby okres oczekiwania na badanie był jak najkrótszy.

Dobra pielęgniarka do pobierania krwi

Często w punktach pobrań badania wykonują tylko niektóre pielęgniarki, które umieją dostosować technikę pobrania do wieku pacjenta tak, aby skrócić czas zabiegu do minimum. Zwykle są to też osoby, które o dużej tolerancji, cierpliwości i opanowaniu.

Gdy dziecko płacze, pielęgniarka powinna spróbować razem z opiekunem je uspokoić. Jeśli jednak to się nie udaje, może pobierać krew mimo płaczu, gdyż jest to naturalna reakcja na strach i ból.

Gdy jednak płacz i rozdrażnienie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, należy przerwać czynności i ewentualnie przystąpić do nich dopiero po uspokojeniu sytuacji.

Rola rodzica przy pobieraniu krwi u dzieci

Rodzice lub opiekunowie zawsze powinni towarzyszyć małemu pacjentowi podczas pobierania krwi. Ich obecność, dotyk i czułe słowa zwiększają poczucie jego bezpieczeństwa i zmniejszają stres.

W przypadku najmłodszych zaleca się, aby dziecko trzymane było przez mamę czy tatę na rękach lub na kolanach.

Rodzice muszą jednak pamiętać, aby zachowywać się w sposób nie wzbudzający niepokoju dziecka i nie przysparzający personelowi problemów, co często się zdarza, gdy denerwują się i przeżywają emocje niejako "za dziecko".

Już po zakończeniu badania warto wynagrodzić dzielność małego pacjenta jakimś drobnym podarunkiem.

Przyjazny punkt pobrań do pobierania krwi u dziecka

Warto wybrać przychodnię, w której punkt pobrań zaaranżowany został w części z myślą o małych pacjentach. Wygodne, kolorowe pomieszczenia i meble wpływają na lepsze samopoczucie zarówno rodziców, jak i ich dzieci.

Świetne są, często już spotykane w nowoczesnych placówkach, małe place zabaw i przyjazne kąciki zabaw z książeczkami, kredkami i kolorowankami. Odwracają one uwagę dziecka od celu wizyty, łagodząc jego stres, co zmniejsza również niepokój rodziców.

Czytaj również
Andrzej Boratyński
Artykuł napisany przez
Andrzej Boratyński
Absolwent historii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W Medme.pl od 2017 roku, jest odpowiedzialny za rozwój serwisu i zwiększanie popularności wśród internautów.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania krwi
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Badanie poziomu IGE całkowitego
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Wizualizacja płytek krwi
Rozrzedzanie krwi - co może pomóc? Dieta, leki i naturalne sposoby
Produkty rozrzedzające krew
Podobne artykuły
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Próbka krwi do badania poziomu AST
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!