Co to jest kardiologia?
Kardiologia stanowi dziedzinę medycyny ściśle związaną z chorobami serca oraz naczyń krwionośnych, a także pierwotnymi i nabytymi wadami tych narządów. Niestety wraz z biegiem lat pacjentów kardiologicznych przybywa, stąd nie spada zapotrzebowanie na dobrych specjalistów parających się tą tematyką.
W ramach kardiologii występują podspecjalizacje, takie jak:
- kardiologia nieinwazyjna (obejmuje diagnostykę oraz leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych wykorzystując narzędzia nieinwazyjne, czyli np. farmakologię, czy badanie EKG),
- kardiologia inwazyjna (wykorzystuje nieoperacyjne metody terapii schorzeń serca i naczyń krwionośnych, jak np. cewnikowanie),
- kardiologia dziecięca (kardiolog dziecięcy opiekuje się małymi pacjentami diagnozując i lecząc schorzenia sercowe i związane z naczyniami krwionośnymi),
- hipertensjologia (dziedzina kardiologii, w której diagnozuje się i leczy nadciśnienie tętnicze krwi),
- kardiologia chirurgiczna, czyli kardiochirurgia (zajmuje się operacyjnymi formami kuracji schorzeń sercowych i dotyczących naczyń krwionośnych, takimi jak np. przeszczep serca, wstawianie rozruszników, by passów, itp.).
Reklama
Czym zajmuje się kardiolog?
Lekarz kardiolog to specjalista od wad nabytych i pierwotnych oraz schorzeń serca i naczyń krwionośnych. Jego praca polega na diagnozowaniu, badaniu lub zlecaniu wykonania badań przez innych specjalistów, wprowadzaniu skutecznych metod leczniczych związanych z sercem i układem sercowo-naczyniowym oraz opiekowaniu się pacjentami kardiologicznymi w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu.
Równie ważna w pracy kardiologa jest profilaktyka, która przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności lub do obniżenia pogłębiania się schorzeń dotyczących systemu sercowo-naczyniowego.
Czym zajmuje się kardiolog, jakie choroby diagnozuje i leczy? Kardiolog interesuje się przede wszystkim takimi schorzeniami, jak:
- choroba wieńcowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- niewydolność serca,
- dusznica bolesna,
- zaburzenia rytmu serca,
- wrodzone wady serca,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Ponadto lekarz tej specjalizacji zajmuje się także pacjentami z problemami związanymi z zaburzeniami pracy zastawek oraz z kłopotami po przebytym zawale serca.
Reklama
Kto powinien udać się do kardiologa?
Lekarze kardiolodzy przyjmują pacjentów, którzy mają problemy z sercem, a także z naczyniami krwionośnymi oraz ogólnie z funkcjonowaniem układu krążenia.
Do lekarza tej specjalizacji powinny zgłosić się osoby, które obserwują u siebie następujące objawy:
- wrażenie ucisku i/lub gniecenia w klatce piersiowej,
- ból zlokalizowany w klatce piersiowej,
- nieregularne bicie serca,
- duszność, obserwowana też po wysiłku fizycznym,
- powtarzające się uderzenia krwi do głowy,
- częste omdlenia i zasłabnięcia,
- obrzęki kończyn oraz twarzy.
Jeśli wymienione symptomy występują od dłuższego czasu, wizyta u lekarza kardiologa jest nieodzowna.
Z pomocy kardiologów warto korzystać regularnie i badać się profilaktycznie raz na chociaż kilka lat, natomiast po ukończeniu 50. roku życia – warto sprawdzać ten ważny organ najlepiej raz w roku.
Tryb życia, „napromieniowanie” stresem, szybkie i niezdrowe jedzenie, brak ruchu – to główne przyczyny schorzeń sercowych. W związku z tym, że te czynniki otaczają ludzi z każdej strony, rośnie liczba chorych na serce. Warto więc prowadzić zdrowy styl życia i systematycznie odwiedzać kardiologa, by w porę wszcząć leczenie, jeśli okaże się ono konieczne.
Reklama
Jakie badania wykonuje kardiolog?
W jaki sposób choroby serca i naczyń krwionośnych rozpoznaje kardiolog? Badania stanowią bardzo ważną część diagnozowania pacjenta. Od najprostszych, takich jak osłuchanie chorego, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, po bardziej szczegółowe, takie jak m.in.
- EKG (czyli elektrokardiografia serca: podstawowa, wysiłkowa albo śródsercowa),
- echo serca (oceniające budowę oraz funkcjonowanie tego narządu),
- RTG klatki piersiowej,
- holter EKG lub ciśnieniowy,
- test dopplerowski, dzięki któremu wiadomo jak wygląda przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.
Lekarz przeprowadzi też oczywiście wywiad z pacjentem, będzie chciał poznać historię przebytych schorzeń i przypadki chorób występujących w rodzinie.
Badanie serca u kardiologa o charakterze bardziej inwazyjnym to np. koronarografia, wykorzystująca specjalny cewnik oraz mapowanie serca. Poza tym może zostać zlecone także przeprowadzenie rezonansu magnetycznego serca, radioizotopowe badanie SPECT, pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa PET oraz scyntygrafia serca.
Reklama
Metody leczenia stosowane przez kardiologa
Tzw. lekarz od chorób serca opierając się na wynikach przeprowadzonych badań i testów wprowadza najbardziej skuteczny sposób leczenia dla konkretnego pacjenta. Jednym z nich jest zalecenie stosowania odpowiednich leków, szczególnie w przypadku zdiagnozowania u chorego nadciśnienia tętniczego.
Kardiolog może też zaproponować zabiegi kardiologiczne oraz bardziej inwazyjne metody terapeutyczne, wśród których należy wymienić m.in.
- wstawienie rozrusznika serca,
- wstawienie zastawki aortalnej,
- balonikowanie (czyli angioplastyka wieńcowa),
- ablacja zwalczająca arytmię,
- wszczepienie kardiowertera-defibrylatora,
- wszczepienie bajpasów,
- rotablacja,
- operacja tętniaka aorty.
Jedną z najpoważniejszych operacji kardiochirurgicznych stanowi natomiast przeszczep serca (inaczej transplantacja serca).
Kardiolog opiekuje się pacjentem także po przeprowadzeniu konkretnego zabiegu czy operacji, zleca właściwą rehabilitację, by chory jak najszybciej mógł wrócić do formy, kontroluje parametry sercowo-naczyniowe i na bieżąco reaguje na niewłaściwe wskazania.
Czytaj też: