Prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego ma pomóc we wskazaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesięcznym kobiety. Ta metoda najlepiej sprawdza się u pań, u których miesiączki występują regularnie, a średnia długość cyklu wynosi ok. 27-29 dni.
Nawet one muszą jednak pamiętać, że cały cykl może zostać zakłócony nawet przez niegroźne przeziębienie lub kilkudniowy wyjazd. Ciało kobiety jest bowiem bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne.
- Uznaje się, że dni płodne kobiety przypadają na okres owulacji, czyli czas, kiedy komórka jajowa uwalnia się z jajnika i przesuwa do jajowodu.
- Jeśli przyjąć, że standardowy cykl trwa 28 dni, to powinny one przypaść na ok. 10-18 dzień.
- Komórka jajowa żyje tylko 48 godzin, ale dni płodnych jest zdecydowanie więcej. To dlatego, że męskie plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do sześciu dni.
Należy również pamiętać, że za pierwszy dzień cyklu uznajemy ten, w którym pojawia się krwawienie. Ostatnim jest natomiast ten poprzedzający miesiączkę.
Reklama
Skuteczność kalendarzyka małżeńskiego
Skuteczność kalendarzyka małżeńskiego w zapobieganiu niechcianej ciąży nie jest wysoka, wskaźnik Pearla wynosi tutaj od 15 do 35. Na 100 kobiet, które stosowały tę metodę w ciąże zaszło więc 15, a w niektórych przebadanych grupach nawet 35.
Osobom, które w najbliższym czasie nie planują potomstwa, nie zaleca się więc stosowania kalendarzyka jako jedynej metody antykoncepcji.
Reklama
Wady kalendarzyka małżeńskiego
- Największa wada kalendarzyka małżeńskiego to skuteczność i zawodność tej metody.
- Zapiski dotyczące cyklu miesięcznego powinny być prowadzone skrupulatnie i regularnie, bo tylko wtedy kobieta ma szanse na wiarygodne wyniki dotyczące swojego cyklu. Stosowanie kalendarzyka zaleca się zresztą dopiero po kilku miesiącach prowadzenia dokładnych notatek.
- Metoda zupełnie nie sprawdzi się u pań, których cykle występują nieregularnie. Organizm kobiety jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne, dlatego na pracę cyklu mogą wpływać przeziębienia, stres, podróże czy bezsenność.
Nigdy nie ma więc stuprocentowej pewności co do dnia owulacji.
Reklama
Zalety kalendarzyka małżeńskiego
- Kalendarzyk małżeński to naturalna metoda planowania rodziny, która w żaden sposób nie wpływa na zdrowie kobiety czy jakość stosunku.
- Nie niesie też za sobą żadnych skutków ubocznych.
- To metoda dobra dla pań, które mają przeciwwskazania zdrowotne czy też religijne do stosowania innych metod antykoncepcji.
- Ten sposób pozwala kobietom na naukę obserwacji własnego ciała i zachodzących w nim zmian. Dzięki temu uważne panie są w stanie zauważyć u siebie ewentualną chorobę już we wczesnym stadium.
- Prowadzenie kalendarzyka nie wymaga właściwie żadnych nakładów finansowych i mogą z niego korzystać wszyscy.
- Metoda jest niezwykle przydatna dla par, które starają się o powiększenie rodziny. Pozwala na dokładne zaplanowanie daty poczęcia, a co za tym idzie, także porodu.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów: