Skóra wrażliwa
Skóra wrażliwa to taka, która wykazuje się nadreaktywnością na działanie czynników zewnętrznych. Reakcje patologiczne mogą mieć związek z wysoką pobudliwością zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze, które w bardzo intensywny sposób reagują na wszelkiego rodzaju bodźce. Ale nie jest to jedyna potencjalna przyczyna. Tego typu właściwości wykazuje w szczególności skóra cienka i sucha, o słabo wykształconym i niedostatecznie funkcjonującym płaszczu lipidowym. Nie zapewnia ona wystarczającej bariery naskórkowej, umożliwiając przenikanie w głąb substancji drażniących z otoczenia. Istotną predyspozycję stanowi też skóra naczyńkowa. Dodatkowo należy wiedzieć, że bardzo często problem nadwrażliwości współwystępuje z takimi zaburzeniami, jak:
- atopowe zapalenie skóry
- łojotokowe zapalenie skóry,
- trądzik różowy,
- łuszczyca
- alergia kontaktowa, pokarmowa, wziewna.
Reklama
Objawy wrażliwej skóry
Objawy nadwrażliwości skóry są zróżnicowane i zindywidualizowane osobniczo. Część z nich obiektywnie występuje w sposób fizyczny na powierzchni skóry i jest zauważalna gołym okiem, część zaś wiąże się z subiektywnymi odczuciami pacjenta. Do najczęstszych dolegliwości, które implikuje wrażliwa skóra należą:
- rumień i innego rodzaju zaczerwienienie,
- przesuszenie skóry,
- łuszczenie się skóry,
- obrzęk,
- wyprysk, owrzodzenie,
- stan zapalny,
- ból, świąd, pieczenie,
- uczucie ściągania,
- nadwrażliwość na dotyk.
Większość z wymienionych symptomów stanowi dużą uciążliwość i wydatnie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Reklama
Skóra wrażliwa na dotyk, leki, kleje
Skóra może wykazywać wrażliwość na różnego rodzaju bodźce. Przez wieki głównym źródłem zagrożenia były czynniki fizykalne, związane głównie z aurą: gorące/zimne powietrze, wiatr, wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe. Z czasem paleta rozszerzona została o zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i glebie, a także substancje chemiczne, które w otoczeniu człowieka pojawiły się wraz z rewolucją przemysłową.
XX wiek przyniósł intensywny rozwój przemysłu kosmetycznego, a wraz z nim nowe stymulanty dla skóry wrażliwej, takie jak SLS i inne detergenty, konserwanty, barwniki, czy syntetyczne zapachy zawarte w składzie mydeł, szamponów, odżywek, dezodorantów, środków do makijażu, proszków do prania etc. Do tego doliczyć należy różnego rodzaju alergie, których konsekwencją może być nadwrażliwość skóry. W tym kontekście wymienić można uczulenie na pyłki, roztocza kurzu domowego, alergeny pokarmowe, czy kontaktowe, takie jak nikiel. Powodem nadwrażliwości może też być nadmierna ekspozycja na stres, a także czynniki hormonalne, w tym między innymi zmiany w organizmie związane z cyklem menstruacyjnym, czy menopauzą.
Reklama
Opatrunek dla skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa reagować może w niewłaściwy sposób na najlżejszy nawet dotyk, czy kontakt z neutralnymi z pozoru substancjami. Przysparza to wielu problemów, w szczególności dotyczących pielęgnacji, a także opatrywania ran i innego typu urazów. W ostatnim z wymienionych przypadków, źródłem dyskomfortu może być ucisk, jaki wywiera opatrunek na skórę, a także alergizujące działanie materiałów, z których jest wykonany lub które służą do jego przytwierdzenia.
Dlatego osoby zmagające się z problemem skóry wrażliwej potrzebują opatrunków szczególnego rodzaju. Na szczęście tego typu środki są dostępne na rynku. Zobaczmy, czym powinny się charakteryzować i jak wybrać najlepszy?
Reklama
Jaki plaster dla skóry wrażliwej?
Plaster, który ma znaleźć zastosowanie w opatrywaniu skóry wrażliwej, spełniać powinien określone kryteria. Przede wszystkim musi być:
- oddychający, zapewniający stały dostęp powietrza dla rany i skóry wokół niej,
- hipoalergiczny, niezawierający substancji alergizujących, zwłaszcza kleju,
- miękki, elastyczny, dopasowujący się do kształtu ciała,
- nieprzywierający i nieprzyklejający się do rany,
- łatwo odrywający się od rany i niepozostawiający na skórze śladów,
- zapewniający wysoką chłonność.
Plaster do skóry wrażliwej wykonany powinien być z delikatnej włókniny, która nie będzie drażnić ciała, nawet w przypadku, gdy opatrunek zostanie przyklejony w miejscu stale pracującym, na przykład w okolicach stawu kolanowego, czy łokciowego.
Reklama
Plastry dla skóry wrażliwej coraz bardziej potrzebne
Prowadzone na świecie badania wskazują, że problem skóry wrażliwej dotyka, w mniejszym lub większym stopniu, coraz większą część populacji. Szacuje się, że w USA, Wielkiej Brytanii i Francji dolegliwości interpretowane w kategoriach nadreaktywności skóry wskazuje około 60 procent kobiet i 40 procent mężczyzn, zwłaszcza w niższych kategoriach wiekowych. Oznacza to rosnącą potrzebę stosowania specjalnych, hipoalergicznych opatrunków, a także naturalnych kosmetyków, czy odzieży wykonanej z przewiewnych, niesyntetycznych tkanin. Wszystko po to, by maksymalnie obniżyć dyskomfort odczuwany w codziennym życiu, które źródłem jest wyjątkowo wrażliwa skóra.
Czytaj też: