Główną przyczyna jego powstawania są wahania poziomu hormonów, a zwłaszcza androgenów. Tej huśtawce hormonalnej często towarzyszy nadmierna potliwość oraz nadprodukcja wydzieliny gruczołów łojowych. Konsekwencją dolegliwości jest powstawanie stanów zapalnych i zmian skórnych, określanych mianem trądziku młodzieńczego.
Co powoduje trądzik
Tego typu problemy ze skórą mogą być też spowodowane przez stosowanie niektórych kosmetyków. Czasami pojawia się określenie tzw. trądziku kosmetycznego, w którym zmiany zlokalizowane głównie na policzkach mają charakter zaskórników. Najczęściej są one wywołane przez kosmetyki kolorowe, m.in.: podkłady, fluidy czy pudry. Preparaty te nałożone na skórę mogą zablokować ujścia gruczołów łojowych i potowych. Osoby ze skłonnością do trądziku, starając się zatuszować niedoskonałości skóry, nie powinny nakładać na nią bez ograniczeń kosmetyków upiększających. Nawet jeśli są to produkty nowej generacji, a producent zapewnia, że w składzie nie ma szkodliwych składników, które mogłyby zaszkodzić cerze z problemami dermatologicznymi.
Leczenie trądziku jest w dużej mierze uzależnione od jego postaci. W łagodnych formach, a te są najczęstsze, wystarczająca może być właściwa pielęgnacja skóry, która nie tylko łagodzi objawy choroby, ale może prowadzić do ich ustąpienia.
Producenci kosmetyków oferują wiele różnorodnych preparatów charakteryzujących się obecnością zarówno substancji działających przeciwzapalnie i odkażająco. Najczęściej są to układy zawierające takie składniki jak: kwas borowy, cytrynowy czy salicylowy. Odpowiedni efekt chłodzący zapewnia im dodatek mentolu. Cennymi ich składnikami są też surowce wpływające na zmniejszenie ilości wydzielanego łoju, np. kurkumina czy fitosterole.
Reklama
Srebro na trądzik
Ostatnio pojawił się w ich recepturach nowy, skuteczny, a także bezpieczny surowiec, jakim jest aktywne srebro, które w wyraźnym stopniu, redukuje objawy trądziku. W ofercie są całe zestawy recepturowane na bazie tego składnika, które wspomagają gojenie stanów zapalnych i ograniczają tworzenie nowych zmian na skórze.
Bardzo często zawierają one także różnorodne ekstrakty roślinne m.in.: z szałwii, nagietka, rozmarynu, kory dębu, oczaru wirginijskiego czy brzozy. Ważnym składnikiem tego typu wyrobów jest także ekstrakt z rumianku . Wykazuje on działanie oczyszczające, ściągające, zmiękczające. Działa przeciwzapalnie i odkażająco, przywraca skórze jędrność i gładkość. W tego rodzaju preparatach, równie chętnie jest stosowany główny składnik aktywny ekstraktu rumianku – azulen. Związek ten działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, łagodzi podrażnienia, oraz powoduje zmniejszenie obrzęków.
W łagodnych postaciach trądziku, środki te używane systematycznie mogą być zupełnie wystarczające. W postaciach bardziej nasilonych mogą natomiast wspomagać działanie preparatów farmakologicznych, choć w tych przypadkach zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego terapię.
Do substancji, których powinny unikać osoby z cerą trądzikową lub podatne na powstawanie tego typu zmian należą między innymi: pochodne lanoliny, oleje mineralne, mirstynian izopropylu, masło kakaowe, niektóre oleje roślinne, między innymi olej lniany. Niekorzystnie może na nią wpływać także alkohol etylowy.
Warto na koniec zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo często skóra, o którą nie zadbamy za młodu, z wiekiem sprawia znacznie więcej kłopotów, niż ta którą zaczniemy odpowiednio wcześnie dbać.