Pozycja embrionalna podczas snu
Niemal połowa z nas lubi zasypiać w tak zwanej pozycji embrionalnej, czyli takiej, w której podkurczamy nogi i zginamy kręgosłup. Niestety, pozycja ta nie należy do zdrowych.
Może wywołać skurcze i zdrętwienie nóg, a także ból oraz skrzywienie kręgosłupa. Pozycja taka powoduje również ucisk narządów wewnętrznych, w tym płuc, doprowadzając do niedotlenienia.
Reklama
Spanie na brzuchu - co oznacza?
Podobnie rzecz ma się ze spaniem na brzuchu. To jedna z wygodniejszych pozycji, która tylko z pozoru odciąża kręgosłup. Tak naprawdę podczas spania na brzuchu dochodzi do ściśnięcia jego dolnych części. W takiej pozycji cierpi również nasz kark, który należy wygiąć w prawą lub lewą stronę.
Silne przyciskanie twarzy do poduszki może doprowadzić do bólu uszu oraz głowy.
Reklama
Spanie na lewym lub prawym boku
Zamiast na brzuchu lepiej ułożyć się na którymś z boków. W czasie snu na lewym lub prawym boku nie dochodzi do ściskania organów wewnętrznych, odpoczywa również kręgosłup. Pozycja na boku rozluźnia mięśnie i odpręża ciało.
Spanie w ten sposób sprawia również, że układ krwionośny pracuje prawidłowo. Jedyną przeszkodzą w spaniu są… kobiece piersi, które mogą się w ten sposób odkształcić.
Spanie na boku może pomóc w przypadku bólu pleców. Należy wówczas ułożyć się na lewej lub prawej stronie ciała z ułożoną między kolanami poduszką - na przykład poduszką ortopedyczną. Nogi powinny być lekko zgięte, a biodra wyprostowane.
Pozwoli to na utrzymanie kręgosłupa w jego naturalnej pozycji.
Reklama
Spanie na plecach
Według lekarzy najzdrowszą pozycją jest spanie na plecach. Niestety, taka pozycja nie dla każdego jest wygodna. Spanie na plecach odciąża kręgosłup oraz kark i rozluźnia mięśnie. Dzięki niej możemy wyprostować nogi oraz ręce. Głowa skierowana jest w górę, co ułatwia oddychanie. Nie uciskamy narządów wewnętrznych i nie doprowadzamy do drętwienia ciała.
Pozycja ta nie jest jednak wskazana dla osób, którym przytrafia się bezdech senny. Mogą wówczas głośno chrapać i spać z otwartymi ustami. Podczas spania na plecach najczęściej dochodzi do bezdechu, czyli nagłego zatrzymania oddechu lub jego spłycenia, co może doprowadzić do niedotlenienia.
Spanie na plecach korzystnie wpłynie na samopoczucie tych osób, którym doskwiera ból kręgosłupa oraz karku. Prosty układ ciała oraz ułożenie rąk wzdłuż tułowia sprawią, że mięśnie karku będą rozluźnione.
Spanie na plecach pomoże również kobietom z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Błędem jest spanie w pozycji embrionalnej. Ułożenie ciała na plecach zmniejszy nacisk na brzuch oraz piersi. Warto pod kolanami ułożyć poduszkę, która uniesie nieco dolną część kręgosłupa, łagodząc ból.