Reklama
Kasza jaglana
„Jaglanka” powstaje w wyniku łuskania prosa. Kasza jaglana nie bez powodu nazywana jest królową kasz. Wpływ na to mają jej cenne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, które zawiera.
Reklama
Kasza jaglana właściwości
Kasza jaglana ma niemało, bo około 350 kcal w 100 gramach. Jednak zawarte w niej witaminy z grupy B (w tym B1 - tiamina, B2 - ryboflawina, B6 - pirydoksyna) korzystnie wpływają na układ nerwowy oraz naszą koncentrację. Dzięki witaminie B2 i ryboflawinie jedzenie kaszy jaglanej wzmacnia odporność organizmu. Ponadto ryboflawina ma wpływ na wygląd paznokci, skóry i włosów oraz jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Przyjmowanie witaminy B2 zalecane jest również osobom zmagającym się z chorobami jamy ustnej, a jej niedobory mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów przełyku.
Kasza jaglana dieta
Istotnym składnikiem kaszy jaglanej, rzadko spotykanym w innych produktach spożywczych, jest krzem, czyli inaczej krzemionka. Oprócz kaszy jaglanej występuje on w:
- otrębach,
- płatkach owsianych,
- niektórych ziołach,
- szparagach,
- fasolce,
- piwie jęczmiennym
- oraz niektórych wodach źródlanych.
Reklama
Inne właściwości kaszy jaglanej
Krzem zwany jest nawet pierwiastkiem życia. Przy jego niedoborach organizm może mieć problemy z przyswojeniem wielu innych pierwiastków. Niedobór krzemionki i zaburzenia związane z jego wymianą w organizmie mogą z kolei prowadzić do utraty włosów oraz zapalenia skóry.
Reklama
Czy kasza jaglana zawiera gluten?
Kasza jaglana jest bezglutenowa, dlatego mogą ją spożywać osoby uczulone oraz nadwrażliwe na gluten. Znajduje się on w takich kaszach jak kasza:
- manna,
- jęczmienna (pęczak, perłowa, wiejska),
- orkiszowa,
- kuskus ,
- bulgur,
a „jaglanka” dzięki braku glutenu może je z powodzeniem zastępować.
Szacuje się, że na nietolerancję, nadwrażliwość czy uczulenie na gluten cierpieć może 1 procent populacji na świecie. A temat ten staje się coraz bardziej popularny, a bezglutenowe diety modne. Zdaniem niektórych badaczy spożywania ziaren zbóż, a więc glutenu może mieć związek z kilkudziesięcioma schorzeniami, m.in.:
- autyzmem,
- nowotworami,
- a także wieloma chorobami autoimmunologicznymi (np. z chorobą Hashimoto).
Reklama
Kasza jaglana gluten
„Jaglanka” jest lekkostrawna i ma działanie zasadotwórcze, dlatego coraz popularniejsze jest oczyszczanie kaszą jaglaną, czyli detoks kaszą jaglaną.
Królowa kasz z uwagi na zawartość wspomnianego powyżej krzemu polecana jest też osobom, które chcą się pozbyć trądziku pospolitego i trądziku różowatego. Ponadto krzem wspiera regenerację naskórka, usuwa z komórek substancje toksyczne oraz pomaga organizmowi bronić się przed bakteriami. „Jaglanka” ceniona jest także za jej właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwstarzeniowe.Kasza jaglana bezglutenowa
Gluten to mieszanina białek roślinnych, jest zbudowany z dwóch białek: gliadyny i gluteniny. Występuje on w nasionach:
- pszenicy,
- jęczmienia,
- żyta,
rzadziej, bo jedynie z powodu zanieczyszczeń, znajdziemy go w owsie.
Uczulenie na gluten u dzieci może objawiać się atopowym zapaleniem skóry. Z kolei u dorosłych spożycie produktu z tym składniekiem przez osobę na nie uczuloną może mieć poważniejsze konsekwencje. Może dojść do sytuacji kiedy osoba ma wstrząs anafilaktyczny lub obrzęk naczyniowy, w łagodniejszych przypadkach skończy się na wzdęciu, rozstroju żołądka i biegunce. Objawy mogą, ale nie muszą pojawić się tuż po spożyciu glutenu. Aby uniknąć ich wystąpienia osoby chore na celiakię, uczulone lub nadwrażliwe na gluten muszą go unikać. Dlatego warto zastępować produkty z glutenem takimi zamiennikami, jak na przykład kasza jaglana.
Reklama
Kasza jaglana dla niemowlaka
Z uwagi na dość wysoki indeks glikemiczny (70/100 g), spożywanie kaszy nie jest wskazane dla diabetyków, którzy nie powinni spożywać produktów z indeksem powyżej 60.
„Jaglanka” może być za to składnikiem menu maluchów. Kasza jaglana dla niemowlaka może być podawana po ukończeniu czwartym miesiącu życia. Aby ułatwić maluszkowi jej zjedzenie, najlepiej po ugotowaniu zmiksować ją z warzywami, mięsem lub owocami.