Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak zrobić mleko sojowe?

Mleka roślinne zdobywają coraz większą popularność jako zdrowa, ekologiczna i etyczna alternatywa dla tradycyjnego mleka krowiego. Najpopularniejszą formą roślinnego napoju zastępującego krowie mleko jest napój sojowy. Po mleko sojowe często sięgają osoby z nietolerancją laktozy. Przygotowanie domowego napoju sojowego jest łatwe i niedrogie. Prosty przepis na mleko sojowe składa się jedynie z dwóch składników: soja i woda, a do jego wykonania wystarczą akcesoria, które wiele osób już posiada na wyposażeniu kuchni. Domowe mleko sojowe może również stanowić bazę dla przygotowania tofu.
Mleko sojowe, ser tofu i soja na białym tle studia, wolna przestrzeń
123RF
W skrócie
  • Mleko sojowe staje się coraz bardziej popularne jako zdrowa i ekologiczna alternatywa dla mleka krowiego.
  • Przygotowanie domowego mleka sojowego jest łatwe i niedrogie, wymaga jedynie dwóch składników: soi i wody.
  • Do przygotowania mleka sojowego potrzebne są blender, sitko, gaza i garnek.
  • Domowe mleko sojowe może być używane do różnych celów, takich jak dodatek do kawy, herbaty, płatków śniadaniowych, ciast, deserów i sosów lub baza do przygotowania tofu.
SPRAWDŹ TEŻ: Mleko krowie czy napoje roślinne - co wybrać?
Spis treści

Z akcesoriów kuchennych potrzebne Ci będą:

  • blender kielichowy lub ręczny. Im wyższej mocy, tym lepiej.
  • sitko, nie musi być bardzo gęste.
  • gaza (możesz ją zastąpić ścierką kuchenną).
  • garnek

W kwestii składników sprawa jest jeszcze prostsza. Właściwych składników jest tylko dwa.

Domowe mleko sojowe — składniki:

  • Około 200 g soi
  • 4-6 szklanki (1,5 l) wody
  • opcjonalnie, jeśli mleko domowe będzie w Twoim odczuciu zbyt mdłe, możesz dodać: cukier, ksylitol, syrop agawy, sól, sok z cytryny

Reklama

Przygotowanie:

  1. Przede wszystkim, zaopatrz się w wysokiej jakości ziarna soi. Nasiona te są bogate w białko, błonnik, witaminy grupy B, wapń, magnez i fosfor, dzięki czemu są bardzo zdrowe.
  2. Zalać wodą około 1 szklankę nasion soi. Odstaw je na minimum 8 godzin, najlepiej w temperaturze pokojowej.
  3. Następnie przepłucz soję bieżącą wodą, a potem odcedź.
  4. Przenieś namoczoną soję do blendera, dodając 4-6 szklanki wody (ilość wody zależy od preferowanej gęstości mleka). Miksuj na gładką konsystencję. Nasiona możesz także zmiksować zamiast w blenderze kielichowym, używając blendera ręcznego. Warto, aby urządzenie było wysokiej mocy, aby uniknąć przegrzania i spalenia, ale zalanie ziaren soi zimną wodą powinno obniżyć takie ryzyko do minimum.
  5. Rozlej miksowane ziarna soi do garnka. Gotuj mleko na średnim ogniu, mieszając, aby się nie przypaliło, a zmiksowane ziarno nie przywarło do garnka. Gdy zacznie się pienić, zmniejsz ogień i gotuj przez kolejne 10-15 minut.
  6. Wyłącz palnik i pozostaw mleko do przestygnięcia.
  7. W międzyczasie przygotuj gazę lub sitko do odcedzenia mleka sojowego. Położyć gazę na sicie, a następnie wylewaj przestudzone mleko sojowe.
  8. Wyciśnij cały płyn z masy sojowej, używając rąk lub łyżki. Resztki soi, które zostaną na gazie, można wykorzystać do przygotowania np. pasztetów, "mielonego" z makaronem.
  9. Przelej przecedzone mleko sojowe do butelki lub innego naczynia. Domowe mleko sojowe można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.
  10. Na sam koniec, opcjonalnie można dodać do smaku cukier, ksylitol, syrop agawy, sól lub sok z cytryny. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Jak widzisz, aby przygotować mleko sojowe, nie potrzebujesz skomplikowanej aparatury. Mleko roślinne z soi możesz zrobić w domu przy użyciu akcesoriów

Reklama

Po przygotowaniu mleka sojowego

Domowe mleko sojowe sprawdzi się niemal wszędzie tam, gdzie mleko krowie, np. do kawy, herbaty, płatków śniadaniowych, ciast, deserów czy sosów. Osoby przyzwyczajone do picia sklepowego mleka sojowego mogą być zaskoczone pewną różnicą w smaku między mlekiem z kartonu a takim przygotowanym w domu.

  • Przygotowanie mleka sojowego może stanowić dobrą wprawkę do przyrządzania innego mleka roślinnego. Mleko migdałowe przygotowuje się niemal tak samo.
  • Przygotowane mleko sojowe zawiera mniej konserwantów i dodatków niż te dostępne w sklepach, co przekłada się na lepsze jego właściwości zdrowotne.
  • Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie domowego mleka sojowego, pamiętaj, żeby regularnie myć używane naczynia i sprzęt, aby uniknąć rozwoju bakterii.
  • Warto dodać, że mleko sojowe jest świetnym źródłem białka dla wegan i wegetarian, co sprawia, że warto wprowadzić je do swojej diety.
  • Jeżeli chcesz, aby Twoje mleko sojowe było mniej intensywne, możesz je rozcieńczyć wodą, najprawdopodobniej około 3-4 szklankami. Eksperymentuj z proporcjami, aby uzyskać idealną konsystencję dla siebie w zależności od tego, jak bardzo kremową konsystencję i wyrazisty smak preferujesz.
  • Ten przepis to także świetna baza do wykonania domowego tofu. Dla uzyskania odpowiedniego kształtu kostki warto użyć specjalnie do tego przeznaczonych prasek.

Przygotowane w domowych warunkach mleko sojowe daje pewność, że składniki są wolne od zbędnych konserwantów. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać nawet soję z certyfikowanych BIO upraw, jednak wtedy całość może nie być już tak opłacalna pod względem finansowym. Na szczęście mleko sojowe sprzedawane w kartonowych opakowaniach dostępne jest w różnych przedziałach cenowych, z dodatkami smakowymi, w wersjach bez cukru, bezglutenowych i wszelkich innych wariantach, jakich możesz zapragnąć.

Adam Piotrowski
Artykuł napisany przez
Adam Piotrowski
Absolwent studiów magisterskich na Uniwersytecie Łódzkim, magister kulturoznawstwa ze specjalizacją filmoznawstwo i wiedza o mediach, zdobywał doświadczenie zawodowe w agencjach PR i firmie szkoleniowej, a także w sektorze IT. Będąc współautorem cyfrowych szkoleń z zakresu zasad BHP i ergonomii stanowiska pracy wykazał się kompetencjami w edukacji i bezpieczeństwie pracy. Znawca trendów SEO angażuje się w tworzenie treści odpowiadających aktualnym standardom w tej branży. Pasjonuje się nowymi technologiami, zwłaszcza gadżetami do monitorowania zdrowia i efektywności treningów. Miłośnik popkultury, ciekawostek naukowych, filozofii, historii Ameryki Łacińskiej oraz muzyki shoegaze, dreampop, postpunk. Opiekun suczki rasy mieszaniec, Molly.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Przepisy
Dania z ryżem – pomysły na szybkie potrawy
Obiad z ryżem
Syrop glukozowy - gdzie kupić i jak zrobić? Szkodliwość
Glukoza
Mleko migdałowe – właściwości, kalorie. Jak zrobić?
Mleko migdałowe w dzbanku
Podobne artykuły
Produkty na dietetyczną kolację
Dietetyczna kolacja – na ciepło i sałatki. Przepisy
Ciasto jogurtowe idealne dla diabe
Ciasto dla cukrzyka - przepisy na ciasto dla diabetyka
Zupa z selera w białek miseczce
Zupa z selera naciowego: przepis na krem i zupy dietetyczne
Propozycje przekąsek na Halloween
Przekąski na Halloween - oryginalne przepisy na przystawki 2024
Produkty idealne na dietetyczne śniadanie
Dietetyczne śniadanie - przepisy na niskokaloryczne posiłki

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!