Jakie witaminy są w marchewce?
Spożywając marchew, dostarczymy swojemu organizmowi witamin z grupy B:
- ryboflawiny,
- niacyny,
- tiaminy,
- witaminy B6.
Odpowiadają one przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pozytywnie wpływają na nastrój, łagodzą napięcia i poprawiają sprawność intelektualną. W marchwi znajdziemy również witaminę K,która jest niezbędna w utrzymaniu prawidłowego krzepnięcia krwi. To pomarańczowe warzywo zawiera również witaminy: C i E, kwas foliowy, a także szereg minerałów, m.in. potas, wapń, sód, fosfor i magnez.
Reklama
Marchewka – źródło beta-karotenu
Marchew jest skarbnicą karotenoidów, czyli związków, które są jednocześnie przeciwutleniaczami i barwnikami odpowiadającymi za pomarańczowy kolor warzywa. W marchwi znajdziemy wszystkie rodzaje karotenoidów, m.in. luteinę i alfa-karoten, najwięcej jest w niej jednak beta-karotenu, czyli prowitaminy A, z której w organizmie człowieka powstaje witamina A.
Beta-karoten jest znany z tego, że przyśpiesza opalanie i przedłuża jego trwałość. Warto jednak pamiętać, że wspomaga on również prawidłowe funkcjonowanie wzroku, pozytywnie wpływa na wygląd skóry i wzmacnia odporność. Jako przeciwutleniacz, wykazuje także działanie antynowotworowe.
Reklama
Marchew w codziennej diecie
W 100 gramach marchewki znajduje się zaledwie 41 kcal. Słupki marchewki będą stanowić zatem świetną przekąskę dla osób dbających o linię. Można podać je np. z hummusem lub tzatzikami. Dzieciom i osobom starszym podaje się ją, jako składnik zdrowej, lekkostrawnej diety, działający dobrze na żołądek i usprawniający perystaltykę jelit. Co ciekawe, z marchwi przygotujemy nie tylko surówkę czy zupę, ale także wyśmienite ciasto.