Jeżówka (echinacea) to roślina z rodziny astrowatych, od lat stosowana jako naturalny lek na wiele dolegliwości. Jeżówka purpurowa to odporna na deszcz roślina, a liczne jej odmiany nie ograniczają się jedynie do barwy purpurowej. W naszym kraju uprawiana jest nie tylko z uwagi na jej wygląd, ale też prozdrowotne działanie.
Wyciąg z jeżówki purpurowej
Jednym z produktów uzyskiwanych z jeżówki jest wyciąg z tej rośliny. Możemy zakupić go w sklepie ze zdrową żywnością lub aptece.
Wyciąg z jeżówki można podawać dzieciom poniżej 12 roku życia, ale najlepiej zrobić to w porozumieniu z lekarzem. Ostrożność muszą zachować też osoby wykazujące skłonności do uczulenia na rośliny. Jeżówki nie mogą stosować chorzy na AIDS i białaczkę czy osoby przyjmujące leki immunosupresyjne.
Nieznane są przeciwwskazania do stosowania jeżówki purpurowej przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią, ale w ich przypadku przed sięgnięciem po ten naturalny lek, konieczna jest konsultacja lekarska.
Reklama
Sok, syrop i herbata z jeżówki
Na rynku dostępnych jest znacznie więcej preparatów z tejże rośliny. Oprócz wyciągu jest to również sok z jeżówki i syrop z jeżówki. Można kupić je w tych samych miejscach, co wyciąg.
Sami w domu, zrobimy naturalną herbatę z jeżówki. Do jego wykonania potrzebne będzie nam suszone ziele. Jedną jego łyżeczkę dosypujemy do zagotowanej wody.
Tak przygotowaną miksturę, gotujemy 10-15 minut. Następnie, na około pół godziny odstawiamy napar do ostygnięcia. Po tym czasie, dodajemy do niego łyżeczkę miodu. Herbata z jeżówki może być przelana do butelek lub słoików.
Ponadto samodzielnie zrobić można nalewkę z jeżówki.
Reklama
Właściwości jeżówki
Lista zalet jeżówki purpurowej jest bardzo długa. W składzie ziela jeżówki znajdziemy:
- flawonoidy,
- glikozydy,
- polisacharydy (kwas hialuronowy),
- aktywne poliacetyleny,
- olejek eteryczny.
Natomiast korzeń jeżówki zawiera m.in.
- glikozyd fenolowy,
- kwas chlorogenowy,
- inulinę,
- glikoproteiny,
- cynarynę,
- seskwiterpeny,
- poliacetyleny.
Reklama
Działanie jeżówki purpurowej
Jeżówka chroni skórę przed utratą elastyczności, a więc przeciwdziała procesom starzenia. Ponadto zapobiega występowaniu infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i tych wywoływanych przez wirusy. W połączeniu z witaminą C tworzy tarczę ochronną przed przeziębieniami czy grypą, minimalizując ryzyko zachorowania niemal do minimum.
Składniki jeżówki chronią organizm przed grzybami i drożdżakami. Przyjmowanie jeżówki poleca się także jako terapię uzupełniającą dla chorób pasożytniczych.
Reklama
Zastosowanie jeżówki purpurowej
Jeżówka purpurowa sprawdza się także w leczeniu trudno gojących ran - oparzeń, owrzodzeń, odmrożeń czy odleżyn. Ponadto stosowana jest przy chorobach dziąseł, stanach zapalnych układu moczowego czy rozrodczego oraz zaburzeniach trawiennych.
- Substancje aktywne jeżówki to idealny składnik kosmetyków, szczególnie do suchej skóry, gdyż mają one zdolność przywracania skórze równowagi hydrolipidowej i regeneracji naskórka.
- Jeżówka wspomaga także leczenie trądziku. Dostępne są liczne toniki czy żele do twarzy trądzikowej, pomagające w leczeniu wyprysków.
- Mają one też zapobiec nawrotom stanów zapalnych. Produkty z jeżówką polecane są również do pielęgnacji skóry wrażliwej.