Osoby u których zdiagnozowano nadciśnienie wymagają odpowiedniej opieki lekarskiej. Ale wiele preparatów naturalnych może także normalizować ciśnienie. Dobroczynne działanie ziół zostało potwierdzone wieloma badaniami. Coraz więcej tabletek czy mieszanek, dostępnych w aptekach bez recepty potrafi skutecznie obniżać ciśnienie. Preparaty te głównie wchodzą w skład leków, wspomagających układ krążenia. Można także samodzielnie przyrządzać mieszanki z ziół obniżających ciśnienie krwi.
Najlepsze zioła na nadciśnienie
Zioła na obniżenie ciśnienia, często niedoceniane, są w stanie zahamować rozwój choroby i wesprzeć działanie przyjmowanych leków. Regularnie stosowane przynosi dobre rezultaty. Wiele z ziół kojarzonych jest ze stosowaniem przy innych dolegliwościach. Niekiedy połączenie skuteczności działania konkretnych z nich z obniżaniem ciśnienia może bardzo zaskoczyć.
Jakie zioła obniżają ciśnienie? W tej roli najlepsze są:
- głóg– dodatkowo wzmacniający układ krwionośny i serce,
- skrzyp polny– poprzez działanie moczopędne wspomagający obniżanie ciśnienia,
- melisa– działająca również uspokajająco,
- rumianek – kojący i relaksujący, sprzyjający wyciszeniu, tak potrzebnym przy leczeniu nadciśnienia,
- jemioła – głównie usuwająca sód z organizmu, którego nadmiar powoduje wzrost ciśnienia,
- dzika róża– zmniejszająca ciśnienie i wzmacniająca też układ krwionośny,
- ruta – działająca uspokajająco i jednocześnie obniżająca ciśnienie,
- perz– a raczej kłącza perzu przyspieszające oddawanie moczu , co znacznie obniża ciśnienie,
- lipa – regenerująca ściany naczyń krwionośnych i normalizująca zaburzenia rytmu serca, obniżając tym samym ciśnienie wynikające ze stresu czy pobudzenia,
- ostryż długi –obniżający cholesterol i wspomagający leczenie nadciśnienia,
- serdecznik pospolity– polecany często osobom starszym ,których mięsień sercowy jest już znacznie osłabiony.
Reklama
Jak obniżyć ciśnienie krwi ziołami?
Zioła na obniżające ciśnienie krwi są szeroko dostępne w aptekach. Co warto stosować, aby obniżyć ciśnienie tętnicze?
Do podstawowych produktów zaliczane są:
- leki bez recepty na układ krążenia, które w swym składzie zawierają zioła na nadciśnienie,
- herbatki ziołowe, zawierające w swym składzie zioła obniżające ciśnienie,
- soki wyprodukowane z takich ziół,
- mieszanki ziołowe, które można zakupić w aptekach czy sklepach zielarskich bądź przygotować samodzielnie w domu,
- nalewki z ziół na wysokie ciśnienie,
- preparaty ziołopochodne, głównie z głogu czy jemioły, które rozszerzają naczynia krwionośne i zwiększają przepływ krwi.
Reklama
Jak dobierać zioła na nadciśnienie?
Wszystkie zioła na nadciśnienie powinny być dobierane indywidualnie, a w szczególności w przypadku osób starszych i dzieci. Osoby w podeszłym wieku mają często dodatkowo problemy z nerkami czy wątrobą. Leki na nadciśnienie mogą powodować większa utratę potasu czy magnezu z organizmu. Dlatego też zioła obniżające ciśnienie są niekiedy lepszą alternatywą dla tych osób. Ale i tak ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem.
Najwięcej przypadków nadciśnienia u dzieci występuje przy nadwadze, chorobach nerek czy serca. Podawanie dzieciom ziół na ciśnienie należy skonsultować z lekarzem. Są one z reguły uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Działają też na inne schorzenia, niekiedy uspokajają i relaksują. Zawsze należy pamiętać, iż w leczeniu dzieci potrzebna jest szczególna rozwaga i ostrożność.
Reklama
Zastosowanie ziół na nadciśnienie
Zioła są zawsze wsparciem terapii obniżającej ciśnienie. Niekiedy stosowane systematycznie na początku choroby mogą być wystarczające do jej złagodzenia. Należy tylko odpowiednio przygotować z nich właściwe mieszanki.
Oto kilka przepisów:
- wsypać 2 łyżeczki owoców głogu do szklanki, zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pić tak sporządzoną herbatkę, najlepiej 3 razy dziennie,
- zalać ciepłą wodą łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów głogu i trzymać pod przykryciem 3 minuty. Pić również po przecedzeniu. Kwiaty głogu mają mocniejsze działanie od jego owoców,
- ziele jemioły zalać szklanką ciepłej wody i przez godzinę co chwila zamieszać. Przecedzony wywar pić 3 razy dziennie,
- z ziela ruty można sporządzić nalewkę. 100 gram suszu należy zalać ½ litra spirytusu 70%. Tak przygotowaną miksturę należy pozostawić na tydzień. Sporządzoną nalewkę pić w połączeniu z wodą. Wystarczy 30 kropli nalewki na kieliszek wody.
Reklama
Działanie ziół na obniżenie ciśnienia
Zioła na wysokie ciśnienie mają szerokie działanie. Przede wszystkim zmniejszają nadpobudliwość serca, co ma ogromne znaczenie w leczeniu nadciśnienia. Działają uspokajająco, co sprzyja stabilizacji ciśnienia. Zioła na obniżenie ciśnienia również obniżają cholesterol.
Ważne: jeśli pacjent połączy przyjmowanie ziół ze zdrową dietą i ruchem na świeżym powietrzu to szybko może powrócić do właściwego ciśnienia. Warto zatem skorzystać z dobrodziejstwa ziół na nadciśnienie tętnicze.