Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jakie są skuteczne domowe sposoby na sen? Porady

Czy domowe sposoby na sen są skuteczne? Na pewno warto spróbować, zanim zacznie się przyjmowanie leków nasennych, które dają różne skutki uboczne i mogą wywrzeć silniejszy, negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Śpiąca kobieta
Źródło:123RF
Spis treści

Domowe sposoby na sen – higiena snu

Bezsenność jest dolegliwością, na którą domowe sposoby mogą okazać się w zupełności wystarczające i zapobiec przyjmowaniu leków nasennych. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bezsenności:

  • pierwotną – przewlekłą, niepowiązaną z żadną inną chorobą,
  • wtórną – związaną z innym stanem patologicznym i np. wywołanymi przez niego dolegliwościami bólowymi czy dysfunkcjami układu oddechowego.

W przypadku  wtórnej należy wyeliminować problem, który ją wywołuje. Skuteczne leczenie choroby powodującej zaburzenia snu może zniwelować nieprawidłowość i przywrócić spokojny sen. Jeśli chodzi o pierwotną, w jej zwalczaniu bardzo pomocna może się okazać tzw. higiena snu.

Jest to kilka prostych zasad, które poprawiają jakość wypoczynku i ułatwiają szybsze zasypianie:

  • narzucenie sobie rytmu dobowego. Organizm musi przyzwyczaić się do stałych pór snu i aktywności. Kiedy człowiek pracuje lub wykonuje w ciągu dnia inne czynności, mniej więcej o tej samej godzinie, wieczorne zmęczenie również nadchodzi codziennie o podobnej porze. Warto wykorzystać ten czas na zaśnięcie. Dobry wpływ na wieczorne zasypianie może też mieć unikanie drzemek w ciągu dnia i spędzania w łóżku czasu, kiedy się nie śpi,
  • aktywność fizyczna w ciągu dnia. Dbać o nią muszą szczególnie osoby niepracujące na co dzień fizycznie. Należy wtedy pamiętać, by 30 minut dziennie przeznaczyć na ćwiczenia, spacery itp. Kiedy człowiek fizycznie zmęczy się w dzień, wieczorem ma większe szanse na szybki sen. Należy jednak pamiętać, że wysiłek powinien odbywać się minimum dwie godziny przed pójściem do łóżka – wykonany zbyt późno wręcz utrudni zasypianie,
  • odpowiednia dieta.Wieczorem należy unikać ciężkostrawnych potraw, mogą one wywołać skurcze układu pokarmowego i dolegliwości bólowe, które również negatywnie wpłyną na nadejście snu. Trzeba też wyeliminować spożywanie alkoholu i napojów z zawartością kofeiny (mowa tu nie tylko o kawie, ale też słodkich napojach gazowanych) o późnej porze. Niektórzy uważają, że alkohol dobrze wpływa na sen. Często przyspiesza zaśnięcie, ale spadek jego stężenia we krwi po kilku godzinach może powodować zbyt wczesne budzenie i pogarszać jakość snu,
  • wyciszanie przed pójściem spać.Im późniejsza pora, tym bardziej należy unikać bodźców z zewnątrz – hałasu, ostrego światła. Organizm dostanie wtedy sygnał, że niedługo czas na spoczynek. Warto wtedy wziąć kąpiel, można też zastosować niektóre techniki relaksacyjne pomagające złagodzić stres,
  • przygotowanie sypialni.Bardzo ważne w zasypianiu jest też otoczenie. Przed położeniem się spać warto wywietrzyć pokój – dotleniony mózg lepiej pracuje, szybciej się uspokaja. Należy także wyeliminować hałas i inne dźwięki wprawiające w stan podenerwowania. Przeszkadzać może też światło, trzeba je więc zgasić lub odpowiednio przytłumić. Konieczne jest też zadbanie o wygodę – materac o odpowiedniej twardości, łóżko o stosownej wielkości.

Współczesny tryb życia nie sprzyja zdrowemu wysypianiu się. Ludzie dużo pracują, często mają mało czasu na odpoczynek, towarzyszy im ciągły pośpiech i stres. W takich warunkach dbałość o higienę snu jest szczególnie ważna, ponieważ bez niej łatwo nabawić się poważnych zaburzeń, przy których domowe sposoby na zasypianie mogą okazać się nieskuteczne i trzeba będzie sięgnąć po leki nasenne.

Reklama

Problemy ze snem? Zioła jako domowy sposób na bezsenność

Co jeszcze można stosować na bezsenność, gdy dbałość o higienę snu okaże się niewystarczająca? Na liście domowych sposobów na bezsenność są oczywiście zioła i leki tworzone na bazie ziół o właściwościach uspokajających i wyciszających:

  • rumianek– jego napar ma właściwości uspokajające,
  • waleriana–>
  • melisa – najpowszechniejsze zioło stosowane jako środek nasenny,
  • kozłek lekarski – łagodny środek uspokajający i nasenny,
  • lawenda– jej zapach również ma działanie usypiające, dlatego może być stosowana w aromaterapii w formie olejku lub pod postacią suszonych kwiatów wieszana w woreczku blisko łóżka.

Reklama

Jaka dieta na dobry sen?

Badania pokazują, że dieta również może mieć duży wpływ na jakość snu. Niektóre substancje zawarte w żywności charakteryzują się właściwościami uspokajającymi lub przyspieszającymi zasypianie.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że szybciej zasypiają osoby, które jedzą dużo błonnika. Podobnie jest z sokiem wiśniowym– jego działanie zbliżone jest do działania melatoniny. Picie soku wiśniowego dwa razy dziennie może wydłużyć sen nawet o ponad godzinę w ciągu doby. Substancją o zbliżonych właściwościach jest tryptofan zawarty w niektórych owocach, warzywach, orzechach, mięsie, produktach nabiałowych. Wspomaga on przetwarzanie serotoniny, a w konsekwencji działa rozluźniająco i relaksująco. 

Produkty o największej zawartości tryptofanu to:

  • pestki dyni,
  • nasiona sezamu,
  • nasiona słonecznika,
  • mięso wieprzowe,
  • mięso drobiowe,
  • siemię lniane,
  • kakao,
  • ryby,
  • orzechy włoskie,
  • orzechy laskowe,
  • banany.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?
Kobieta w opasce do snu trzymająca kubek
Nadrabianie snu w weekendy może uratować Twoje serce. Zobacz, jak to działa
Kobieta leży w łóżku, przed nią budzik wskazujący godzinę 10:00. To nadrabianie snu w weekendy
Jak szybko zregenerować się po nieprzespanej nocy?
Mężćzyzna po nieprzespanej nocy
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Sny o erotycznym zabarwieniu
Sny erotyczne - skąd się biorą i co znaczą?
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial