Jakie witaminy zawiera ogórek?
Ogórek to źródło witamin C, A, E i K. Znajdziemy w nim również kwas foliowy oraz witaminy z grupy B:
- ryboflawinę,
- tiaminę,
- niacynę,
- B6.
Zawarte w ogórku witaminy:
- wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wzroku,
- utrzymują odpowiednią krzepliwość krwi,
- wzmacniają odporność organizmu,
- wpływają na prawidłową wydolność mięśni,
- poprawiają wygląd cery.
Ogórek kryje w sobie również wiele minerałów, m.in. potas, fosfor, wapń, magnez i sód. Znajdują się w nim także niewielkie ilości żelaza oraz cynku.
Reklama
Właściwości ogórka
Ogórek jest bogaty w przeciwutleniacze, które chronią przed rozwojem nowotworów. Duża zawartość potasudodatkowo wspomaga pracę serca i reguluje ciśnienie krwi. Dzięki temu, że ogórek w prawie 97% składa się z wody, działa moczopędnie, dlatego jest polecany w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego.
Pomaga również oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się z niego nadmiaru wody, który objawia się obrzękami kończyn, obrzmieniem całego ciała i opuchlizną twarzy. Dzięki temu, że indeks glikemiczny ogórka jest niski, mogą spożywać go osoby chore na cukrzycę.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Ogórek a inne warzywa
Istnieje przekonanie, że ogórka nie należy łączyć w jednym posiłku z pomidorem, ponieważ znajdujący się w ogórku enzym askorbinowy niszczy zawartą w innych warzywach witaminę C. Prawda jest taka, że aby do tego doszło, poszczególne składniki musiałyby mieć ze sobą styczność przez wiele godzin.
Śmiało więc można łączyć ogórka z pomidorem jeśli nie będziemy zwlekać zbyt długo z ich spożyciem. Ogórek to doskonałe warzywo na upał – można przyrządzić z niego chłodniklub dodać do tradycyjnego chłodnika litewskiego.
Dzięki temu, że ogórki są niskokaloryczne, powinny znaleźć się w diecie osób odchudzających się. Spożywać je warto także w przypadku problemów ze zgagą, ponieważ zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku.