Jąkanie się
Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jąka się, po pomoc zgłoś się do kliniki leczenia jąkania lub mniejszego gabinetu logopedy. Jąkanie się to przypadłość dotykająca nie tylko najmłodszych. Może ona wystąpić nagle także u osoby dorosłej. Często jest następstwem stresujących wydarzeń, a nawet pourazowego stresu. Jak wygląda i jakie przyczyny może mieć jąkanie u dzieci?
Wyróżnia się 3 rodzaje jąkania:
- kloniczne,
- toniczne,
- kloniczno-toniczne, czyli wywołane skurczami mieszanymi: klonicznymi i tonicznymi.
Wyżej wymienione skurcze mogą mieć miejsce w różnych narządach, stąd wyróżnia się:
- jąkanie oddechowe,
- jąkanie fonacyjne,
- jąkanie artykulacyjne.
Sprawdź: Jak walczyć z wadami wymowy u dziecka?
Reklama
Jąkanie u dzieci
Problem z jąkaniem się może pojawić się już u kilkulatka. Jeśli rodzic zauważy takie zaburzenia mowy, nie powinien komentować ich w negatywny sposób, bo dodatkowo wywołany stres doprowadzi do lęku przed mówieniem. Jeśli chcemy dziecku pomóc, bądźmy dla niego przykładem – mówmy bardzo powoli i wyraźnie, a gdy maluch chce się wypowiedzieć, pozwólmy mu zrobić to od początku do końca, bez przerywania czy kończenia za malca zdania. Nie podkreślajmy jego problemów i przede wszystkim nie denerwujmy się i nie okazujmy zniecierpliwienia, gdy dziecko próbuje dokończyć słowo.
Reklama
Jąkanie rozwojowe, a jąkanie wczesnodziecięce
U najmłodszych dość często występuje jąkanie rozwojowe, które jest chwilową i niegroźną przypadłością. Jąkanie u dwulatka nie wymaga leczenia. U maluchów częściej pojawia się jąkanie wczesnodziecięce, które od rozwojowego odróżnia się tym, że mówieniu towarzyszy ogromny stres. W takiej sytuacji nie zastanawiajmy się, dlaczego dziecko się jąka, tylko od razu skonsultujmy z logopedą. Im dłuższa zwłoka z leczeniem, tym potem dłuższa będzie terapia jąkania.
Reklama
Przyczyny jąkania
Najczęściej przyczyną jąkania jest stres. Powoduje on niekontrolowane skurcze mięśni:
- oddechowych,
- artykulacyjnych,
- fonacyjnych.
Z kolei nieleczone problemy z mówieniem mogą doprowadzić do nerwicy, a także do zaburzeń w komunikacji z otoczeniem i w konsekwencji izolacji i wykluczenia społecznego.
Z tego typu zaburzeniem mowy można „walczyć”, a im szybciej rozpocznie się praca nad korygowaniem artykulacji myśli, tym lepiej. W każdym większym mieście znaleźć można ośrodki prowadzące terapię jąkania.
Reklama
Jąkanie ćwiczenia
Wszelkie ćwiczenia na jąkanie mają na celu wytrenowanie płynność mówienia. Taki trening może obejmować:
- techniki bezpośrednio wpływające na poprawę mówienia (np. ćwiczenia oddechowe, słuchowe, fonacyjne),
- ćwiczenia pośrednie, które wpływają na procesy związane z mówieniem, ale nie korygują bezpośrednio zaburzeń (farmakologia, w tym np. ziołowe leki uspakajające, parapsychologia, logorytmika, psychoterapia treningowa, hipnoterapia),
- łączenie technik bezpośrednich i pośrednich.
Zdaniem coraz większej rzeczy specjalistów, najskuteczniejsze jest kompleksowe leczenie jąkania, a więc powinno ono uwzględniać połączenie technik leczenia: psychoterapię, ćwiczenia logopedyczne oraz leczenie farmakologiczne.
Reklama
Jąkanie się u dorosłych
W wyniku silnego urazu psychicznego osoba dorosła, która wcześniej nie miała problemu z mówieniem, może nagle zacząć się jąkać. Leczenie jąkania u dorosłych może uwzględniać klasyczne ćwiczenia logopedyczne, ale także np. relaksację. W najtrudniejszych przypadkach, w których zawiodły wszelkie metody, stosowana jest hipnoterapia. Najlepsze efekty przynosi u osób w wieku od 15 do 26 lat.