Często kobiety tuż po urodzeniu dziecka stresują się niespodziewanym momentem, w którym dostaną pierwszą miesiączkę od czasu porodu. Przez kilka pokoleń powstało wiele mitów dotyczących miesiączki a karmienia piersią. Pamiętaj, że do zapłodnienia może dojść nawet przed pierwszym okresem po porodzie.
Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią?
U niektórych mam karmiących piersią pierwszy okres pojawia się, gdy dziecko ma tylko kilka tygodni, a u innych dopiero w momencie odstawienia niemowlaka od piersi. Wszystko zależy od hormonów, częstotliwości karmienia, ilości pokarmu jaką wypija dziecko, używania smoczka oraz długości snu niemowlaka.
Niekiedy świeżo upieczone mamy mogą cieszyć się brakiem uporczywego krwawienia przez cały okres karmienia, czyli od kilku do nawet 22 miesięcy.
Cykl miesiączkowy u młodych mam to kwestia bardzo indywidualna. Bardzo często pierwsza miesiączka w czasie karmienia piersią pojawia się po 6-8 tygodniach, czyli zaraz po zakończeniu połogu.
Reklama
Nieregularne miesiączki podczas karmienia piersią
Tuż po porodzie dochodzi u kobiet do zmian hormonalnych. Prowadzą one właśnie do nieregularnego miesiączkowania. Innymi objawami towarzyszącymi mogą być:
- ból sutków,
- ogólne rozdrażnienie,
- ból głowy,
- niepokój,
- zmniejszenie laktacji.
Im szybciej po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka tym istnieje większe ryzyko na jej nieregularność. Początkowe cykle mogą być również bezowulacyjne. Zazwyczaj potrzeba odczekać około pół roku od porodu, by nasze hormony odpowiednio się uregulowały. Nie oznacza to jednak, że nie można zajść wtedy w ciąże.
Zmieniona gospodarka hormonalna w czasie karmienia piersią zatrzymuje owulację, blokując krwawienie.
Reklama
Miesiączka a zmiany w karmieniu
Kiedy kobieta karmiąca ma okres, zmieniają się mimowolnie jej hormony. Jedne wzrastają, inne spadają. Może to mieć wpływ na smak mleka. Czasami dziecko w tym okresie nie je tyle, co zwykle.
Oczywiście sytuacja może też być odwrotna. Zdarza się, że właśnie wtedy dziecko będzie chciało jeść więcej.
Hormony mają również wpływ na ilość produkowanego mleka. Podczas miesiączki prolaktyna, która właśnie za produkcję jest odpowiedzialna, spada i mama może nie być w stanie zapewnić wystarczającej ilości pokarmu dziecku.
W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza, jeśli jest to znaczny problem. By zwiększyć produkcję mleka trzeba dużo pić i brać suplementy magnezu i wapnia.
Reklama
Zakończenie karmienia piersią a miesiączka
Wiele kobiet zastanawia się czy po zakończeniu laktacji od razu pojawi się miesiączkowanie. Odpowiedź brzmi: zazwyczaj tak. Najczęściej zaraz po odstawieniu dziecka od piersi wraca miesiączkowanie. Jeśli po kilku tygodniach nie wróci krwawienie należy udać się do ginekologa.
Gdy w tym czasie współżyłaś ze swoim partnerem bez zabezpieczenia to najlepiej wykonaj test ciążowy, ponieważ może oznaczać to kolejną ciążę.
Reklama
Jak wygląda pierwszy okres po porodzie?
Po porodzie pierwsze miesiączkowanie zazwyczaj jest obfitsze niż przed ciążą, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ musi dojść do uregulowania hormonów. Dopiero, gdy dojdzie do równowagi hormonalnej krwawienie ulega zmniejszeniu.
Często świeżo upieczone mamy dostrzegają, że po porodzie kolejne miesiączkowania są dużo łagodniejsze niż przed nim.
Reklama
Czy rodzaj porodu ma wpływ na miesiączkowanie?
Nie. Nieważne czy dziecko przyszło na świat w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. W żaden sposób nie wpływa to na czas pojawienia się pierwszego okresu.