Od czego zależy ilość spermy?
Przyjmuje się, że w czasie wytrysku mężczyzna produkuje od 2 do 5 mililitrów spermy. Należy przy tym zaznaczyć, że objętość ejakulacji jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników.
Kluczową rolę odgrywają geny, ale nie tylko. Ilość ejakulatu u tego samego mężczyzny będzie się zmieniać w zależności od wieku, trybu życia, diety, a także częstotliwości stosunków. Po dłuższym czasie abstynencji seksualnej można się spodziewać, że wytrysk będzie bardziej obfity. Z kolei wzmożony stres będzie skutkował mniejszą ejakulacją.
Wśród licznych czynników wpływających na objętość nasienia wymienić należy, więc m.in.:
-
naturalne uwarunkowania genetyczne,
-
intensywność podniecenia seksualnego,
-
częstotliwość stosunków (im częściej do nich do chodzi, zwłaszcza w bardzo krótkich odstępach czasu, tym mniejsza będzie ilość spermy),
-
styl życia oraz dieta (w tym nawodnienie organizmu).
W celu poprawy jakości nasienia oraz zwiększenia ilości spermy zazwyczaj w pierwszej kolejności zalecana jest zmiana codziennych nawyków i suplementacja składników odżywczych.
Reklama
Mała ilość spermy - przyczyny
Mała objętość wytrysku może być spowodowana czynnikami, które nie mają podłoża chorobowego i związane są z prowadzonym stylem życia. Zaliczymy tutaj wszystkie aspekty wymienione w poprzednim punkcie, czyli prywatne uwarunkowania organizmu na tle genetycznym, poziom podniecenia, częstotliwość stosunków i czas między kolejnymi ejakulacjami, a także intensywność regularnych aktywności fizycznych, czy dietę.
Oczywiście mała ilość nasienia lub wręcz brak ejakulacji mogą być również spowodowane komplikacjami zdrowotnymi. Wskazać można tutaj:
-
niedobory witamin i minerałów,
-
zaburzenia na tle psychicznym,
-
wady anatomiczne narządów,
-
niedrożność dróg wyprowadzających nasienie,
-
infekcje,
-
choroby nowotworowe,
-
konsekwencje przyjmowania niektórych leków.
Od dawna przyglądasz się objętości swojego wytrysku i wydaje Ci się, że wdrożyłeś już wszystkie wartościowe zmiany do swojego życia? Dostępne bez recepty suplementy nie pomagają? Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Wiemy, że u wielu panów budzi to pewne obawy, należy jednak pamiętać, że stany chorobowe zazwyczaj nie mijają same z siebie. Co gorsza, z czasem przybierają na sile, a niekiedy poziom ich zaawansowania doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń organizmu.
Reklama
Zwiększenie ilości spermy a płodność. Czy obfity wytrysk to gwarancja płodności?
Warto wiedzieć, że to nie ilość nasienia, lecz przede wszystkim jego jakość przekłada się na zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Liczy się:
-
ilość plemników w porcji spermy;
-
żywotność plemników
-
ruchliwość plemników,
-
prawidłowa budowa morfologiczna męskich gamet.
Co więcej, należy pamiętać, że nasienie nie składa się wyłącznie z plemników. W każdej porcji ejakulatu znajdują się między innymi aminokwasy, lipidy, witaminy, makroelementy, enzymy oraz fruktoza, mocznik i cholesterol. Wszystkie te komponenty decydują o jakości wytrysku.
Może się okazać, że imponująca objętość nasienia wcale nie niesie za sobą wysokiej jego jakości. Jeżeli więc chcesz zwiększyć produkcję spermy ze względu na kwestię płodności, lepiej w pierwszej kolejności wykonaj podstawowe badania dotyczące jakości plemników. Samo zabieganie o zwiększenie ilości spermy, nie przyniesie bowiem efektów, jeżeli problemy leży zupełnie gdzie indziej.
Reklama
Jak zwiększyć ilość spermy?
Jak zwiększyć objętość wytrysku? Czy istnieją sposoby na poprawę jakości nasienia? To pytania nurtujące wiele par, które starają się o potomstwo. Powszechnie zakłada się, że obfity wytrysk jest pożądany, panuje bowiem przekonanie, że im więcej nasienia, w którym znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia, tym większa szansa zajścia w ciążę.
Ustaliliśmy już jednak w poprzedniej sekcji tego tekstu, że ilość i jakość nasienia to dwie różne sprawy. Jeżeli więc utożsamiasz ilość spermy z jej wartością w kontekście zapłodnienia, to w pierwszej kolejności powinieneś wykonać odpowiednie badania, potwierdzające jakość nasienia. Warto jednocześnie zadbać o odpowiednią suplementację. W dalszej części tekstu wskazujemy listę witamin, minerałów i ziół, które przyczyniają się do poprawy męskiej płodności.
Panowie poszukują także odpowiedzi na pytanie, jak mieć więcej spermy, gdyż obfita ejakulacja jest dla nich symbolem sprawności seksualnej.
Nierzadko jest to wiedza utrwalona poprzez filmy lub pisemka dla dorosłych, która może nawet stanowić źródło niepewności i wycofania. Jednocześnie jednak istnieją badania, według których objętość wytrysku może wpływać na subiektywne odczucie przyjemności seksualnej (po stronie osoby przeżywającej ejakulację).
Jeżeli zwiększenie ilości nasienia ma dla Ciebie znaczenie z tej perspektywy - pewnego symbolu i przyjemności - możesz skupić się w tym artykule przede wszystkim na sekcjach takich jak domowe sposoby na zwiększenie ilości spermy oraz tabletki i inne środki na zwiększenie objętości wytrysku. Wciąż jednak, w przypadku jakichkolwiek przypuszczeń dotyczących zaburzeń na tle zdrowotnym, zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalisty i wykonania odpowiednich badań.
Reklama
Domowe sposoby na zwiększenie ilości spermy
Pośród domowych sposobów na zwiększenie ilości spermy kluczową rolę odgrywa modyfikacja nawyków żywieniowych. Aby poprawić obfitość oraz jakość nasienia, panowie powinni przejść na tzw. dietę propłodnościową, której istotą jest eliminacja z codziennego jadłospisu dań gotowych i wysokoprzetworzonych fast-foodów, słodyczy oraz napojów gazowanych. Wskazane zaś jest wprowadzenie do menu produktów pełnoziarnistych, warzyw, ryb.
W kontekście poprawy jakości i ilości nasienia dużo uwagi poświęca się także zmianie trybu życia. Nacisk kładzie się przede wszystkim na odstawienie używek, takich jak papierosy i alkohol. Nie mniej istotny jest ruch. Badania pokazują, że regularna, rekreacyjna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwej masy ciała, a także korzystanie oddziałuje na spermatogenezę, co wiąże się z ilością nasienia.
Warto przy tym pamiętać, że jeżeli chcemy zwiększyć ilość spermy, to nie powinniśmy rozważnie brać się za aktywność fizyczną - przesada może bowiem pogarszać jakość i objętość spermy.
Ponadto, wskazuje się także na dużą rolę stresu w prawidłowym funkcjonowaniu układu płciowego mężczyzny. Jak podkreślają lekarze, stres i przemęczenie mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia seksualne (impotencja, przedwczesny wytrysk) oraz uniemożliwiać prawidłowe odbycie stosunku płciowego, a tym samym zapłodnienie. Zadbaj więc o swój komfort psychiczny, zachowując odpowiednią równowagę pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem. Nie wstydź się również zasięgnąć rady specjalisty.
Reklama
Witaminy na płodność. Po jakie suplementy warto sięgnąć?
Nie ma jednak czynnika, który umożliwiałby zwiększenie objętości spermy. Ta sama zasada działa również, jeżeli chodzi o ilość plemników. Wytwarzanie męskich gamet to proces skomplikowany, w który zaangażowanych jest wiele różnych witamin i składników odżywczych. Poniższa lista prezentuje niezbędne w organizmie mężczyzny, których niedobór bardzo często przekłada się na ilość ejakulatu oraz jakość nasienia w ogóle.
L-arginina zaangażowana jest w produkcję nasienia. W jej kontekście można mówić o właściwej ruchliwości plemników oraz jej liczbie. Poza tym bierze udział w tworzeniu poliamin, które są odpowiedzialne za ochronę DNA plemników w kwaśnym środowisku pochwy. Często, zanim zostanie wdrożone leczenie farmakologiczne, panowie po 40 roku życia stosują l-argininę jako alternatywę dla viagry.
L-cysteina
L-cysteina poprawia ogólną sprawność seksualną u mężczyzn i stosowana jest pomocniczo w przypadku zaburzeń męskiej płodności oraz przy niskiej jakości nasieniu. Niweluje stres oksydacyjny, przyczyniając się do zmniejszenia uszkodzeń DNA plemników. Swoją skuteczność l-cysteina zawdzięcza temu, że jest aminokwasem endogennym, który razem z glicyną i glutaminą tworzy jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy - glutation.
Witaminy z grupy B
Za jakość spermy odpowiadają też witaminy z grupy B. Do najistotniejszych z tej perspektywy zaliczamy: B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), B6 (pirydoksynę), B9 (kwas foliowy) oraz B12 (kobalaminę). Według licznych badań uzupełnienie niedoborów witamin z grupy B może przynieść nie tylko wzrost liczby plemników, ale też poprawę ich jakości - zminimalizowanie ilości nasienia z zaburzoną budową DNA.
Witamina D wpływa na komórki ziarniste w jądrach oraz na plemniki same w sobie. Zarówno zbyt niski (a większa część społeczeństwa w naszej szerokości geograficznej ma stałe lub okresowe niedobory witaminy D), jak i zbyt wysoki poziom witaminy D może negatywnie wpływać na parametry plemników - ich ruchliwość oraz poprawne ukształtowanie genetyczne. W przypadku niedoboru witaminy D nasienie narażone jest na intensywniejsze konsekwencje stresu oksydacyjnego, a zapłodnienie komórki jajowej przez niepełnowartościowe plemniki może prowadzić do problemów z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowe i wczesnego poronienia. Poza tym witamina D wpływa na poziomu testosteronu u mężczyzn oraz ich libido.
Witamina E
Witamina E bardzo często nazywana jest witaminą płodności. Wspomaga bowiem produkcję spermy, wpływa na długość życia plemników oraz - szczególnie w towarzystwie cynku - pobudza aktywność seksualną. Witamina E to także silny przeciwutleniacz, a więc przeciwdziała uszkodzeniom komórkowym. Badania wykazały, że bardzo często męskiej niepłodności towarzyszą właśnie niedobory witaminy E.
Cynk
Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość tego pierwiastka może przynosić konsekwencje w postaci zaburzenia płodności. Odpowiedni poziom cynku w męskim organizmie ma przełożenie na ruchliwość plemników oraz ich żywotność. Cynk ma również bezpośrednie przełożenie na ilość spermy. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwutleniające oraz stabilizuje poziom libido.
Magnez
Magnez wpływa na męską płodność bardzo wszechstronnie. Jego działanie zaczyna się od kurczliwości mięśni, a więc od związku z erekcją. Magnez bierze udział w mnóstwie podstawowych procesów zachodzących w komórkach, także w syntezie DNA; jest zaangażowany w ponad 300 reakcji enzymatycznych oraz ściśle powiązany z większością reakcji hormonalnych.
Selen
Selen pozytywnie wpływa na zdrową budowę, ruchliwość oraz żywotność plemników. W połączeniu z witaminą E walczy z konsekwencjami stresu oksydacyjnego. Pierwiastek ten jest niezbędny w procesie dojrzewania plemników oraz produkcji nasienia.
Likopen
Likopen, składnik obecny w dużych ilościach chociażby w przetworach pomidorowych, to dobry sposób na zwiększenie liczebności oraz ruchliwości plemników. Jest silnym antyoksydantem, więc poza namnażaniem plemników, dba także o ich jakość i brak uszkodzeń w strukturze DNA. Nie lubisz pomidorów? Nie ma problemu! Zawsze możesz sięgnąć po suplement diety z likopenem.
Reklama
Zioła na większą objętość wytrysku
Ziołolecznictwo od tysięcy lat skutecznie stosowane jest w leczeniu wielu schorzeń oraz mniej poważnych przypadłości. Wybrane dary natury mogą także pomóc na większą ilość spermy. Zioła spotkamy w formie tabletek, naparów, ale też różnego rodzaju kremów do stosowania zewnętrznego. Warto zapoznać się z działaniem najpowszechniej wybieranych w kontekście męskiej płodności i obfitości ejakulacji roślin, by wybrać tę najlepszą dla siebie.
Żeń-szeń (ashwagandha)
Żeń-szeń to prawdziwy król pośród roślin w kontekście męskiej płodności. Jest silnym afrodyzjakiem, pomaga w przypadku zaburzeń erekcji, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, a także wspiera produkcję i funkcjonowanie plemników. Zawiera w składzie ponad 200 substancji aktywnych, które wspierają organizm na wiele różnych sposobów - od jego dotleniania, przez podnoszenie testosteronu, aż po ogólną poprawę samopoczucia.
Kozieradka
Kozieradka od tysięcy lat stosowana jest leczniczo w Ajurwedzie i tradycyjnej medycynie chińskiej. Wpływa nie tylko na poprawę płodności, ale na jakość życia seksualnego w ogóle. Badania pokazują, że jej regularne stosowanie poprawia libido i to u obu płci (bez jednoczesnego afektowania poziomu testosteronu lub prolaktyny), a nawet poziom satysfakcji seksualnej i liczbę orgazmów. W kontekście męskiej płodności warto wspomnieć o pozytywnym wpływie kozieradki na liczebność plemników, jakość spermy oraz erekcję.
Liście Damiana
Liść Damiana od dawien dawna słynie ze swojego wszechstronnego wpływu na sferę seksualności. Znany jest jako skuteczny afrodyzjak, sposób na załagodzenie kobiecych dolegliwości, czy wreszcie - remedium na problemy z płodnością. Liść Damiana może przeciwdziałać impotencji, opóźniać ejakulację, a więc wydłużać stosunek, jednocześnie poprawiając ukrwienie narządów, czyli w efekcie powodując intensywniejsze doznania podczas zbliżeń. Warto pamiętać, że badania pokazały, że poziom przyjemności i rozluźnienia w trakcie stosunku, może pozytywnie wpływać na łatwość poczęcia dziecka.
Korzeń maca
Także korzeń maca może zagwarantować panom większy wytrysk i wyższej jakości plemniki. W Peru stosowany jest jako afrodyzjak, słynie także ze zwiększania płodności zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Korzeń maca jest źródłem wielu wartościowych witamin i minerałów, m.in. witaminy C, witamin z grupy B, wapnia, żelaza, potasu, sodu, miedzi, czy magnezu. Badania pokazały, że przy jednoczesnym braku wpływu na poziom hormonów w organizmie, korzeń maca zwiększa liczbę plemników oraz ich ruchliwość. Pozwala się ponadto cieszyć dodatkową ilością spermy.
Miłorząb japoński poza tym, że wpływa na poprawę pamięci, oddziałuje również na sprawność seksualną. Jego wysoka zawartość bioflawonoidów wykazuje pozytywne działanie rozluźniające na naczynia krwionośne i usprawniające dla przepływu krwi, co przekłada się na lepsze ukrwienie narządów płciowych (umożliwia więc m.in. dłuższe utrzymywanie erekcji).
Palma sabałowa
Zwiększona produkcja spermy, poprawiona jakość plemników, uregulowany poziom testosteronu - to tylko niektóre z efektów stosowania palmy sabałowej przez mężczyzn. Roślina ta jest ważnym sprzymierzeńcem panów i pozwala również zadbać o zdrowie prostaty oraz układu moczowego (warto pamiętać, że komplikacje w tej materii także mogą przekładać się na zaburzenia płodności).