Biżuteria robiona z kamieni szlachetnych i półszlachetnych cieszy się coraz większą popularnością. Jej zwolennicy uważają, że to z jakich rodzajów kamieni zrobione są ozdoby, które codziennie zakładamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. A jak jest w rzeczywistości?
- Myślę, że to z jakich kamieni zrobione są przedmioty, które codziennie nosimy na sobie lub przy sobie, ma większy wpływ na nasze samopoczucie, niż zdrowie – mówi Katarzyna Labocha, pasjonatka biżuterii z kamieni szlachetnych. – Są kamienie, które nas uspokajają, są też takie, które pobudzają nas do działania lub ułatwiają sen. Osoby kupujące biżuterię z kamieni szlachetnych nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, często kierując się jedynie wizualnym aspektem. Kamienie nas zdobią, mają piękne barwy, lśnią, błyszczą i dodają nam blasku. Można dobrać barwę kamienia do swojego koloru oczu lub do stroju w danym dniu. Niektóre kamienie są gładkie i lśniące o jednolitej barwie, inne porowate, zawierające rozmaite inkluzje i wielobarwne. Istnieją kamienie, które opalizują jak np. labradoryt albo kamień księżycowy. Za każdym razem inaczej wyglądają, w zależności od światła. Kamienie również często przypominają nam o pięknych miejscach, w których spędziliśmy wspaniały czas np. bursztyny przypominają nam o plaży, wielobarwne azuryty o barwach turkusowo-szmaragdowych przypominają morze. Większość kobiet, z którymi się spotykam patrzą na kamienie właśnie w ten sposób.
Czytaj także: Muzyka leczy. Poprawia samopoczucie i zdrowie
Kamienie szlachetne w kulturach świata
Kamieniom szlachetnym właściwości lecznicze przypisywano już w starożytności - w Egipcie, Rzymie czy Grecji. Człowieka fascynowało ich pochodzenie i proces powstawania. Wierzono, że spadają z nieba – tłumacząc w ten sposób ich blask i barwę. W niektórych kulturach sądzono, że kamienie szlachetne powstają z połączenia wody i ognia, a w jeszcze innych, że rodzi je ziemia – na podobieństwo żywicy.
Praktykowana dzisiaj z zapałem ajurweda – tradycyjna medycyna indyjska, również nawiązuje do wpływu kamieni szlachetnych na nasz organizm. I choć informacje te, nie znajdują potwierdzenia w medycynie akademickiej, nie brakuje osób, które wierzą w właściwości poszczególnych kamieni.
Czytaj także: Feng shui – harmonijna przestrzeń
Reklama
Jakie właściwości przypisuje się kamieniom szlachetnym?
W medycynie wschodu, a także według wierzeń ludowych, kamieniom szlachetnym przypisywano określone właściwości.
- Na zmniejszenie i złagodzenie skutków stresu poleca się jaspis – najcenniejszy kamień w starożytności. – Jaspisy to piękne kamienie, dostępne w wielu odmianach, mają szeroki wachlarz barw, od brązowej, przez żółtą, czerwoną czy zieloną – mówi Katarzyna Labocha.
- Inne kamienie, które mogą łagodzić stres i przypisuje się im właściwości uspokajające to m.in. oliwin o zielonej barwie, opal, szafir. Oliwin wspomaga organizm w nerwowych sytuacjach, opal - równoważy emocje, szafir - ucisza wzburzone nerwy.
- Dużą popularnością cieszą się też ametysty – dodaje Labocha. – Charakteryzują się pięknym blaskiem. Często są też fasetowane, czyli szlifowane tak, by utworzyć ukośnie ścięte krawędzie.
- Kolejny kamień o bardzo dobrych właściwościach to kamień księżycowy, często go polecam, ponieważ wygląda pięknie i ma ciekawy opalizujący połysk – mówi Labocha. W Indiach wierzono, że kamień księżycowy przynosi bogactwo, przypisywano mu także właściwości ochronne, pobudzenie płodności i namiętności.
- Właściwości ochronne przypisuje się także kryształowi górskiemu.
- Niektóre z kamieni, według medycyny wschodu, mają pomagać także w zasypianiu np. onyks – czarny błyszczący kamień, lub ametyst o głębokiej fioletowej barwie.
Wśród kamieni poprawiających nastrój dobrze znane są nam bursztyny i granaty.
Artykuł powstał we współpracy z Katarzyną Labochą, autorką biżuterii z kamieni szlachetnych. Jej prace można zobaczyć na profilu catherine_art_bijoux.